مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش اظهار کرد:

جزیره کیش، پیشگام در حوزه صنعت و خدمات صنعتی در سطح کشور

جزیره کیش با 380واحد صنعتی و خدمات صنعتی فعال، به عنوان منطقه پیشرو در حوزه صنعت و خدمات صنعتی در سطح کشور است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ سیدیاسر جبرائیلی رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام که در فضای مجازی تعداد واحدهای صنعتی منطقه آزاد کیش را طبق گزارش وزارت صمت در رتبه آخر منتشر کرده بود، تاکید کرد: جزیره کیش با ۳۸۰واحد صنعتی و خدمات صنعتی دارای پروانه معتبر؛ پیشگام در حوزه صنعت و خدمات صنعتی در سطح کشور است.

به گفته سیدرضا صمدی، منطقه آزاد کیش به عنوان هاب انرژی خدمات فنی مهندسی در حوزه نفت و گاز که بیش از ۷۰شرکت عملیاتی در این حوزه فعالیت می‌کنند، پشتیبانی سکوهای پارس جنوبی را برعهده دارد.

وی با بیان این که واحدهای صنعتی در داخل کشور جهت دریافت پروانه بهره‌برداری و تسهیلات به سامانه هماهنگ و یا بهین‌یاب وزارت صمت مراجعه می‌کردند و اسامی آنها در این سامانه ثبت شده است، اظهار داشت: در سال‌۱۳۹۸ با راه‌اندازی سامانه هماهنگ پنجره واحد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با هدف شفاف‌سازی فعالیت مناطق آزاد؛ به سامانه بهین‌یاب وزارت صمت متصل شد.

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش درخصوص قوانین مستقل مناطق آزاد و واحدهای صنعتی فعال در این منطقه تصریح کرد: با توجه به این که در یک سال گذشته سامانه هماهنگ پنجره واحد مناطق آزاد کشور با مشکل فنی و ارائه خدمات مواجه شد، مجوزها بر‌اساس فرآیند گذشته به صورت دستی صادر می‌شود و هیچ‌گونه ثبت‌نامی در سامانه انجام نشده است.

صمدی اذعان داشت: ثبت‌نام واحدهای صنعتی در سامانه هماهنگ پنجره واحد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور که به سامانه وزارت صمت متصل است، از ۳۸۰واحد صنعتی فعال در این منطقه؛ تعداد ۷۷واحد صنعتی دارای پروانه سامانه‌ای است و آماری که وزارت صمت تعداد ۵۰واحد صنعتی در جزیره کیش اعلام کرده، با آمار سامانه هماهنگ مناطق آزاد هم همخوانی ندارد.

وی افزود: در سال جاری و توسط رئیس‌جمهور، ۹واحد صنعتی در منطقه آزاد کیش به بهره‌برداری رسیده است.

مدیر تسهیل تولید و صنایع سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر مشکلات فنی سامانه هماهنگ دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در راستای شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: با هدف تسریع در فرآیند ارائه خدمات؛ پروانه‌های بهره‌برداری و جواز تاسیس در منطقه آزاد کیش بدون ثبت‌نام در سامانه و به صورت دستی صادر می‌شود.

شایان ذکر است، با اختصاص ۲۹۲هکتار زمین برای شش شهرک صنعتی منطقه آزاد کیش، ۳۸۰واحد صنعتی و خدمات صنعتی فعالیت می‌کنند و در حال حاضر نیز  ۳۷پروژه در حال ساخت است.