سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش اظهار کرد:

صادرات تولیدات دانش‌بنیان در راستای مثبت شدن تراز تجاری کیش

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، صادرات به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را اقدامی مهم در راستای مثبت شدن تراز تجاری منطقه عنوان کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید پورزادی در نشست صمیمانه معاون علمی‌، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با نخبگان و نوآوران کیش، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر اجرای بند‌۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: بومی‌سازی فناوری‌ها و صادرات آن به سرزمین اصلی از طریق مناطق آزاد به خوبی انجام نشده است و تحقق این مهم نیاز به همکاری‌های لازم دارد.

وی با بیان این که جزیره کیش به عنوان حامی نوآوری و فناوری در کشور شناخته شده است، اظهار کرد: در اسناد بالادستی، طرح جامع کیش تاکیدات و پیش‌بینی‌های لازم برای صنایع فناورانه و پیشرفته ازجمله صنایع دانش‌بنیان و فناوری‌ها به عنوان نخستین سیاست توزیع کاربری‌های اراضی، صنایع اپتیک و لیزری، صنایع تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و صنایع الکترونیک در نظر گرفته شده است.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به فعالیت کارگروهی برای هموارسازی مسیر توسعه صنعتی و تحقق این شاخص‌ها در کیش، گفت: با توجه به رویکرد اقتصادی جزیره در اسناد بالادستی طرح جامع کیش به حضور صنایع با ارزش صادراتی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در راستای مثبت شدن تراز تجاری منطقه تاکید شده است.

پورزادی با اشاره به برخی فعالیت‌های انجام شده در جزیره کیش اذعان نمود: به‌کارگیری ۳۷دکل تجمیعی، فیبر نوری با ظرفیت تکمیلی و انتقال فیبر نوری بین جزایر کیش و هندورابی تا هفته آینده نیز ازجمله فعالیت‌های محقق شده در منطقه است.

وی با اشاره به حمایت‌های ویژه سازمان منطقه آزاد کیش از پردیس‌های دانشگاهی به شرط بین‌المللی‌سازی، عنوان کرد: مراکز تحقیقاتی با هدایت آنها به سمت رشته‌های پایه و فن‌آور که دارای ارزش صادرات، دانش و اشتراک‌گذاری آن در نشریات خارجی هستند، مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش در پایان تاکید کرد: براساس مصوبه هیات دولت، به‌زودی زمینی در راستای توسعه دانشگاه‌ها به این مراکز اختصاص خواهد یافت.