مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت:

حمایت منطقه آزاد چابهار از واحدهای نوآور و دانش‌بنیان

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به این‌ که یکی از اهداف ما رسیدن به بازارهای هدف منطقه‌ای در حوزه تولیدات صادرات محور است، گفت: منطقه آزاد چابهار از استقرار واحدهای دانش‌بنیان در منطقه حمایت و پشتیبانی می‌کند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، عبدالرحیم کردی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درخصوص برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در منطقه آزاد چابهار با محوریت تولید صادرات محور، اظهار کرد: در این حوزه آنچه برای ما در چابهار مهم بوده، رسیدن به بازارهای هدف منطقه‌ای است.

وی با یادآوری این ‌که مدت زیادی از تمرکز بر تولید برای تامین نیاز داخلی و صادرات محور در منطقه آزاد چابهار نمی‌گذرد، افزود: با این وجود شاهد استقبال خوبی از سوی سرمایه‌گذاران داخلی هستیم.

کردی با یادآوری این‌ که سال‌۹۲ مجموع تولیدات منطقه آزاد چابهار حدود ۵۰میلیارد تومان بود، افزود: این در حالی است که در ۹ماه ابتدای امسال این رقم به حدود ۶۰۰میلیارد تومان افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: با توجه به حجم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، انتظار این است که در سال‌های آینده حجم تولیدات در این منطقه از ۱۰۰۰میلیارد تومان فراتر برود.

کردی در ادامه به دو برنامه مهم در دست اجرا اشاره کرد و گفت:‌ دو برنامه ما، ورود مواد اولیه برای تامین نیاز داخل و استفاده از مواد اولیه داخلی برای تولیدات صادرات محور است. در این راستا در حوزه تامین برنج موردنیاز داخل کارهای خوب و موثری انجام شده است؛ به طوری که هم‌اکنون ۲۰واحد فرآوری برنج در منطقه فعالیت می‌کنند که هر کدام از آنها برای ۶۰ تا ۸۰نفر ایجاد شغل کرده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که برنامه‌های صادراتی ما با تمرکز بر بازارهای هدف کشورهای همسایه پاکستان و افغانستان است، افزود: در این زمینه با توجه به خلاء و نیاز مبرم بازراهای افغانستان و پاکستان به تولید محصولات پایین دستی پتروشیمی، واحدهای پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار مستقر شده و تمام محصولات تولیدی به این دو کشور صادر می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در عین حال با بیان این‌ که به دلیل عدم شناسایی سریع بازارهای هدف حجم کنونی مبادلات فعلا کم است، تاکید کرد: نکته مهم و قابل توجه آن است که این اتفاق (تولید صادرات محور) آغاز شده و مسیر رشد آن سرعت بسیار خوبی دارد.

کردی با اشاره به درخواست‌های سرمایه‌گذاری جدید در این منطقه اظهار کرد: طی ۳سال اخیر حجم سرایه‌گذاری‌ها بیش از ۱۰سال قبل بوده است. در این راستا ۴۸۰قرارداد سرمایه‌گذاری تولیدی با رویکرد واردات مواد اولیه خارجی و تولید برای نیاز داخل و همچنین تولید صادرات محور اجرا شده یا در مراحل مختلف قرار دارد.

وی در بخش‌ دیگری از سخنانش از برنامه‌ریزی برای ورود فناوری‌های پیشرفته خبر داد و گفت: در این زمینه نیز همکاری خوبی با مراکز دانش‌بنیان داریم و پردیس پارک علم و فناوری در منطقه مستقر شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان این‌ که در حال حاضر ۱۳واحد مستقر شده‌اند، تاکید کرد:‌ منطقه آزاد از این واحدها حمایت و پشتیبانی می‌کند تا بستر مناسبی برای ورود و عرضه فناوری‌های پیشرفته فراهم شود.