طی چهار‌ماه ابتدایی سال 1400 محقق شد:

صادرات بیش از ۷۶میلیون دلار محصولات تولید شده در منطقه آزاد انزلی

از ابتدای فروردین ماه تا پایان تیرماه سال‌1400، مجموع صادرات این منطقه به 76.67میلیون دلار بالغ شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، طی چهارماه ابتدایی سال جاری صادرات حاصل از تولید تولیدکنندگان منطقه آزاد انزلی به ۴٫۴۳میلیون دلار افزایش یافت و در این میان محصولات شیمیایی، سلولزی، ماشین‌آلات صنعتی بیشترین سهم را در سبد صادراتی منطقه دارا می‌باشد که به کشورهای چین، عراق، حوزه اوراسیا و جنوب خلیج فارس صادر شده است.

بنا بر این گزارش، با عنایت به مشکلات پیش روی در مسیر تامین کالاهای اساسی داخلی در دوران همه‌گیری بیماری کرونا و تحریم، رویکرد سازمان منطقه آزاد انزلی بر افزایش صادرات محصولات تولیدی منطقه به سرزمین اصلی بنا نهاده شده که در این راستا طی این مدت ۷۲٫۲۴میلیون دلار به داخل کشور صادر شده است.

سومین بخش از عملکرد صادراتی منطقه آزاد انزلی شامل صادرات مجدد است که از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه سال جاری این شاخص نمایانگر عدد ۵۶٫۱۹میلیون دلار می‌باشد.

از سوی دیگر، صادرات از طریق منطقه آزاد انزلی که در واقع نشان دهنده ایجاد ارزش افزوده برای صدور کالاهای تولیدکنندگان داخلی از مسیر نخستین منطقه آزاد شمال کشور است نیز طی این مدت به حدود ۵۰میلیون دلار رسید.

گفتنی است، منطقه آزاد انزلی با عنایت به مساحت ۲۲۵۰هکتاری خود که به عنوان کوچکترین وسعت سرزمینی مناطق آزاد ایران شناخته می‌شود در مسیر اجرای منویات مقام معظم رهبری در قالب راهبرد سال‌۱۴۰۰ که بر حمایت از تولید در قالب پشتیبانی و مانع‌زدایی متبلور شده؛ تسریع در پروژه ملی اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری را در اولویت کار خود قرار داده و در عین حال طرح احداث اسکله رو-رو به منظور سرعت بخشیدن و افزایش حجم نقل و انتقال کالا در مجتمع بندر کاسپین را با سرعت در حال انجام دارد.

از سوی دیگر با عنایت به اشباع دو شهرک صنعتی این منطقه، ساخت سومین شهرک صنعتی منطقه آزاد انزلی با مساحت حدود ۵۰هکتاردر پسکرانه بندری منطقه دستورکار قرار گرفته تا مساحت پهنه‌های صنعتی این منطقه از ۶۱هکتار به ۱۱۰هکتار افزایش یابد و به تبع آن تعداد واحدهای تولیدی سطح منطقه نیز از ۱۵۰واحد کنونی به حدود ۳۵۰واحد افزایش یابد.