مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت:

جهش تولید دانش‌بنیان با ایجاد اکوسیستم‌های نوآوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

با هدف شکل‌گیری اکوسیستم نوآوری در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری امضا شد‌.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، این تفاهم‌نامه همکاری امروز یکشنبه (۶شهریورماه) در راستای تعیین شعار سال توسط مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و همچنین به‌منظور اجرای اسناد بالادستی و قانون جهش تولید دانش‌بنیان، میان «سعید محمد» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری منعقد شد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تبریک فرارسیدن هفته دولت گفت: در مناطق آزاد عرصه‌های جدید و مناسبی برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده است و با توجه به اهتمام مقام معظم رهبری‌(مدظله) و شعار امسال که مزین به نام دانش‌بنیان است، جا دارد اقدامات جدی‌تری در این حوزه انجام شود.

سعید محمد با اشاره به اینکه این تفاهم‌نامه با هدف تسهیل فعالیت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق و نوآور در مناطق آزاد به امضا رسید، افزود: مناطق آزاد ظرفیت بالایی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری دارند که توسط بخش خصوصی انجام شده است. بیش از ۲۵۰۰واحد صنعتی در مناطق آزاد وجود دارند که اکثر آنها فعال هستند؛ در سال‌۱۴۰۰ میزان صادرات از واردات پیشی گرفت و تراز تجاری مناطق آزاد برای اولین بار در سه دهه گذشته مثبت شد.

وی در ادامه گفت: ما در صادرات باید به دنبال محصولی باشیم که نیاز روز جوامع باشد و این به صورت اتفاقی ایجاد نمی‌شود مگر با بازاریابی صحیح و دانش به‌روز.

مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت: با همکاری سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد و شرکت‌های دانش‌بنیان، می‌توان با استفاده از ایده‌های نو، شاهد فعالیت‌های اقتصادی موثر در این مناطق باشیم‌‌.

سعید محمد گفت: در ۹ماهه منتهی به خردادماه امسال، ۳۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد اتفاق افتاده که این میزان رشد ۵۸درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به همراه داشته است. در مناطق آزاد با در اختیار قرار دادن مشوق‌ها و معافیت‌های موجود به شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانیم همکاری‌های مشترکی را رقم بزنیم.

وی اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری با معرفی این شرکت‌ها به بخش صنعت کشور در داخل مناطق آزاد و حمایت‌های علمی، فنی و ارائه خدمات و تسهیل‌گری به این شرکت‌ها می‌توانیم فعالیت این شرکت‌ها در مناطق آزاد را استمرار دهیم.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: برقراری ارتباط بین نیازهای واقعی بخش صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان تضمین کننده حرکت این شرکت‌ها است و منجر به افزایش صادرات، تولید، اشتغال و تولید ناخالص داخلی در کشور می‌شود.

 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

شرکت‌های دانش‌بنیان بخشی از اقتصاد کشور محسوب می‌شوند

همچنین، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم با بیان این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق جایگاه درخور توجهی در اقتصاد کشور به خود اختصاص داده‌اند، اظهار داشت: سهم این شرکت‌ها از ارزش افزوده و اشتغال‌زایی به میزانی رسیده است که به عنوان یکی از تکیه‌گاه‌های اصلی در اقتصاد به حساب می‌آیند. شرکت‌هایی که می‌توانند سهم قابل توجهی از اقتصاد بین‌المللی کشور را با توجه به ظرفیت گسترده ایران به خود اختصاص دهند.

سورنا ستاری با بیان این‌که نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کلیدی و راهگشا خواهد بود، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان به اشتغال قابل توجهی رسیده‌اند و سهم چشمگیری از اقتصاد را به خود اختصاص داده‌اند. لازم است تا ظرفیت گسترده مناطق آزاد به یاری زیست‌بوم فناوری و نوآوری بیاید و رویکرد دانش‌بنیان در این مناطق حکمفرما شود.

وی با اشاره به این‌که تفاهم‌نامه همکاری در راستای پیاده‌سازی جدی رویکرد دانش‌بنیان در مناطق آزاد به امضا رسیده است، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان بخشی از اقتصاد کشور محسوب می‌شوند. امیدواریم بر مبنای این تفاهم‌نامه همکاری، رویکرد و نگرشی تازه به زیست‌بوم فناوری و نوآوری، در مناطق آزاد ایجاد شود و با توجه به تغییراتی که در مناطق آزاد صورت گرفته، این مهم محقق خواهد شد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نقشی که مناطق آزاد می‌تواند در تحول صادرات محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران‌ساخت ایفا کند، بیان داشت: در سال‌های اخیر تلاش کردیم با تعریف و حمایت از مفاهیم مختلف، راه را برای توسعه محصولات ایران‌ساخت هموار کنیم؛ خانه‌های صادرات فناوری ایران‌ساخت را در سایر کشورها داریم که منطقه آزاد می‌تواند با ظرفیت بسیار خوبی که از آن برخوردار است، به صادرات محصولات ایران‌ساخت کمک کند‌.

ستاری‌، راه‌اندازی خانه‌های خلاق و نوآوری را فرصتی برای توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری در این مناطق دانست و گفت: راه‌اندازی خانه‌های خلاق و نوآوری با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و نقش‌آفرینی در توسعه صنایع خلاق، یکی از محورهایی است که بر مبنای این تفاهم‌نامه همکاری دنبال می‌شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این تفاهم‌نامه زمینه را برای توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان و خلاق در این مناطق فراهم کند؛ چراکه جمعیت دانشجویی و مرزهای مشترک در مناطق مستعد و نزدیک مناطق آزاد می‌تواند برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق جذاب و راهگشا باشد.

گفتنی است، این تفاهم‌نامه همکاری در ۶ماده تنظیم شده است که می‌توان به استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با رویکرد تولید صادراتی، جذب سرمایه‌ خارجی و تولید مشترک با شرکت خارجی و همکاری فناورانه، تسهیل صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، عرضه محصولات دانش‌بنیان و خلاق به تجار خارجی و راه‌اندازی خانه‌های خلاق و نوآوری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد.