با امضای تفاهم‌نامه میان دبیرخانه شورایعالی و سازمان ثبت اسناد کشور محقق شد:

فراهم شدن ثبت شعب شرکت ها در مناطق آزاد در جهت بهبود کسب و کار فعالین اقتصادی

با هدف فراهم شدن ثبت شعب شرکت‌ها در مناطق آزاد در جهت بهبود کسب و کار فعالین اقتصادی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امضاء شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، این تفاهم‌نامه با هدف همکاری و هماهنگی در جهت جانمایی، ثبت و صدور اسناد مالکیت کاداستری و به‌روز‌رسانی اطلاعات مالکیتی و نقشه‌های مرتبط در محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، همکاری در جهت بازبینی، پالایش و تاسیس انواع شرکت‌ها با شناسه مجزای مناطق آزاد، بین «سعید محمد» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری‌-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و «حسن بابایی» معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به امضاء رسید.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با بیان اینکه با امضای این تفاهم‌نامه شاهد اتفاقات خوبی در ۱۵منطقه آزاد کشور خواهیم بود، اظهار داشت: در حال حاضر ۸منطقه آزاد در کشور فعال هستند و سال گذشته نیز ۷منطقه آزاد دیگر تصویب شد. اراضی این مناطق به محض اینکه عنوان مناطق آزاد را دریافت می‌کنند، بسیار گران می‌شوند و این رشد یکباره قیمت زمین در این مناطق باعث طمع عده‌ای سودجو می‌شود و به همین دلیل شاهد افزایش زمین‌خواری در مناطق آزاد بوده‌ایم.

سعید محمد یکی از محورهای اصلی این تفاهم‌نامه را ثبت مالکیت و تهیه نقشه‌های حدنگاری در مناطق آزاد برشمرد و افزود: در مناطق آزاد کشور با مدل‌های پیشرفته زمین‌خواری مواجه هستیم، ساماندهی اراضی در مناطق آزاد ضروری است؛ چراکه در منطقه آزاد چابهار شاهد معضل زمین‌خواری هستیم که باید با حدنگاری و کاداستر این موضوع ساماندهی شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که مالکیت در مناطق آزاد متنوع است، ما به شدت به دنبال صدور سند تک‌برگی هستیم؛ چراکه بسیاری از سودجویان از نبود این مباحث سود برده‌اند، به طوری که امروز با استخدام دلالان در مناطق آزاد مواجه هستیم که زمین‌های ساخته شده و واگذار شده را تصرف می‌کنند و به این‌ اراضی دست‌اندازی کرده‌اند. درحال حاضر در بخشی از انزلی برخی سند‌سازی کرده‌اند تا زمین را تصاحب کنند که باید نهاد‌های دولتی به‌ویژه سازمان ثبت اسناد در این راستا هوشیار برخورد کنند تا از این‌گونه سودجویی‌ها جلوگیری شود. قطعا با ورود سازمان ثبت اسناد، نابسامانی در زمین و املاک در مناطق آزاد برطرف خواهد شد.

سعید محمد اظهار کرد: برای جلوگیری از این تخلفات و سندسازی‌ها، با سازمان ثبت اسناد کارگروهی تشکیل داده‌ایم و اکنون یک توافق‌نامه عملیاتی منعقد کردیم، ما به عنوان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برای تهیه نقشه‌های حدنگار نهایت همکاری را خواهیم داشت. همچنین نقشه‌های کدکس باید ساماندهی و تهیه شوند تا بتوانیم جلوی این تخلفات در مناطق آزاد را بگیریم.

وی به ثبت شرکت در سامانه خدمات الکترونیک به منظور جلوگیری از ایجاد شرکت‌های صوری در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: برای جلوگیری از راه‌اندازی و ثبت شرکت‌های سوری هر متقاضی باید قبل از ثبت شرکت، پروانه و مجوزهای مورد نیازی را اتخاذ و نسبت به راه‌اندازی کارگاه‌ها اقدام کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

تشکیل کارگروه ویژه ساماندهی مالکیت اراضی در مناطق آزاد کشور

همچنین در این مراسم، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه کارگروه ویژه‌ای برای ساماندهی مالکیت اراضی در مناطق آزاد ایجاد کرده‌ایم، گفت: از مهم‌ترین اقدامات این کارگروه، تسهیل کردن ثبت شرکت‌ها برای علاقه‌مندان در مناطق آزاد و همچنین صدور سند تک‌برگی و جلوگیری از سندسازی و دخل تصرف‌های سودجویان است.

حسن بابایی افزود: با انعقاد این تفاهم‌نامه ۹ماده در دستورکار در جهت حل مشکلات قرار خواهد گرفت.

وی، مهم‌ترین هدف تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان ثبت اسناد و دبیرخانه شورایعالی را صدور اسناد حدنگاری (کاداستر) برای زمین‌های مناطق آزاد برشمرد و اذعان نمود: صدور اسناد حدنگاری برای اراضی مناطق آزاد اولین اقدامی است که انجام خواهیم داد تا بدین وسیله مالکیت مناطق آزاد تثبیت شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در هفته آینده نیز سند تک‌برگ و حدنگاری جزیره کیش صادر خواهد شد.

گفتنی است، این تفاهم‌نامه همکاری امروز یکشنبه (۴اردیبهشت‌ماه) در محل ساختمان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امضای طرفین رسید.