مشاور رئیس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی جزیره قشم اظهار داشت:

دلسردی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران با لغو معافیت‌های مالیاتی و گمرکی مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: نقض مقررات و قوانین مرتبط با معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، موجب کاهش انگیزه و دلسردی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران شده است.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی منطقه آزاد قشم اظهار کرد: نقض قوانین و اعمال دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های یک‌شبه و غیرکارشناسی موجب ایجاد برخی موانع در مسیر تولید در این مناطق شده است.

وی بازگشت مزیت‌های مناطق آزاد در استفاده از قانون معافیت ۲۰ساله مالیاتی را ضروری دانست و افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته، مناطق آزاد از شمول قانون مالیات بر عایدی سرمایه خارج شده‌اند و پیگیر اعمال معافیت مالیات بر حقوق و مالیات بر ارزش افزوده در این مناطق هستیم.

مشاور رئیس‌جمهور اذعان داشت: برخی دستورالعمل‌های غیرکارشناسی، بخشنامه‌ها و قوانین موجب فرار سرمایه و کوچ سرمایه‌گذاران به سایر کشورهای منطقه می‌شود.

سعید محمد افزود: در حال حاضر در مناطق آزاد ارس، اروند و چابهار با مصوبه شورای تامین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده متوقف شده و پیگیر این موضوع در استان هرمزگان برای مناطق آزاد قشم و کیش نیز هستیم.

وی با اشاره مشکلات ایجاد شده درخصوص اخذ مالیات سال‌های‌۹۰ تا ۹۴ در مناطق آزاد، بیان داشت: پیشنهاد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، افزایش پلکانی پایه‌های مالیاتی در مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی می‌باشد و پیگیر آن هستیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مشکل دوگانگی مدیریت را یکی از مشکلات دیرینه منطقه آزاد قشم دانست و اظهار داشت: حکمرانی و مدیریت باید در مناطق آزاد زیرنظر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد باشد و فعالیت غیر از این، خلاف قانون است.

سعید محمد افزود: شخص آیت‌الله رئیسی ریاست محترم جمهوری تاکید بر اجرای ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور دارند و با اجرای این قانون، مشکل دوگانگی مدیریت در منطقه آزاد قشم برطرف خواهد شد.

وی در ادامه، صنعت گردشگری را به عنوان یکی از بخش‌های درآمدزا در منطقه آزاد قشم، نیازمند توجه ویژه دانست و ادامه داد: موضوعاتی مانند توریست درمانی، علمی و ورزشی و برگزاری رویدادهای متنوع متناسب با فرهنگ ساکنان جزیره باید با برنامه‌ریزی دقیق در دستورکار قرار گیرد.

مشاور رئیس‌جمهور، ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و تعامل برای استفاده از جزایر ایرانی در رویداد ورزشی قطر را موقعیتی خاص خواند و تصریح کرد: هم‌اکنون سه فروند کشتی گردشگری برای جزیره قشم خریداری شده تا در بین مناطق آزاد داخلی و کشورهای حوزه خلیج‌فارس تردد کنند.

سعید محمد، بانکرینگ را فرصتی ارزشمند خواند و تاکید کرد: با ایجاد ظرفیت گردشگری و خدمات رفاهی و ایرلاین در منطقه سلخ می‌توان حوزه گردشگری بانگرینگ را رونق داد‌.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان با اشاره به پیگیری موضوع ایجاد یک خط هوایی ویژه مناطق آزاد در کشور، خاطرنشان کرد: مذاکراتی با سازمان صدا و سیمای با هدف ایجاد شبکه تلویزیونی مخصوص مناطق آزاد صورت گرفته و پیگیر این موضوع هستیم.

 

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم:

خودتحریمی‌های داخلی مدیریت خواهد شد

همچنین، سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در این نشست بیان کرد: علاوه بر تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه که دشمنان علیه کشور اعمال می‌کنند، تحریم‌های داخلی نیز بر فضای تولید و سرمایه‌گذاری کشور تاثیرگذار است.

افشار فتح‌الهی در نشست هم‌اندیشی فعالان اقتصادی منطقه آزاد قشم با مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: با برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند، باید فشارهای ناشی از تحریم‌های داخلی و خارجی را مدیریت کرد.

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها بر موضوع و پروژه نفوذ دشمنان تاکید کردند و این امر جز خودتحریمی‌ها و فشارهای داخلی برای رشد و توسعه اقتصادی نیست.

فتح‌الهی در ادامه تاکید کرد: امیدواریم با تدبیر دولت مردمی آیت‌الله رئیسی، این افراد و کارشکنان هرچه سریع‌تر شناسایی شده و از چرخه مدیریت کشور خارج شوند تا رونق اقتصادی به دوران طلایی خود برسد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با حضور جناب دکتر سعید محمد و دولت مردمی، این مشکلات در کمترین زمان ممکن مرتفع شده و رونق تولید به کشور بازگردد.