در جلسه کمیته جام‌جهانی منطقه آزاد قشم با حضور افشار فتح‌الهی و سفیر ایران در قطر مطرح شد:

جزیره قشم، معرف فرهنگ و ظرفیت‌های گردشگری کشور به جهان

پنجمین جلسه کمیته جام‌جهانی منطقه آزاد قشم با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر برگزار شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، افشار فتح‌الهی در این جلسه که ظهر امروز (‌۲۹تیرماه‌۱۴۰۱) با حضور حمیدرضا دهقانی‌پوده سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر به همراه سایر اعضای این کمیته برگزار شد، بیان داشت: از ظرفیت مناطق آزاد قشم و کیش به ‌عنوان پیشانی اصلی کشور باید برای معرفی فرهنگ و ظرفیت‌های گردشگری کشور به شرکت‌کنندگان در رویداد بین‌المللی جام‌جهانی۲۰۲۲ قطر استفاده کرد.

وی با اشاره به ظرفیت ۱۲هزار تختی اماکن اقامتی قشم گفت: فضای اقامتی جزیره قشم آمادگی اختصاص ۳۰۰۰تخت به گردشگران خارجی و ۹۰۰۰تخت به هموطنان شرکت‌کننده در این رویداد را دارد.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم؛ این منطقه آزاد همچنین به دلیل برخورداری از بنادر مجهز باربری و کانتینری، توانایی تامین و ارسال اقلام مصرفی و ملزومات پشتیبانی به کشور قطر را داشته و آماده همکاری است.

فتح‌الهی به مزیت جزیره قشم در بخش گردشگری طبیعی اشاره کرد و افزود: برخورداری از برند ژئوپارک جهانی قشم و ژئوسایت‌های این جزیره که به ثبت جهانی رسیده‌اند و در نوع خود منحصربه‌فرد هستند، یکی از مهم‌ترین نقاط قوت ما در جذب گردشگران حاضر در جام‌جهانی است که باید از آن استفاده کرد.

وی بر دیدگاه بلندمدت قشم در برقراری ارتباط با کشور قطر تاکید کرد و اظهار داشت: توسعه این روابط در رویداد جام‌جهانی می‌تواند دستاوردی برای ایجاد ارتباطات پایدار در راستای تبادل گردشگر با کشورهای همسایه و جذب سرمایه‌گذار در جزیره قشم شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان از آمادگی فرودگاه بین‌المللی قشم برای گسترش همکاری با هواپیمایی قطر خبر داد و بر توان بنادر و کشتی‌های جزیره جهت تردد شرکت‌کنندگان در رویداد جام‌جهانی‌۲۰۲۲ قطر به جزیره و ارائه بسته‌های گردشگری به این افراد تاکید کرد.

در ادامه این نشست، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر نیز اظهار کرد: معرفی پتانسیل‌های کشور، توسعه امکانات حمل‌ونقلی، ارائه فضاهایی منطبق بر فرهنگ و سنت ایران ‌زمین، برپایی نمایشگاه‌ها و شب‌های فرهنگی از موضوعاتی است که می‌تواند فرصت بهره‌وری بیشتری از این رویداد جهانی را برای کشورمان به ارمغان آورد.

حمیدرضا دهقانی‌پوده همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های گردشگری و معرفی سنت‌های بومی جزیره قشم به‌صورت بسته‌های پیشنهادی به خانواده‌های بازدیدکننده از رویداد‌۲۰۲۲ قطر تاکید کرد و گفت: برنامه‌ریزی بلندمدت در زمینه ارتباطات موثر با کشور قطر، به معرفی چهره کشورمان در بین جهانیان کمک می‌کند.

گفتنی است، جام‌جهانی‌۲۰۲۲ قطر از ۳آبان‌ماه سال جاری آغاز و تا ۲۷آذرماه‌۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.