حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده به صلاح مناطق آزاد نیست
حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده به صلاح مناطق آزاد نیست

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم استان اردبیل در مجلس یازدهم در دیدار با حمیدرضا مومنی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح نمود: مبحث مالیات بر ارزش افزوده که در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح است، در حال بررسی جزئی است و به نظر می‌رسد حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده به صلاح نباشد و ارزش افزوده امروز می‌تواند به منبع درآمدی برای همان استان‌ها تبدیل شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حجت الاسلام سیدکاظم موسوی گفت: رویکرد مناطق آزاد با روح اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، مغایرت ندارد و باید در همین راستا نیز به فعالیت ادامه داد. ماهیت این مناطق یک اندوخته بسیار خوب برای مناطق مرزی است و امروز ۸استان مرزی دیگر نیز در آستانه تبدیل شدن به منطقه آزاد هستند و مصوبه آن اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است.

وی افزود: استان اردبیل نیز یکی از این استان‌هاست که با توجه به داشتن محصولات کشاورزی فراوان از موقعیت مهمی برخوردار است. این استان ظرفیت اقتصادی و گردشگری بسیار خوبی نیز دارد که می‌تواند با بدل شدن به منطقه آزاد تا حد زیادی مشکل مردم را در حوزه اشتغال برطرف کند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مبحث مالیات بر ارزش افزوده که در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح است، در حال بررسی جزئی است و به نظر می‌رسد حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده به صلاح نباشد و ارزش افزوده امروز می‌تواند به منبع درآمدی برای همان استان‌ها تبدیل شود. باید توجه داشت که مشوق‌هایی در مناطق آزاد ازجمله معافیت مالیاتی وجود دارد و در قانون نیز تعریف شده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: امید است که این موضوع سامان یابد و این امید زمانی بیشتر می‌شود که شاهد هستیم یک مدیر توانمند، سالم و همراه با سعه‌صدر بر منصب مدیریت مناطق آزاد قرار گرفته است‌‌.

حجت الاسلام موسوی با اشاره به جزئیات جلسه با حمیدرضا مومنی گفت: این جلسه توفیقات خوبی خواهد داشت. در این جلسه که آیت‌الله سیدحسن عاملی نیز به صورت تلفنی در آن حاضر شد، تقاضای ایشان و مردم مغان که شامل اصلاندوز، بیله‌سوار، گرمی، نمین مشرف به اشرق و نمین مشرف به دریای خزر است، در راستای تبدیل شدن به منطقه آزاد مطرح شد.

وی تصریح کرد: امروز در برهه‌ای از زمان قرار گرفته‌ایم که باید خواسته مردم مورد توجه قرار گیرد و در راستای آن گام برداشته شود و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز باید به این اصل توجه کند و برای تبدیل شدن استان اردبیل به منطقه آزاد همکاری کند. امروز استان اردبیل نزدیک به ۱۰۰هزار بیکار دارد و همکاری مجمع می‌تواند این معضل را برطرف کند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس افزود: سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز با این اتفاق ترغیب خواهند شد تا به سمت این منطقه آمده و اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. این یک جهش مهم برای رونق اقتصاد وتولید استان اردبیل خواهد بود؛ تولیدی که قسمت اصلی شعار امسال است و مورد تاکید رهبری نیز قرار گرفته است. در همین راستا ما در مجلس موانع قانونی را برخواهیم داشت و دولت نیز به خوبی پشتیبانی خواهد کرد. از این طریق است که سرمایه‌گذار نیز می‌تواند تولید بیشتری داشته باشد. ما شرایط امنی برای سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد ایجاد خواهیم کرد و امید است در همین ماه ابتدایی خبر خوبی برای مردم داشته باشیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: آقای مومنی امروز در مناطق آزاد تدابیر خوبی را در دستورکار قرار داده است و ایشان به خوبی می‌تواند این عرصه را مدیریت کند. مجلس نیز در کنار ایشان است و این فضا را ایجاد می‌کند تا ایشان بتوانند در راستای توسعه مناطق آزاد گام بردارند. مجلس مدافع برنامه‌های ایشان است تا به خواسته‌های مردم نیز رسیدگی شود. این تلاش‌هاست که می‌تواند لبخندی بر لبان مردم کشور ایجاد کند و تلخی مشکلات مربوط به کرونا و تحریم را محو نماید.