در نهمین روز از دهه مبارک فجر و با حضور مرتضی بانک:

شرکت شهاب نقره‌ای قشم افتتاح شد

شرکت شهاب نقره‌ای قشم با حضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، امام جمعه شهرستان قشم و جمعی از معاونین و مدیران سازمان و شهرستان افتتاح شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، امروز یکشنبه (‌۲۰بهمن‌ماه)، مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شرکت شهاب نقره‌ای قشم با فعالیت در زمینه فرآوری ماهی خشک را افتتاح کرد.

این شرکت با سرمایه‌ای بالغ ‌بر ۴۵میلیارد ریال توسط بخش خصوصی علاوه بر اشتغال‌زایی برای ۲۰نیروی بومی، به ایجاد ارزش افزوده در صنعت فرآوری ماهی خشک قشم کمک کرده است.

شرکت شهاب نقره‌ای قشم در حوزه فرآوری ماهی و میگوی خشک، توانسته این محصول را برای ورود به چرخه غذای انسانی آماده کرده و آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از تولید این فرآورده را کاهش دهد.

در فرآیند به کار گرفته شده توسط این شرکت، ساردین ماهیان و میگوهای صید شده به مدت ۳ تا ۵دقیقه در آبی با دمای ۹۸درجه جوشانده می‌شوند. این عمل با از بین بردن آنزیم‌های فعال و آلودگی‌های موجود، جلوی تولید و انتشار بوی نامطبوع در مرحله خشک کردن را می‌گیرد.

ماهی و میگوی جوشانده شده به‌صورت کاملا مکانیزه به دستگاه‌های خشک‌کن منتقل شده و پس از ماندگاری ۵ساعته در این دستگاه، بسته‌بندی‌شده و به انباری با دمای ۱۸درجه سانتیگراد منتقل می‌شوند تا برای صادرات به خارج از کشور آماده شوند.

ظرفیت تولید این شرکت با برند «شهاب نقره‌ای قشم»، روزانه چهار تُن ماهی خشک است که محصول تولید شده وارد چرخه صادرات و ارزآوری کشور خواهد شد.

سازمان منطقه آزاد قشم در دوره دولت تدبیر و امید با سیاست‌گذاری‌های علمی و معرفی توانمندی‌های این منطقه در بخش شیلاتی موفق به ایجاد اتفاقات بسیار ارزشمند در حوزه صنعت شیلاتی جزیره شده است که از آن جمله می‌توان به تغییر روش تولید ماهی خُشک از سیستم سُنتی به روش‌های صنعتی و بهداشتی، همچنین تغییر پرورش سنتی میگو به شیوه متراکم و فوق متراکم می‌باشد.

شرکت در مراسم افتتاح ۴طرح تولیدی، ۳طرح گردشگری و تفریحی، ۸طرح عمرانی و یک طرح خدماتی به مناسبت دهه مبارک فجر، از برنامه‌های سفر مرتضی بانک به قشم است.

گفتنی است، مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور جهت بازدید از پروژه‌های دهه مبارک فجر منطقه آزاد قشم، صبح روز یکشنبه (‌۲۰بهمن‌ماه) با استقبال مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، امام جمعه شهرستان قشم و جمعی از معاونان و مدیران سازمان از طریق فرودگاه بین‌المللی قشم وارد این منطقه آزاد شد.