رشد ۷۸درصدی مبادلات تجاری بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی در سال۹۹
رشد ۷۸درصدی مبادلات تجاری بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی در سال۹۹

عضو موظف هیات مدیره و سرپرست معاونت امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: از ابتدای امسال تاکنون 168فروند كشتی در مجتمع بندری كاسپین تخلیه و بارگیری شده كه این تعداد در مدت مشابه سال گذشته برابر با 109فروند كشتی بوده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، امین افقی با اشاره به رشد ۷۸درصدی به لحاظ وزنی در تخلیه و بارگیری کالا در یازده ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی افزود: در طول این مدت ۵۹۰۰تی‌ای‌یو کانتینر تجاری در این مجتمع بندری تخلیه و بارگیری شده که این مقدار در سال گذشته ۴۳۰۰تی‌ای‌یو کانتینر بوده است.

وی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۴۴۰هزار تن در مجتمع بندری کاسپین تخلیه و بارگیری شده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۵۰هزار تن بوده است .

سرپرست معاونت امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی، به مجموعه اقدامات و تفاهم‌نامه‌های منعقده تجاری فی مابین سازمان منطقه آزاد انزلی و طرف‌های خارجی برای فعالسازی کریدورهای بین‌المللی عبوری، بهره‌مندی از مزایای توافق‌نامه اقتصادی اوراسیا و جذب کالاهای جدید در بنادر منطقه آزاد انزلی اشاره و ادامه داد: دیپلماسی تجاری فعال سازمان منجر به انعقاد این تفاهم‌نامه‌ها به جهت راه‌اندازی کریدور چین، قزاقستان، ایران (بندر کاسپین) شده و در یازده ماهه امسال ۵۳کشتی از مسیر این کریدور در مجتمع بندری کاسپین پهلودهی شده است.

افقی با اشاره به رشد صادرات کالاهای ایرانی از این مسیر به کشور چین با حمل و نقل ترکیبی تاکید کرد: حمل و نقل کالا از مسیر کریدور چین، قزاقستان، ایران موجب شده تا ظرفیتی جدید برای افزایش مبادلات تجاری کشور با چین از شاخه ایرانی ابرپروژه ترانزیتی «یک کمربند؛ یک راه» به وجود آید.

وی تصریح کرد: در سال گذشته ۴۴فروند کشتی در این مسیر تردد داشته و مجموعه اقدامات و تعاملات بین‌المللی صورت پذیرفته باعث شده تا ضمن کوتاه شدن زمان ترانزیت کالا از چین به ایران، شاهد کاهش هزینه‌های حمل برای تجار از مسیر این کریدور نیز باشیم.

عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی یادآور شد: از این مسیر تجاری علاوه بر  تامین مواد اولیه کارخانجات ایرانی‌، با مزیت‌های ایجاد شده برای صادرکنندگان از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی، موجب ترغیب تجار و بازرگانان برای صادرات کالاهای‌شان از این مجتمع بندری شده است.

افقی با اشاره به اینکه مجتمع بندری کاسپین به عنوان یک بندر نسل سوم طراحی و احداث شده است، گفت: هم‌اکنون شهرک صنعتی شماره‌۲ منطقه در پسکرانه عملیاتی این مجتمع بندری کاملا فعال است و فرآیند احداث شهرک صنعتی شماره‌۳ منطقه به وسعت ۵۰هکتار در پسکرانه پشتیبان این مجتمع بندری نسل سوم آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۵درصد کالاهای وارداتی از بندر کاسپین کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی کشور بوده، ادامه داد: تاکنون این بندر استراتژیک کشور در دریای خزر، میزبان ۳۰۹کشتی به منظور تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات کشورمان بوده است.

عضو موظف هیات مدیره و سرپرست معاونت امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان با بیان اینکه با اتصال بندرکاسپین به راه‌آهن سراسری در سال آینده، این منطقه به هاب ترانزیت دریایی حوزه خزر تبدبل خواهد شود، خاطرنشان کرد: مجتمع بندری کاسپین با پسکرانه عملیاتی و پشتیبانی حدود ۵۰۰هکتار، ۲۲۰هکتار حوضچه مناسب و آبخور بالا با هدف گسترش صادرات کالا و توسعه مناسبات تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر و کشورهای اتحادیه اوراسیا و همچنین فعالسازی کریدورهای عبوری از کشور راه‌اندازی شده که با اتصال این بندر به راه‌آهن سراسری به عنوان حلقه اتصال کشور به کریدور شمال-‌جنوب و کریدور جاده ابریشم جدید، مسیری استراتژیک برای ترانزیت و افزایش مبادلات بین‌المللی و لجستیکی کشور خواهد بود.