رهاسازی بچه لاک‌پشت‌های‌ دریایی در سواحل سیستان و بلوچستان
رهاسازی بچه لاک‌پشت‌های‌ دریایی در سواحل سیستان و بلوچستان

مدیر محیط‌زیست سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: به‌ منظور حفظ و بقای لاک‌پشت‌های دریایی، نوزادان این‌گونه جانوری کمیاب با مشارکت اداره محیط‌زیست شهرستان چابهار در سواحل استان سیستان و بلوچستان رهاسازی شدند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سعید ریگی با اعلام مطلب افزود: روند رهاسازی و پایش مناطق تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی در سواحل استان سیستان و بلوچستان از اوایل تیرماه سال جاری آغاز گردید.

وی اضافه کرد: در این پایش تخم‌های لاک‌پشت‌های ماده به خشکی انتقال داده ‌شده و با مشارکت سازمان مردم‌نهاد موج و مرجان و جوامع محلی و ساحل‌نشین مورد حفاظت قرار گرفته‌اند.

مدیر محیط‌زیست سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: هر لاک‌پشت در هر مرحله از تخم‌گذاری حدود یکصد تخم می‌گذارد که بسته به درجه حرارت محیط و ماسه‌ها بین ۵۰ تا ۷۰روز طول می‌کشد تا بچه‌ها سر از تخم بیرون بیاورند.

ریگی اظهار داشت: عوامل زیادی ازجمله تخریب لانه‌ها و برداشت تخم توسط افراد سودجو، آلودگی سواحل و تخریب آن، تغییرات اقلیمی و ساخت‌ و سازهای ساحلی لاک‌پشت‌های ماده و تخم‌های آنها را مورد تهدید و خطر قرار می‌دهد.

مدیر محیط‌زیست سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: از این‌رو با انجام پایش مستمر و اجرای برنامه‌های حفاظتی با مشارکت جوامع محلی و سازمان‌های مردم‌نهاد، بسیاری از تهدیدات رفع و یا کاهش می‌یابد که این امر با توجه به چرخه زندگی نسبتا طولانی گونه لاک‌پشت سبز دریایی نقش مهمی در جلوگیری از قرار گرفتن این‌گونه ارزشمند در معرض تهدید یا انقراض ایفا می‌نماید.

شایان ‌ذکر است، از بین هشت گونه لاک‌پشت دریایی در دنیا، پنج گونه به خلیج‌فارس و دریای عمان یافت شده است که از این ‌بین فقط لاک‌پشت سبز جهت تخم‌گذاری به سواحل استان سیستان و بلوچستان نقل ‌مکان می‌کنند.