در نشست شورای بانک‌های منطقه آزاد قشم اعلام شد:

دعوت سازمان منطقه آزاد قشم از هلدینگ‌های بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در جزیره

در پی تاكيدات علی درویش‌پور رئیس هیات مدیره و مديرعامل سازمان منطقه آزاد قشم مبني بر ايجاد تعامل سازنده با بانك‌ها به عنوان مشاورين و بازوهاي اقتصادي سازمان، نشست شورای بانک‌های منطقه آزاد قشم به ریاست معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم و با حضور مدیران گمرک و بازرگانی و اصناف این سازمان و جمعی از روسای شعب بانک‌های مستقر در این منطقه در محل معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم در این نشست با اشاره به نقش اساسی بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری (هلدینگ‌ها) در پیشبرد برنامه‌های توسعه بخشی این سازمان در جزیره قشم گفت: حجم عظیم سرمایه‌گذاری بانک پاسارگاد در پروژه‌های بزرگ نفت، گاز و انرژی در جزیره قشم، نمونه‌ای بارز از این نقش است.

فریدون فدایی‌دولت در این خصوص با دعوت از شرکت‌های سرمایه‌گذاری (هلدینگ‌ها) سایر بانک‌ها جهت سرمایه‌گذاری در جزیره قشم افزود: بانک‌ها و هلدینگ‌های آنها به عنوان سرمایه‌گذار و پشتوانه اقتصادی طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ صنعتی و عمرانی می‌توانند در تسریع و نهایی شدن آنها بسیار موثر و گره‌گشا باشند.

وی همچنین به همکاری بانک‌ها در اجرای طرح‌های اقتصادی دولت اشاره کرد و اظهار داشت: همکاری حوزه ارزی بانک‌های مستقر در قشم  می‌تواند در اجرا و استفاده هرچه بهتر از طرح مجوز اعطایی دولت مبنی بر اختصاص حدود ۴۵۰میلیون دلار ارز جهت تامین کالاهای اساسی توسط تجار و بازرگانان کشور موسوم به ۱۵درصدی برای واردات از طریق بنادر مجاز جزیره قشم بسیار موثر باشد.

به گفته فدایی‌دولت، اجرای این طرح به کاهش قیمت کالاهای اساسی و مشمول طرح فوق‌الذکر در بازار مصرف و سفره مردم منجر خواهد شد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم همچنین اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران فعال در جزیره قشم برای سرعت بخشیدن به پروژه‌های نیمه‌تمام و سایر پروژه‌ها را از دیگر اقدامات موثر بانک‌های مستقر در قشم خواند و یادآور شد: این معاونت نیز حسب درخواست بانک‌ها، سرمایه‌گذاران و مالکین پروژه‌ها را تشویق به همکاری و انتقال حساب‌ها و فعالیت‌های بانکی شرکت‌ها در بانک‌های جزیره خواهد کرد.

وی در این نشست اعلام کرد که با ابتکار معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم، به زودی نشست مشترکی بین سرمایه‌گذاران قشم و روسای شعب بانک‌های مستقر و فعال در جزیره برای آشنایی و همکاری دوسویه برگزار خواهد شد‌‌.

فدایی‌دولت در بخش دیگری از سخنان خود، همکاری تنگاتنگ و تعامل دوسویه سازنده بانک‌ها با سازمان منطقه آزاد قشم را زمینه‌ساز موفقیت و پیشرفت امور در هر دوطرف خواند و افزود: این همکاری و تعامل صورت نخواهد گرفت مگر اینکه ما ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر را بشناسیم و برای نیل به این هدف نیز ضروری است حداقل هر ماه یک نشست مشترک برگزار کنیم.

به گفته وی، سازمان منطقه آزاد قشم از هرگونه پیشنهاد سرمایه‌گذاری بانک‌ها در جزیره استقبال می‌کند و معتقد است همان طور که سازمان به اهداف خود در سرمایه‌گذاری بانک‌ها می‌رسد، بانک‌ها هم به سهم خود باید به سود خودشان برسند.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت‌های این سازمان در کاهش بیکاری، تامین ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی و افزایش بهره‌وری در منطقه اشاره کرد و خاطرنشان کرد: بانک‌ها هم در مسیر رسیدن به این موفقیت‌ها با سازمان همکاری خوبی داشتند و ما معتقدیم هر خروجی موفق، نتیجه کار تیمی و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط است.

براساس این گزارش، علی همایونی مدیر گمرک و هرمز امیری مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این نشست با بیان نقطه نظرات‌شان درخصوص موارد مرتبط با حوزه مدیریت خود، بر همکاری و تعامل با بانک‌ها تاکید کردند.

گفتنی است، روسا و نمایندگان شعب بانک‌های ملی، مسکن، تجارت، پارسیان، سپه، سامان و کشاورزی در منطقه آزاد قشم نیز در این نشست با استقبال از برگزاری نشست‌های مشترک با سازمان منطقه آزاد قشم و طرح دیدگاه‌ها، پیشنهادها و مشکلات خود، برای هرگونه همکاری و همراهی با سازمان منطقه آزاد قشم در جهت پیشبرد برنامه‌های توسعه بخشی این سازمان اعلام آمادگی کردند.