در چهارمین نشست شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مطرح شد:

عزم دولت سیزدهم برای جذب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور

چهارمین نشست شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با دستور رئیس‌جمهور و به ریاست محسن منصوری معاون اجرایی ریاست جمهوری و با حضور حجت‌الله عبدالملکی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سایر اعضاء و نمایندگان آنان، در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار گردید.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، در این نشست که با ۲۱دستورکار در راستای توسعه و کارآمدسازی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، محسن منصوری با بیان این‌که آغوش دولت و مجموعه دبیرخانه شورایعالی برای پذیرش سرمایه‌گذاران باز است تا با حمایت‌های لازم شاهد رونق در این مناطق باشیم، گفت: در این نشست متولی چند منطقه آزاد و ویژه اقتصادی مشخص شد و طرح جامع توسعه برخی از مناطق تصویب و اصلاحاتی در برخی از تعرفه‌گذاری خدمات با نگاه کمک به حوزه تولید انجام پذیرفت.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور اظهار داشت: عزم دولت، توجه ویژه به این مناطق است و در مجموع ۶۰۰بسته و ۶۰۰کیف سرمایه‌گذاری به ارزش ریالی بیش از ۲۷۰همت و معادل ارزی ۶٫۲میلیارد یورو در مناطق آزاد هفتگانه تهیه و به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ارائه شده است. هر یک از این بسته‌های سرمایه‌گذاری شامل طرح امکان‌سنجی اولیه، زمین اختصاصی، زیرساخت‌ آماده و مجوزهای بی‌نامی است که به محض واگذاری، به‌نام سرمایه‌گذار صادر خواهد شد. بر این اساس هر سرمایه‌گذاری که قصد سرمایه‌گذاری در این مناطق را داشته باشد، می‌تواند یکی از این بسته‌ها را انتخاب کند.

همچنین، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در این نشست با اشاره به بند۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، به بیان مسیر حرکت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ریل اقتصاد مقاومتی پرداخت.

حجت‌الله عبدالملکی، افزایش ۱۶هزار نفری اشتغال، افزایش صادرات غیرنفتی مناطق ویژه اقتصادی به ۱۷میلیارد و ۳۹۴میلیون دلار و افزایش صادرات مناطق آزاد به ۱میلیارد و ۶۷۲میلیون دلار، مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد به میزان بیش از ۷۰۰میلیون دلار و  ارتقاء تراز تجاری مناطق ویژه اقتصادی به ۱۲٫۷میلیارد دلار در سال‌۱۴۰۱ را ازجمله عملکردهای این مناطق در دولت سیزدهم عنوان کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به مصوبات چهارمین جلسه این شورا، از موافقت اعضاء درباره اصلاح اساسنامه سازمان‌های مناطق آزاد کیش، قشم، ارس، اروند، انزلی، چابهار و ماکو و اصلاح ماده‌۸ دستورالعمل و روش اجرایی آیین‌نامه اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی، صورت‌های مالی مناطق آزاد انزلی، کیش، ماکو، ارس، قشم، طرح جامع مناطق ویژه اقتصادی لرستان، بجنورد و لاوان و تعیین محدوده، موضوع فعالیت و سازمان مسئول منطقه ویژه اقتصادی برکت خبر داد که در فرآیند ابلاغ قرار گرفته‌اند.