مدیر فرهنگی، هنری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد:

سودآوری چشمگیر سرمایه‌گذاری در عرصه اقتصاد خلاق نسبت به سرمایه‌گذاری تجاری در مناطق آزاد

مدیر فرهنگی، هنری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه در مناطق آزاد در برخی از فعالیت‌های اقتصادی ممکن است به دلیل اشباع یا برخی قوانین، محدودیت وجود داشته باشد، گفت: اما در عرصه صنایع خلاق مناطق آزاد چنین محدودیتی نداریم.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، علی قجری در نشست کارگروه زیست‌بوم صنایع خلاق مناطق آزاد، افزود: تلاش می‌کنیم که توجه سرمایه‌گذاران، نهادها و حوزه‌های اقتصادی به سمت خروجی‌های مبتنی‌بر فناوری‌های نرم جلب شود.

وی با بیان اینکه باید در کنار توجه به فناوری‌های پیشرفته، توجه به فناوری‌های خلاق و اصطلاحا فناوری‌های نرم نیز بیش از پیش جلب شود، ادامه داد: سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق ممکن است در برخی موارد یک‌هزارم سرمایه‌گذاری در طرح‌های سنگین مانند پالایشگاه باشد؛ اما در مقابل صدبرابر یا بیشتر آورده داشته باشد.

مدیر فرهنگی، هنری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه خوشبختانه امروز شاهد هستیم سهمی برای اقتصاد خلاق در معاونت‌های فرهنگی تعریف شده است، اظهار داشت: در حوزه اقتصاد خلاق و فناوری‌های نرم تلاش می‌کنیم که توجه سرمایه‌گذاران، نهادها و حوزه‌های اقتصادی به سمت خروجی‌های مبتنی‌بر فناوری‌های نرم جلب شود‌.

در این جلسه همچنین دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور بر ضرورت ایجاد مرکزی برای گردهم آمدن تولیدکنندگان صنایع فرهنگی در مناطق آزاد کشور تاکید کرد و گفت: باید یک برنامه مدون ۵ساله با کمک بخش خصوصی برای این منظور در مناطق آزاد انجام شود.

سیدمجید امامی با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای فرهنگی در مناطق آزاد کشور افزود: با استفاده از ظرفیت و کمک این مناطق می‌توانیم تا شرق آفریقا محصولات مرتبط با صنایع خلاق و فرهنگی را  صادر نماییم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در پایان با اشاره به اینکه باید تلاش شود محصولات فرهنگی بومی در اولویت خرید مردم کشور قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید مرکزی برای گردهم آمدن تولیدکنندگان صنایع فرهنگی ایجاد شود و این مرکز آمایشگاه فرهنگی باشد.