مدیر امور حقوقی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد:

صدور سند تک‌برگ برای تمامی اراضی مناطق ‌آزاد کشور

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق‌ آزاد و ویژه اقتصادی با اعلام اینکه اسناد بخشی از اراضی مناطق ‌آزاد که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی بود، باطل شد و به آن برگشت، گفت: صدور سند تک‌برگ برای «کیش» به اتمام رسیده و احتمالا تا پایان سال برای تمامی اراضی مناطق‌ آزاد، این سند صادر خواهد شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد به نقل از ایسنا، اخیرا سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق‌آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در اظهاراتی اعلام کرد که جهت صدور سند تک‌برگ در مناطق آزاد اقدام شده است، وی این را هم گفت که طی اقدامات حقوقی و قضایی، بخشی از زمین‌هایی که طی سال‌های گذشته در قالب قراردادهای مبهم واگذار شده بود، به نفع مناطق ‌آزاد برگشته است که ارزش آن به حدود ۸۳هزار میلیارد تومان می‌رسد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از جریان صدور سند برای اراضی مناطق‌ آزاد، طی گفت‌وگویی با محسن پوراحمدی مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق‌ آزاد و ویژه اقتصادی، ابعاد حقوقی این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

محسن پور احمدی با اشاره به اینکه طبق ماده‌۲۴ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی، نحوه استفاده از زمین، منابع ملی و ترتیب فروش و اجاره آن در محدوده هر منطقه که در اختیار و مالکیت دولت قرار دارد، تعیین شده است، گفت: آیین‌نامه مربوطه تاکید دارد وقتی محدوده منطقه آزاد مشخص شد باید برای اراضی آن نیز به نام سازمان منطقه ‌آزاد به نمایندگی از دولت، سند صادر شود، به عبارتی طبق ماده‌۵ آیین‌نامه، کلیه حقوق مربوط به اراضی مشمول قانون زمین شهری، قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع کشور و اراضی مستحدثات و ساحلی از طریق سازمان اعمال می‌شود. به استناد ماده‌۶ آیین‌نامه نیز اسناد مالکیت توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نمایندگی از دولت به نام سازمان مناطق ‌آزاد، تنفیذ و اخبار می‌شود.

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق‌ آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه با توجه به موقعیت مناطق ‌آزاد، یکسری تصرفات قبل از ایجاد این مناطق و یا در زمان راه‌اندازی آن و قبل از اجرای طرح‌های توسعه‌ای، توسط برخی افراد سودجو و فرصت طلب صورت می‌گیرد و ادعای مالکیت می‌کنند، افزود: از این جهت دولت برای ممانعت از چنین سوء‌استفاده‌هایی، اسناد مالکیت اراضی را صادر و در اختیار سازمان منطقه آزاد قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: این سازمان نیز با اختیار قانونی و به نمایندگی از دولت، طبق آیین‌نامه اجرایی نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق ‌آزاد و همچنین دستورالعمل مربوطه، به منظور توسعه اقتصادی و ایجاد بستر مناسب فضای کسب و کار، نسبت به واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و کسانی که قصد فعالیت اقتصادی دارند، اقدام می‌کند. عواید آن هم مطابق بودجه مصوب هیات وزیران صرف تامین زیرساخت منطقه می‌شود.

 

تا چند سال پیش برخی مناطق حتی دفتر ثبت هم نداشت

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه فرآیند صدور سند از گذشته به صورت سنتی انجام می‌شد و حتی تا حدود پنج‌سال پیش در بعضی از مناطق اصلا دفتر ثبت نبود، توضیح داد: اما وقتی که قانون جامع حدنگار (کاداستر) در بهمن‌ماه سال‌۱۳۹۳ مصوب و اجرایی شد و اراضی در سامانه جامع کاداست قرار گرفت، سازمان‌های مناطق‌ آزاد نیز خود از این قاعده مستثنی ندانست و از طریق دبیرخانه شورایعالی، تفاهم‌نامه همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منعقد کرد و تا حدودی کار جلو رفت، ولی با روی کار آمدن دولت جدید و انجام مذاکرات، در اولین اقدام، تفاهم‌نامه‌ای کامل‌تر بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و سازمان ثبت اسناد و املاک منعقد و وارد فاز عملیاتی شد، از این‌رو کارگروهی برای پیگیری موضوع در مرکز و استان تشکیل و با  تعامل با سازمان ثبت نسبت به نقشه برداری و شناسایی اموال و اسناد در سامانه جامع کاداستر اقدام شد.

 

اسناد بخشی از زمین‌ها باطل و به مناطق آزاد برگشت

به گفته پوراحمدی؛ بخش عمده‌ای از این اراضی در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و عمومی غیردولتی و خصوصی بود که اسناد آنها باطل و به نام دولت به نمایندگی سازمان منطقه آزاد منتقل و برای آنها سند صادر شد. با این اقدام عملا اموال و دارایی سازمان‌های منطقه آزاد و دولت جمع‌آوری، شناسایی و در شرف شناسنامه‌دار شدن هستند.

 

صدور اسناد کیش تمام شد؛ در قشم اختلاف شدید است

وی با بیان اینکه در اقدامات اولیه، سند تک‌برگ برای منطقه آزاد کیش صادر شد و سایر مناطق ازجمله اروند و ارس نیز درحال طی فرآیند صدور سند تک‌برگ هستند که در مناطق دیگر هم انجام خواهد شد، گفت: در منطقه آزاد قشم، اختلاف شدیدی در اراضی وجود داشت ازجمله اراضی رفسنجان که برخی اسناد آنها بدون سیر مراحل قانونی صادر و فاقد هرگونه حدود اربعه و دارای متعارضین و متصرفین غیر قانونی بودند، برخی افراد در آنجا مدعی بودند که در اراضی مربوطه سبقه مالکیت دارند، ولی با طرح کاداست، حتی آنها باید مدارک و مستندات خود را ارائه دهند و اگر منطبق با واقعیت باشد برایشان سند صادر خواهد شد، در غیر این صورت به نام دولت و به نمایندگی سازمان منطقه آزاد اسناد تک‌برگ سند صادر می‌شود.

 

در مناطق جدید پیش از واگذاری، سند تک‌برگ صادر خواهد شد

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه امیدواریم تا پایان سال تمامی مناطق ‌آزاد دارای سند تک‌برگ شوند، گفت: این‌گونه پیش‌بینی شده که در هشت منطقه آزاد جدیدی که در آستانه تاسیس قرار دارند نیز قبل از واگذاری، سند تک‌برگ برای اراضی صادر شود. در این حالت کل واگذاری‌ها در سامانه جامع کاداستر هدفگذاری و طرح جامع مناطق نیز بر مبنای نقشه توپوگرافی ضبط و ثبت و در سامانه طراحی و مصوب می‌شود؛ از این طریق می‌توان به صراحت گفت واگذاری حتی یک متر زمین نیز قابل رصد خواهد شد.

 

شرط واگذاری؛ اگر تعهدات را انجام ندهند قرارداد فسخ می‌شود

پوراحمدی، در مورد شرایط صدور اسناد تک‌برگ نیز توضیح داد: اراضی داخل محدوده منطقه، اراضی دولتی در اختیار سازمان‌های مناطق  است و به عنوان اموال و دارایی  سازمان منطقه محسوب نمی‌شود، بلکه واگذاری آنها در قالب طرح‌های توسعه و عمرانی از طریق سازمان منطقه صورت می‌گیرد. شرط انتقال اسناد مالکیت اراضی واگذار شده برای سرمایه‌گذاری، تحقق سرمایه‌گذاری است و پس از اجرای طرح برابر زمانبندی معین و صدور پایان کار و صدور مجوز بهره‌برداری، سازمان منطقه آزاد، اراضی واگذار شده را تفکیک و قطعه‌بندی کرده و متناسب با طرح مدنظر برای سرمایه‌گذاری که می‌تواند تجاری، خدماتی، گردشگری و… باشد، جهت صدور اسناد رسمی تک‌برگ  به اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان معرفی می‌کند. چنانچه در زمان‌بندی مندرج در تعهدات قراردادی ، طرف مدعی سرمایه‌گذاری به تعهدات خود عمل نکند، قرارداد فسخ و اراضی واگذار شده، مسترد خواهد شد.

 

غیردولتی‌ها مثل سرزمین اصلی سند تک‌برگ بگیرند

مدیر امور حقوقی و تقنین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین در رابطه با تعیین‌تکلیف اراضی غیردولتی یادآور شد: طرحی که در مناطق ‌آزاد برای صدور سند تک‌برگ در حال پیگیری است، مربوط به اسناد دولتی بوده و غیر آن، می‌توانند اموال و دارایی خود را طبق روال سرزمین اصلی سنددار کنند؛ به‌طوری که سند دفترچه‌ای را به سند تک‌برگ تبدیل نمایند.