غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه بیان داشت: تکمیل کریدور شمال-جنوب یک پروژه استراتژیک برای ما محسوب می‌شود

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گسترش مراودات با کشورهای همسایه را جزء اولویت‌های اصلی وزارت‌خارجه عنوان کرد و گفت: تکمیل کریدور شمال-جنوب یک پروژه استراتژیک برای ما محسوب می‌شود. به گزارش مناطق آزاد، غلامرضا انصاری در دیدار با استاندار گیلان، هدف از سفر خود به گیلان را بررسی ظرفیت‌های موجود در گیلان در مسیر گسترش […]

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گسترش مراودات با کشورهای همسایه را جزء اولویت‌های اصلی وزارت‌خارجه عنوان کرد و گفت: تکمیل کریدور شمال-جنوب یک پروژه استراتژیک برای ما محسوب می‌شود.

به گزارش مناطق آزاد، غلامرضا انصاری در دیدار با استاندار گیلان، هدف از سفر خود به گیلان را بررسی ظرفیت‌های موجود در گیلان در مسیر گسترش حجم مبادلات با کشورهای همسایه عنوان کرد و افزود: استان‌های شمالی ایران از طریق دریای خزر با کشورهای همسایه ارتباط خوبی دارد که باید از این فرصت در راستای گسترش ارتباطات بین‌المللی استفاده کرد .

وی گسترش مراودات با کشورهای همسایه را جزء اولویت‌های اصلی وزارت‌خارجه عنوان کرد و گفت: تکمیل کریدور شمال-جنوب یک پروژه استراتژیک برای ما محسوب می‌شود .

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه تحقق عضویت ایران در اوراسیا را برای استان‌های شمالی بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: حمایت از مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی در نقاط مرزی از سیاست‌های  وزارت خارجه است اما با ایجاد بازارچه مرزی در این نقاط بواسطه افزایش قاچاق کالا مخالف هستیم.

وی ارائه پیشنهادات مشخص از سوی استان‌ها برای طرح در کمیسیون‌های مشترک با کشورهای مختلف را بسیار مثبت اریابی کرد و گفت: تبیین این پیشنهادات در این کمیسیون‌ها می تواند به ورود سرمایه‌گذاران خارجی به مناطق آزاد کمک شایان توجهی کند .

انصاری افزود: در این مسیر پیش‌بینی امتیازاتی برای استانداران نقاط مرزی باعث می‌شود تا ارتباطات بین استانداران استان‌های هم مرز تسهیل شود.

 

الحاق بارانداز ریلی آستارا به منطقه ویژه اقتصادی گامی جهت توسعه تجارت

مصطفی سالاری، استاندار گیلان نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت بالای موجود در شهرستان آستارا در گسترش حجم مبادلات مرزی با کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: با توجه به راه‌اندازی خط ریلی آستارا-آستارا می توانیم از فرصت صادرات محصولات تولیدی استان گیلان و استان‌های همجوار به کشورهای همسایه کمال بهره را ببریم .

وی الحاق بارانداز ریلی موجود در شهرستان آستارا به منطقه ویژه اقتصادی را گام موثری در مسیر توسعه تجارت دانست و گفت: الحاق این بارانداز به منطقه ویژه اقتصادی آستارا علاوه بر کاهش بروکراسی اداری برای سرمایه گذاران خارجی می‌تواند معافیت‌ در پرداخت عوارض مالیاتی را برای آنان به دنبال داشته باشد .

نماینده دولت در گیلان خاطرنشان کرد: بسته‌بندی و فرآوری محصولات تولیدی در بارانداز ریلی می‌تواند نقش بسزایی در تجارت استان داشته باشد .

وی به ارائه پیشنهاد الحاق بارانداز ریلی به منطقه ویژه اقتصادی آستارا به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور اشاره کرد و یادآور شد: تأکید وزارت خارجه بر الحاق این بارانداز ریلی به منطقه ویژه اقتصادی در راستای توسعه مراودات اقتصادی می‌تواند این مسیر را تسهیل کند .

استاندار گیلان وجود مرز زمینی، دریایی و ریلی در آستارا را یک فرصت برای کشور و گیلان عنوان کرد و افزود: با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان ظرفیت صادرات را افزایش داد .

وی وجود منطقه آزاد انزلی را یکی دیگر از فرصت‌های موجود در مسیر توسعه تجارت استان گیلان با کشورهای همسایه دانست و گفت: آمادگی لازم برای ایفای نقش منطقه آزاد انزلی در مسیر توسعه مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه وجود دارد .

به گزارش مناطق آزاد، سالاری تکمیل پروژه خط ریلی رشت-آستارا را گام موثری در جهت تشکیل کریدور شمال-جنوب عنوان و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا هرچه سریع‌تر این کریدور تشکیل شود.