وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت:

جزیره کیش، پیشران و اصلی‌ترین محور پشتیبانی جام‌جهانی۲۰۲۲ قطر

‎وزیر راه و شهرسازی نقش پشتیبانی جزیره کیش در مسابقات جام‌جهانی‌‎2022 قطر را فرصت مغتنمی برای معرفی جاذبه‌ها گردشگری و ظرفیت‌های ورزشی این منطقه عنوان کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، رستم قاسمی در نشستی مشترک با هیات ایرانی که با حضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد؛ بر نقش مهم جزیره کیش به عنوان پیشران و اصلی‌ترین محور پشتیبانی برگزاری رویداد ۲۰۲۲ قطر تاکید کرد.

وی با بیان این که مسابقات جام‌جهانی‌۲۰۲۲ قطر به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا؛ آبان‌ماه امسال برگزار می‌شود، گفت: فاصله نزدیک جزیره کیش تا قطر و برقراری هفته‌ای ۳۶پرواز میان ایران و قطر ظرفیتی است که می‌توانیم بر تعداد پروازها بیافزاییم و تا آبان‌ماه بر شمار پروازها خواهیم افزود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور ایران به کشور قطر، از امضاء ۱۴تفاهم‌نامه میان این دو کشور خبر داد و اظهار داشت: یکی از موضوعات مطرح شده، مسابقات جام‌جهانی بود که این رویداد بسیار مهم برای منطقه به‌ویژه قطر حائز اهمیت است.

وی اذعان کرد: زمانی که جام‌جهانی به آسیا واگذار شد، دو کشور کره و ژاپن نیازمندی‌هایی که برای پشتیبانی از جام‌جهانی بود برعهده گرفتند، حال جام‌جهانی در کشور قطر برگزار می‌شود که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای این رویداد، جزیره کیش می‌تواند به عنوان پشتیبانی این رویداد نقش‌آفرینی کند.

وزیر راه و شهرسازی پیش‌بینی‌های دولت قطر در حوزه‌های احداث شهرک‌ها، استادیوم‌های متحرک و سیستم‌های خنک‌کننده زیر چمن زمین بازی، ایجاد دمای ۱۶درجه در فضای روباز و… را ازجمله اقدامات این کشور جهت تامین نیازهای پیش روی عنوان کرد.

رستم قاسمی در رابطه با ظرفیت‌های جام‌جهانی قطر جهت حضور تیم‌ها در مسابقات و نام‌نویسی شمار زیادی از علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد از اقصی نقاط دنیا، افزود: پیش‌بینی می‌شود حدود ۵۰۰هزار نفر ایرانی برای تماشای جام‌جهانی به قطر سفر کنند و به دنبال این هستیم که از مسیرهای دریایی و هوایی مسافران خارجی را از کشورهای مختلف جهت بازدید از مراکز تاریخی و سیاحتی به ایران جذب کنیم.

وی اظهار کرد: ارائه خدمات مطلوب استان‌های گردشگرپذیر، زمینه‌ساز سفر بسیاری از گردشگران به ایران خواهد شد که این فرصت موجب معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های ایران در حوزه گردشگری و ورزشی در سطح گسترده می‌گردد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزبانی شایسته از هواداران این رویداد مهم که مورد‌توجه دولت قطر نیز قرار گرفته است، تصریح کرد: میزبانی شایسته بخشی از هواداران مسابقات جام‌جهانی در جزیره کیش و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها، زمینه‌ساز معرفی جاذبه‌های گردشگری استان‌های مختلف ایران خواهد شد.

رستم قاسمی، راه‌اندازی خطوط دریایی و هوایی تجاری قطر از آسمان ایران را یکی دیگر از ظرفیت‌های تعامل بین دو کشور در ارائه خدمات به هواداران جام‌جهانی برشمرد و گفت: ظرفیت حمل‌ونقل هوایی از موضوعاتی است که پیش‌نویس توافق نامه اولیه آن انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه خطوط دریایی نیز می‌توانیم طبق برنامه‌ریزی دقیق و مشخص از شناورهای داخلی و خارجی، تردد هواداران جام‌جهانی به جزیره کیش را تسهیل نماییم که با امضای توافق‌نامه میان ایران و قطر که پس از مسابقات نیز تداوم خواهد داشت، سبب توسعه صنعت گردشگری می‌شود.