جزیره قشم، الگویی شاخص از همزیستی میان مذاهب در کشور
جزیره قشم، الگویی شاخص از همزیستی میان مذاهب در کشور

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورايعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، جزیره قشم را الگویی بی‌نظیر و شاخص از همزیستی میان مذاهب دانست و گفت: ویلاهای منتسب به نهاد ریاست جمهوری برای تامین هزینه پل خلیج‌فارس و سایر زیرساخت‌های جزیره قشم به فروش گذاشته می‌شود.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در نشست با علمای شیعه و اهل تسنن جزیره قشم اظهار داشت: قشم نمونه بارز همزیستی مذاهب است و امروز به الگویی در کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: اتحاد بین مذاهب که امام راحل به دنبال آن بود، به خوبی در قشم ایجاد شده و در حالی که دشمن در حال استفاده از اختلاف بین اهل سنت و شیعه است، این همزیستی نقشه دشمنان را نقش بر‌آب کرده است.

مشاور رئیس‌جمهور اضافه کرد: ۲۸۰میلیون یورو اعتبار برای تکمیل پل خلیج‌فارس قشم مورد‌نیاز است که با برنامه‌ریزی صورت گرفته و از طریق تهاتر نفتی توسط پیمانکار ایرانی ساخته می‌شود.

سعید محمد تصریح کرد: همچنین برای تحقق رویای مردم جزیره در استفاده از آب شرب، از ظرفیت آب شیرین‌کن‌های موجود و پرداخت مابه التفاوت توسط دولت استفاده شده و اصلاح خط لوله و اجرای طرح توزیع آب شیرین نیز توسط سازمان منطقه آزاد قشم انجام می‌شود.

وی، از تقویت و توسعه صنعت بانکرینگ در قشم خبر داد و اذعان داشت: این صنعت ارزآور و مهم در حوزه خلیج‌فارس با محدودیت‌هایی مواجه است که با قول مساعد رئیس‌جمهور، مشکلات توسعه آن رفع می‌شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: سهامداران طرح بانکرینگ در قشم شرایط مناسبی برای اقدام ندارند و برای توسعه این صنعت، ایجاد زیر‌ساخت‌های گردشگری و هتلداری در منطقه سلخ نیاز است.

سعید محمد تصریح کرد: با انتقال بخشی از سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی به منطقه آزاد و افزایش سهام این منطقه به بالای ۵۰درصد، این بخش‌ها تکمیل شده و این صنعت نیز رونق می‌گیرد.

وی تاکید کرد: در اولین قدم ۲۸۰شناور ایران که در فجیره سوخت‌گیری می‌کنند، در ایران سوخت‌گیری می‌شوند که باعث توسعه همه‌جانبه غرب قشم به ویژه رونق اقتصادی، اشتغال و ارزآوری می‌گردد.

مشاور رئیس‌جمهور، درخصوص نگرانی‌های تردد خودرو در کیش و قشم نیز گفت: به دلیل ممنوعیت واردات خودرو به کشور، کمبودهایی احساس می‌شود که با تزریق ۲هزار و ۳۰۰خودروی خارجی این کمبود رفع می‌گردد و با حمایت و تصمیم دولت، این خودروهای وارداتی توقیفی در جهت توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی در این جزایر در دولت مطرح می‌شود.

سعید محمد در ادامه اظهار کرد: حذف مالیات بر ارزش افزوده، عایدی بر سرمایه و مالیات حقوق در مناطق آزاد در دستورکار دولت قرار گرفته و به‌دنبال حذف آن هستیم.

وی ادامه داد: به قانونی که درخصوص معافیت ۲۰ساله مالیاتی در مناطق آزاد مصوب شده است، باید پایبند باشیم تا از فرار سرمایه جلوگیری شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: حکمرانی و مدیریت باید در مناطق آزاد زیرنظر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد باشد و فعالیت غیر از این خلاف قانون است.

سعید محمد با بیان اینکه رئیس‌جمهور نیز بر این مسئله تاکید دارند، افزود: بحث دوگانگی منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در قشم نیز در جلسه شورای‌عالی برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی قشم به منطقه آزاد الحاق می‌شود؛ این یکپارچه شدن باعث حل شدن همیشگی مشکل دوگانگی مدیریتی در قشم خواهد شد.

مشاور رئیس‌جمهور در پایان با تاکید بر انتصاب و استفاده از مدیران همسو با دولت تاکید کرد: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در طول هفته آینده مدیرانی که با تفکرات انقلابی همسو نیستند را تغییر دهد.

براساس این گزارش، افشار فتح‌الهی سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این جلسه اظهار کرد: خوشبختانه در جزیره قشم شاهد الگویی مناسب از همزیستی و اتحاد میان مذاهب مختلف در سایه عملکرد وحدت‌آفرین علما و امامان جمعه جزیره هستیم.

همچنین، امام جمعه شهرستان قشم نیز در این نشست اظهار داشت: اتحاد و برادری، رمز توسعه استان و شهرستان است.

حجت الاسلام غلامرضا حاجبی افزود: به‌کارگیری جوانان متخصص و متعهد ساکن منطقه باعث تحکیم پایه‌های وحدت و استفاده از نیروهای بومی در کنار سایر ظرفیت‌های جزیره قشم باعث رونق هرچه بیشتر این جزیره خواهد شد.

در ادامه این برنامه امام جمعه اهل سنت قشم نیز گفت: در توسعه باید به همه جوانب پرداخته شود؛ توسعه باید در فرهنگ، اجتماع، اقتصاد، علم، هنر و نیروی انسانی به صورت همزمان ایجاد گردد.

شیخ عبدالرحیم خطیبی یکی از مبناهای توسعه را استفاده از ظرفیت نیروی انسانی دانست و ادامه داد: نیروهای متعهد بومی، سرزمین را از خود می‌دانند و دلسوزانه برای پیشرفت و توسعه آن تلاش می‌کنند.

امام جمعه اهل سنت قشم در پایان با بیان اینکه باید از همه موهبت‌های خدادادی جهت رونق و امنیت اقتصادی استفاده کرد؛ خاطرنشان کرد: امنیت اقتصادی ‌باعث ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری و رونق هرچه بیشتر در منطقه می‌شود.

در ادامه، عضو هیات فتوای اهل سنت جنوب کشور نیز در بخش دیگری از این جلسه گفت: با ایجاد ثبات در قانون اداره مناطق آزاد، باید ریسک سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد به‌ویژه جزیره قشم را کاهش داد.

شیخ محمدعلی امینی در نشست دبیر شورایعالی مناطق آزاد با علمای شیعه و اهل سنت جزیره قشم، افزود: تصمیمات و قوانین یک‌شبه باعث غافلگیری کسبه، تجار و سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد شده است.

گفتنی است، نشست علمای شیعه و اهل سنت جزیره قشم با سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حضور افشار فتح‌الهی سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از مسئولان اجرایی و معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم، در محل مسجد‌النبی قشم برگزار شد.