صادرات ۳۰میلیون دلاری منطقه آزاد اروند به عراق از بندر خرمشهر
صادرات ۳۰میلیون دلاری منطقه آزاد اروند به عراق از بندر خرمشهر

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب‌ و کار سازمان منطقه آزاد اروند گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۳۰میلیون دلار کالای غیرنفتی از بندر خرمشهر به کشور عراق صادر شده ‌است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سیدعلی موسوی افزود: با بسته شدن مرز شلمچه صادرات کالای غیرنفتی از بندر خرمشهر در حال انجام است و کالاهای مورد نیاز عراق از طریق مرز آبی ارسال می‌شود.

وی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، میوه و تره‌بار را عمده کالاهای صادراتی از طریق مرز آبی بندر خرمشهر به عراق اعلام کرد و عنوان داشت: روند صادرات کالای غیرنفتی به کشور عراق از طریق مرز آبی بندر خرمشهر تا بازگشایی پایانه صادراتی مرز بین‌المللی شلمچه ادامه دارد.

بنا به این گزارش، مرز تجاری شلمچه از ابتدای سال‌۹۸ تا ۱۷اسفندماه سال گذشته فعالیت داشت، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا از سوی عراق بسته شد.

کالاهای کشاورزی، مواد غذایی، ماهی، میوه‌ و تره‌بار، محصولات فولادی، مصالح ساختمانی، سیمان و کلینکر (مواد اولیه سیمان) و قطعات نیروگاهی عمده کالای صادراتی از مرز شلمچه به عراق بود.

سال گذشته یک میلیارد دلار کالای تولیدی سرزمین اصلی و ۲۲۰میلیون دلار کالای تولید منطقه آزاد اروند شامل مواد شیمیایی، شیلات و فولاد از طریق منطقه آزاد اروند به عراق صادر شد.

پیش از شیوع کرونا روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰دستگاه کامیون حامل کالا از مرز شلمچه به عراق صادر می‌‌شد.

مرز بین‌المللی شلمچه در فاصله ۱۵کیلومتری خرمشهر و ۲۰کیلومتری بصره عراق، مهم‌ترین گذرگاه مرزی استان خوزستان برای مبادلات تجاری همچنین تردد زائران اربعین حسینی است.