مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم‌ اظهار داشت:

جزیره قشم، قلب فرهنگی و پنجره ورود ایران به بازارهای اقتصادی خلیج‌فارس

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: جزیره قشم قلب فرهنگی و پنجره ورود ایران به بازارهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری در منطقه خلیج‌فارس و دروازه گفتگوهای فرهنگی است.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، عادل پیغامی در همایش مشترک مدیران وزارت امورخارجه و سازمان منطقه آزاد قشم، اظهار داشت: جزیره قشم با مساحت حدود ۱۵۰۰کیلومترمربع دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد اقتصادی و طبیعی است.

پیغامی ادامه داد: یکی از تفاوت‌های منطقه آزاد قشم با سایر مناطق آزاد این است که مساحت ۳۰۰کیلومتری منطقه آزاد و ۱۲۰۰کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی توسط سازمان منطقه آزاد قشم مدیریت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جزیره قشم با داشتن ۶۱روستا و ۶شهر در حقیقت قلب فرهنگی و مردمی خلیج‌فارس و استان هرمزگان است.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم؛ همگن فرض شدن و تدوین قانون یکسان برای تمامی مناطق آزاد در گذشته، بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های جامعه محلی و ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یکی از اشتباهات در ابتدای تا سیس مناطق آزاد کشور بوده است.

پیغامی با اشاره به ۲۱نوع طراحی لنج متنوع در تاریخ قشم، تصریح کرد: قلب تمدن خلیج‌فارس به لحاظ میراث فرهنگی و تمدن دریایی در هر روستای جزیره با ویژگی‌های خاص آن قابل ‌مشاهده است.

وی افزود: اتصالات فرهنگی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس، شمال آفریقا و حتی شبه‌قاره هند از مهم‌ترین مزیت‌هایی است که می‌تواند برای معرفی بهتر قشم و استفاده از ظرفیت‌های آن مورداستفاده قرار بگیرد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر ضرورت احیای و تقویت دیپلماسی عمومی و همچنین دیپلماسی تخصصی اقتصادی و محلی، اذعان داشت: جزیره قشم با ویژگی‌های خاص خود می‌تواند در نقش پنجره ورود ایران به بازارهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری در حوزه خلیج‌فارس و همچنین مدخل گفت‌وگوهای فرهنگی با کشورهای منطقه، به ایفای نقش بپردازد.

 

توسعه صنایع دریامحور، تحول اقتصاد جزیره قشم

پیغامی با بیان اینکه تاکنون پنج برنامه جامع بین‌المللی و ملی برای توسعه جزیره قشم تدوین شده است، افزود: ۲۶۰۰هکتار هاب انرژی سلخ با چهار مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی دارای مجوز و ۲۰۰میلیون مترمکعب خوراک گاز برای این حوزه، از ویژگی‌هایی است که می‌تواند قشم را تبدیل به هاب جدید انرژی کشور و منطقه کند.

وی اظهار داشت: قشم باوجود ۱۴بندر، فاصله اندک با بندر شهید رجایی و همچنین وجود فضای تجاری در مجموعه بندر شهید رجایی و همچنین اتصال این بندر با پل خلیج‌فارس و ظرفیت شهرک فرودگاهی، نقطه ابتدایی کریدور جنوب به شمال است و سرمایه‌گذارانی از روسیه و چین برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: منطقه آزاد قشم در حوزه‌های شیلات، مزارع میگو و مراکز پرورش آبزیان ظرفیت تبدیل ‌شدن به قطب شیلات و صنایع شیلاتی در جنوب آسیا را داراست.

پیغامی اظهار کرد: توسعه ظرفیت اقتصادی برای بانکرینگ و ارائه ۲۳خدمت به کشتی‌های بین‌المللی عبوری از تنگه هرمز در کنار حوزه‌های گردشگری، آموزش عالی و آموزش پزشکی نیز از ویژگی‌های خوب جزیره قشم به‌شمار می‌رود که می‌تواند به‌عنوان مکمل ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای منطقه ایفای نقش کند.

وی افزود: قشم به‌واسطه اینکه یک سرزمین با فرهنگ و تمدن غنی تاریخی است، نیاز به یک برنامه جامع و همه‌جانبه دارد که اقتصاد دریا با چندین شاخه و حلقه ایجاد ثروت، می‌تواند به تحول اقتصاد و توسعه جزیره کمک کند.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: به‌عنوان یک قشموند، فرصت‌های بی‌نظیری را در قشم مشاهده می‌کنم که با معرفی بهتر ظرفیت‌ها و کاهش بروکراسی می‌توان شاهد رونق اقتصادی و سرمایه‌گذاری و توسعه این جزیره بود و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز در این جزیره آمادگی دارند تا با رفع موانع و معرفی دقیق ظرفیت‌ها، در طرح‌های اقتصادی حضور پیدا کنند.

پیغامی همچنین خطاب به سفیران و مدیران وزارت امورخارجه حاضر در این همایش گفت: سازمان منطقه آزاد قشم و جامعه محلی این جزیره را باید به‌عنوان یک فرصت آماده برای معرفی به سرمایه‌گذاران عنوان کرد و شما می‌بایست خود را سفیران قشم بدانید و امیدواریم در دوره جدید در حوزه اقتصاد و سرمایه‌گذاری در دفتر وزارت امورخارجه قشم شاهد اجرای طرح‌های موفق بیشتری باشیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: قشم به‌واسطه جامعه محلی همراه و ظرفیت‌های ‌اقتصادی و فرهنگی خود، آمادگی تبدیل‌شدن به پایلوت حوزه‌های مختلف در حوزه دیپلماسی عمومی، فرهنگی و اقتصادی را داراست.