رشد ۴برابری صادرات و صادرات‌مجدد در مقابل واردات در منطقه آزاد انزلی
رشد ۴برابری صادرات و صادرات‌مجدد در مقابل واردات در منطقه آزاد انزلی

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: مجموع صادرات و صادرات مجدد منطقه آزاد انزلی در سال گذشته 4برابر واردات این منطقه بوده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، وحید طالب‌پور با بیان خبر فوق، افزود: بر‌اساس آمار سامانه امور گمرکی و ثبت سفارش سازمان منطقه آزاد انزلی، مجموع عملکرد صادرات و صادرات مجدد فعالان اقتصادی این منطقه در سال گذشته بالغ بر ۱۵۰میلیون دلار بوده که این میزان ۴برابر مجموع واردات ۳۷میلیون دلاری تجار، سرمایه‌گذاران و صنعتگران این منطقه در سال گذشته است.

وی با بیان اینکه اهم واردات فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی شامل واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی مستقر در منطقه است که جملگی برای تولید استفاده شده و پس از ایجاد ارزش افروده و تولید محصول نهایی بخشی از آن نیز صادرات و یا در خود منطقه به فروش می‌رسد، اضافه کرد: بخش دیگر با رعایت قوانین ارزش افزوده و با پرداخت حقوق و عوارض دولت و مالیات ارزش افزوده وارد کشور می‌گردند و بخش دیگری از واردات منطقه آزاد انزلی به پروژه‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی منطقه برمی‌گردد.

در سال گذشته چندین پروژه سرمایه‌گذاری خارجی در سطح شهرک‌های صنعتی منطقه و بنادر انزلی و کاسپین با اخذ مجوز و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موفق به واردات سرمایه از خارج در قالب تجهیزات، مصالح و قطعات پروژه‌های سرمایه‌گذاری خود شده‌اند و به نوعی تامین سرمایه از خارج به داخل کشور در این زمینه صورت گرفته است.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه حوزه دیگر واردات صورت گرفته از سوی فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی شامل واردات کالاهای همراه مسافر و خودروی پلاک منطقه می‌باشد، گفت: این دو بخش نیز در راستای سیاست‌های دولت و مدیریت ارزی و پس از الزام انجام فرآیند ثبت سفارش جهت واردات در مناطق آزاد از اوایل سال‌۱۳۹۷ روند نزولی شدیدی به خود گرفته‌اند، به گونه‌ای که طی سال گذشته هیچ خودرو سواری پلاک منطقه جدیدی وارد نشده است.

همچنین میزان واردات کالاهای همراه مسافر این منطقه در سال گذشته علی‌رغم اختصاص سهمیه ۵۶میلیون دلاری از سوی شورای عالی مناطق آزاد، کمتر از ۱۲میلیون دلار بوده است و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بسیاری از واردکنندگان این منطقه به تولید کننده تبدیل شده‌اند و در بازارها و مجتمع‌های تجاری این منطقه در کنار اجناس خارجی، اجناس داخل کشور و کالاهای ایرانی و تولید منطقه در رقابتی قابل قبول به فروش می‌رسند.

طالب‌پور تصریح کرد: در واقع به همت فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان، تراز تجاری این منطقه در سال گذشته با اختلاف محسوسی مابین واردات و صادرات بالغ بر ۱۱۰میلیون دلار، مثبت ارزیابی شده است.

وی نکته حائز اهمیت در بیان آمار میزان واردات و صادرات این منطقه را این گونه بیان کرد: به دلیل واقع شدن دو بندر انزلی و کاسپین و دو گمرک در محدوده این منطقه، همواره کالاهایی از مسیر این دو بندر به داخل کشور وارد و در مقابل کالاهای داخل کشور نیز از مسیر این بنادر به کشورهای همسایه صادر می‌گردند. ولی این واردات و یا صادرات مربوط به داخل کشور می‌باشد و امار آن با آمار عملکرد تراز تجاری منطقه ارتباطی پیدا نمی‌کند.

طالب‌پور، سیاست و استراتژی سازمان منطقه آزاد انزلی درخصوص واردات از مسیر منطقه به داخل کشور رویکرد تامین کالاهای اساسی و ضروری کشور به عنوان ایفای نقش ملی این منطقه در قبال سرزمین اصلی عنوان کرد و گفت: در این خصوص نیز در طول سال‌۱۳۹۸ از طریق دو بندر انزلی و کاسپین و گمرکات بندر انزلی و گلشن بالغ بر یک میلیون تن کالای اساسی و مواد اولیه کارخانجات برای نیاز کشور تامین شده، که این حجم از کالا شامل روغن، سویا، گندم، غلات دامی، چوب و برخی از تجهیزات مورد نیاز تاسیسات نفتی، دام زنده، پارچه، قطعات خودرو، موتور سیکلت و دوچرخه و… بوده است.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این واردات به رویه ترخیص قطعی و با اخذ ثبت سفارش کشوری از طریق وزارت صمت و طی مراحل بانکی در بانک مرکزی بدون دخالت سازمان منطقه آزاد انزلی، مستقیما از طریق مسیر منطقه وارد کشور می‌گردد و این کالاها به هیچ وجه در محدوده منطقه مصرف نمی‌شوند.

در مقابل، کالاها و تولیدات داخل کشور نیز از طریق بنادر و گمرکات مستقر در منطقه به دیگر کشورها ازجمله کشورهای عضو اوراسیا صادرات می‌گردد و این رویه علاوه بر رونق بنادر شمالی و فعال نمودن کرویدورهای بین‌المللی و ایجاد اشتغال، رسالت سازمان منطقه آزاد انزلی را در تامین نیاز کشور از خارج نیز دنبال می‌نماید.