مدیرعامل منطقه آزاد ارس اظهار داشت:

صادرات ایران به کشورهای اوراسیا ۷۲درصد رشد داشته است

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس میزان صادرات ایران به کشورهای اوراسیا را کمتر از یک میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: اگر هدفگذاری کنیم تا دست کم 2درصد بازارها را به خود اختصاص دهیم، میزان صادرات ما به اوراسیا باید دست کم 10برابر میزان کنونی یعنی 10میلیارد دلار شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محسن نریمان درباره ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس برای توسعه همکاری با کشورهای اوراسیا اظهار داشت: یکی از این ظرفیت‌ها، دسترسی کریدورهای داخلی ترانزیت خط آهن است؛ به این صورت که از مرز بندرعباس تا جلفا خط ریلی وجود دارد و به همین دلیل می‌تواند نقش فعالی در کریدورهای بین‌المللی شامل جنوب-‌شمال ایفا کند.

وی ادامه داد: بزرگترین واحد کشت گلخانه خاورمیانه در این منطقه واقع شده که تمام تولیدات آن به کشور روسیه صادر می‌شود. همچنین بیش از ۳۵واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری خارجی از کشورهای ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و… در منطقه آزاد ارس وجود دارد.

نریمان با اشاره به مرز نوردوز خاطرنشان کرد: نوردوز تنها مرز زمینی ایران با کشورهای اوراسیا و همجوار با کشور ارمنستان محسوب می‌شود که در منطقه آزاد ارس واقع شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اعلام کرد: در همین مدت که چند ماه از امضای موافقت‌نامه اوراسیا می‌گذرد، حجم صادرات ایران از مرز نوردوز بیش از ۱۰۰درصد رشد داشته است. از سوی دیگر، صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در این مدت رشد ۷۲درصدی را تجربه کرده که چشم‌انداز خوبی را نشان می‌دهد.

نریمان تصریح کرد: مرکزیت ارس در جلفا است و قبل از فروپاشی شوروری بزرگترین گمرک ایران با حجم ظرفیت ۷میلیون تن بوده است، اما پس از فروپاشی و اختلافات بین ارمنستان و آذربایجان، حجم این ترانزیت به زیر یک میلیارد دلار رسید که امیدواریم با پیوستن به اوراسیا، بتوانیم از ظرفیت‌های این منطقه استفاده کنیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس، کشور روسیه را اصلی‌ترین مقصد صادراتی و مبدا وارداتی دانست و تاکید کرد: چون ۷۰درصد حجم تجارت کشورهای اوراسیا توسط روسیه انجام می‌شود، مسکو بزرگترین بازیگر این اتحادیه به شمار می‌رود.