مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت:

ضرورت نگاه منطقی و کارشناسی نمایندگان مجلس به موضوع مناطق آزاد

طی مراسمی با حضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ويژه اقتصادی، استاندار، نماینده ولی‌فقیه در کردستان و برخی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، «حمیدرضا بیتا» به عنوان «مدیر اجرایی منطقه آزاد بانه-‌مریوان» معرفی شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در این مراسم که در محل استانداری کردستان و با حضور اعضای شورای اداری برگزار شد، به بررسی لایحه بودجه سال‌۱۴۰۱ در مجلس اشاره کرد و گفت: درخواست ما از مجلس این است که مشوق‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را محدود نکند.

وی اظهار داشت: مناطق آزاد با معافیت‌های گمرگی و مالیاتی شناخته می‌شوند و جذب سرمایه می‌کند که متاسفانه بر هر دو مورد خدشه وارد شده و باز در مجلس به دنبال این هستند که محدودیت‌های بیشتری برای این مناطق اعمال کنند.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه تلاش کردیم نمایندگان را در این مورد توجیه کنیم، افزود: خواهش ما این است که نمایندگان با دید منطقی و کارشناسی حرکت کنند، وگرنه موجب فرار سرمایه به کشورهای اطراف خواهیم شد.

سعید محمد اذعان کرد: ابتدای امسال هفت منطقه آزاد جدید توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ و دولت موظف شد این مناطق را راه‌اندازی کند و یکی از این مناطق که ظرفیت بالایی هم دارد، منطقه آزاد بانه-‌مریوان در کردستان است.

وی با اشاره به وسعت ۲هزار هکتاری مناطق آزاد بانه و ۳هزار و ۵۰۰هکتاری این منطقه در مریوان، اضافه کرد: مرز باشماق یکی از مرزهای بسیار فعال بوده و هم ترانزیت و حجم تجارت بسیار خوبی دارد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، دسترسی ارزان سرمایه‌گذاران به انرژی در مرز باشماق، رفع مشکلات معیشتی، رفع کولبری و فراهم شدن زمینه برای ایجاد توریسم درمانی و توریسم علمی و فناوری را ازجمله مزیت‌های ایجاد منطقه آزاد بانه-‌مریوان عنوان و اظهار کرد: اولین گام برای اجرای این منطقه، طرح جامع است که باید با مطالعاتی دقیق انجام شود.

سعید محمد، بر لزوم ایجاد واحدهای صنعتی در این مناطق براساس ظرفیت‌های استان تاکید کرد و گفت: در بودجه سال آینده برای توسعه زیرساخت‌ها، ۵٫۵میلیارد دلار از تهاتر نفت اختصاص داده شده که بخشی از آن نیز به مناطق آزاد تخصیص خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ابراز تمایل برای راه‌اندازی منطقه آزاد مشترک با دولت عراق وجود دارد و در این صورت کشور همسایه نیز باید بخشی از اراضی خود را برای ایجاد این منطقه اختصاص دهد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان به اختصاص زمین در داخل خاک عراق برای ایجاد منطقه آزاد مشترک، به منظور رونق اقتصادی دوکشور اشاره کرد و خاطرنشان نمود: کردستان به دلیل موقعیت جعرافیایی و ظرفیت‌هایی که در خود دارد، بسیار مستعد است و باید حداکثر استفاده را از این موقعیت برای بهبود معیشت مردم ببریم.

 

استاندار کردستان:

منطقه آزاد بانه-‌مریوان فرصتی جهت توسعه کردستان و کشور

استاندار کردستان نیز در این مراسم با اشاره به آغاز عملیات اجرایی مناطق آزاد بانه-‌مریوان گفت: ایجاد این منطقه، در کنار توسعه اقتصادی کردستان، به رونق و تعالی این مهم در کشور منجر خواهد شد.

اسماعیل زارعی‌کوشا اظهار داشت: بالاخره بعد از سال‌ها تلاش و پیگیری، شاهد اتفاق بزرگی در کردستان هستیم و عملیات اجرایی مناطق آزاد بانه و مریوان آغاز می‌شود که موفقیت بسیار بزرگی است.

وی، ضمن تقدیر از تلاش مسئولان پیشین به ویژه استاندار سابق کردستان برای تصویب منطقه آزاد بانه-‌مریوان در مجمع تشخیص مصلح نظام و دفاع خوب استان در این زمینه، افزود: این توفیق حاصل شد که در دولت جدید مسئولیت مناطق آزاد به کسی واگذار شود که جزو نیروهای توانمند و عملیاتی کشور است و مایه تحول اقتصادی کشور خواهد بود.

زارعی‌کوشا بر توجیه داشتن ایجاد مناطق آزاد بانه-‌مریوان با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان تاکید و اضافه کرد: امسال تاکنون و در شرایط اقتصادی کنونی، حدود ۷میلیارد دلار مبادلات تجاری از طریق مرز باشماق انجام شده که نشان از ظرفیت بالای این منطقه در بحث تجارت دارد.

استاندار کردستان، به مزیت‌های بسیار خوب منطقه آزاد برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در استان اشاره کرد و ادامه داد: به دولت پیشنهاد دادیم که پیگیر ایجاد منطقه آزاد مشترک با عراق باشیم.

وی، از امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه با کشور عراق در مریوان و اجرای منطقه آزاد تجاری در مریوان خبر داد و افزود: عزم دولت، رشد اقتصادی و بهبود وضعیت مردم و رفع مشکلات است و باید از ظرفیت‌های منطقه آزاد به خوبی بهره گرفت.

زارعی‌کوشا انتخاب مدیریت منطقه آزاد بانه-‌مریوان را نویدبخش تحرک اقتصادی خوب برای استان دانست و اظهار داشت: انتظار داریم منطقه آزاد بانه-‌مریوان، جزو اولین مناطق آزاد اجرا در کشور باشد و در چند سال آینده به عنوان منطقه‌ای فعال شناخته شود.

استاندار کردستان در پایان با بیان اینکه اجرای موفق منطقه آزاد مستلزم همراهی نمایندگان مجلس است، خاطرنشان کرد: در فعالیت دولت سیزدهم شاهد اتفاقات خوبی در استان بوده‌ایم و باید از تریبون‌های مختلف و در مجموعه دولت برای توسعه استان هرچه بیشتر تلاش کنیم.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان:

منطقه آزاد باید زمینه‌ساز رفع مشکل بیکاری جوانان کردستانی باشد

همچنین، نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان در این مراسم گفت: انتظار داریم با اجرایی شدن منطقه آزاد بانه-‌مریوان شاهد رفع مشکل بیکاری جوانان در مناطق مرزی استان باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی اظهار داشت: امروز جوانان استان کردستان چشم انتظار هستند انجام اقدامات منطقه آزاد بانه-‌مریوان زمینه‌ساز اشتغال‌زایی و رفع مشکل بیکاری آنان باشد.

وی افزود: امیدواریم با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شاهد اقدامات بزرگی در سطح استان باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان اظهار کرد: هر کدام از ما به عنوان مسئول در این نظام نسبت به مردم و انقلاب تعهد داریم و باید با انجام درست این وظایف متعهد باشیم.

 

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری:

رسیدن به امنیت پایدار بدون امنیت اقتصادی امکان‌پذیر نیست

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در این مراسم گفت: راه رسیدن به یک امنیت جامع با توسعه اقتصادی هموار می‌شود.

ماموستا فایق رستمی افزود: رسیدن به امنیت پایدار بدون امنیت اقتصادی امکان‌پذیر نیست.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: حضور نخبگان جوان با حمایت مسئولان می‌تواند زمینه‌ساز شکوفایی منطقه باشد و با اجرایی شدن منطقه آزاد در بانه و مریوان شاهد سامان بخشیدن به مبحث کولبری در این مناطق خواهیم بود.

گفتنی است، سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی به منظور آغاز عملیات اجرایی منطقه آزاد جدید بانه-‌مریوان به استان کردستان سفر کرد.

لازم به ذکر است، منطقه آزاد بانه-‌مریوان یکی از ۷منطقه آزاد جدیدی است که ابتدای امسال توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ و دولت موظف به راه‌اندازی آن شد.

این ۷منطقه آزاد جدید در استان‌های گلستان (اینچه‌برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه-‌مریوان)، بوشهر (بوشهر)، کرمانشاه (قصرشیرین) قرار دارند.