• امروز : دوشنبه - ۱۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 16 - رجب - 1444
  • برابر با : Monday - 6 February - 2023
2
مدیرعامل بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام خبر داد:

فرودگاه پیام در هفته‌های آتی مسافری می‌شود

  • کد خبر : 8788
  • 22 مرداد 1398 - 14:31
فرودگاه پیام در هفته‌های آتی مسافری می‌شود
مدیرعامل فرودگاه بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام از آمادگی این فرودگاه برای انجام نخستین پروازهای داخلی مسافری از دو هفته آتی خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از ایران، نادر ثناگومطلق در حاشیه بازدید از «ایران» افزود: بررسی‌های دقیقی انجام دادیم و به این نتیجه رسیده‌ایم که ظرفیت و تقاضا برای حمل مسافر نیز در فرودگاه پیام وجود دارد. مجموعه البرز، قزوین و همین ‌طور مناطقی که در اطراف آن قرار دارند و به فرودگاه دسترسی ندارند، کانونی ۵میلیون نفری جمعیتی را تشکیل می‌دهند و می‌توان با استفاده از امکانات فرودگاه پیام به این افراد خدمات ارائه کرد.»

وی گفت: در ۲سال اخیر مجموعه پیام ۷۵شرط را که سازمان هواپیمایی کشوری برای انجام پروازهای مسافری داخلی فرودگاه پیام گذاشته بود، اجرا کرد و نواقص اصلاح شد و براساس آن پروانه بهره‌برداری مسافری به فرودگاه پیام دادند. مدتی پروازهای آزمایشی نیز انجام دادیم. در این راستا هفته گذشته با مصوبه هیات دولت فعالیت مسافری به فعالیت‌های دیگر فرودگاه اضافه شد. اکنون در حال رفع مشکل محدودیت ایرلاین‌ها و ناوبری هواپیمایی کشور هستیم.

ثناگومطلق با اشاره به اینکه فرودگاه پیام البرز نزدیک‌ترین فرودگاه به پایتخت است، گفت: فرودگاه پیام پدافند غیرعامل و مدیریت بحران برای فرودگاه‌های مهرآباد و امام(ره) است. مانند روز چهاردهم خرداد که نشست و برخاست در این فرودگاه‌ها ممنوعیت داشت، پرواز‌ها از فرودگاه پیام انجام می‌شد.

تاکنون پروازهای فرودگاه پیام بیشتر جنبه آموزشی و پست مرسولات داشته است.

 

روس‌ها در پیام سرمایه‌گذاری می‌کنند

فعالیت در شهر فرودگاهی پیام و منطقه ویژه اقتصادی این شرکت موضوع دیدار اخیر مدیران آن با نمایندگان بازرگانی فدراسیون روسیه در هفته‌های اخیر بود.

مدیرعامل فرودگاه بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام در این باره توضیح می‌دهد: روس‌ها خودشان درخواست بازدید از مجموعه و همکاری دادند. با توجه به بی‌اثر بودن تحریم‌های امریکا در روابط روسیه و ایران، آینده همکاری‌ها روشن به نظر می‌رسد. روس‌ها می‌خواهند با استفاده از امکانات این فرودگاه، واردات مواد غذایی ایران را افزایش و تبادلات باری را گسترش دهند. آنها برخی از میوه‌ها و صیفی جات را از امریکای جنوبی وارد می‌کنند، درحالی که ایران می‌تواند ارزان‌تر آنها را تأمین کند و در این زمینه تجارتی به روسیه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه غول‌پیکر‌ترین هواپیما‌های دنیا می‌توانند در فرودگاه پیام بنشینند، ادامه می‌دهد: همچنین در تامین قطعات مورد نیاز ما و تعمیرات، روس‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که خدماتی ارزان‌تر و در محل فرودگاه پیام به ما بدهند.

ثناگومطلق در همین حال از اعلام آمادگی روس‌ها برای ساخت کارخانه‌ای در منطقه ویژه اقتصادی پیام خبر داد و گفت: روس‌ها گفته‌اند که اگر به آنها زمین بدهیم، کارخانه‌ای برای تولید اتوبوس‌های مورد نیاز ایران می‌سازند که هزینه‌های تمام شده را کاهش خواهد داد. قرار است پیام، کریدور دائم میان ایران و روسیه شود.

 

۲۲۰قرارداد سرمایه‌گذاری در پیام امضا شد

وی توسعه منطقه ویژه اقتصادی پیام و شهر فرودگاهی آن را رو به رشد توصیف می‌کند و می‌گوید: بیش از ۲۲۰قرارداد سرمایه‌گذاری برای این منطقه منعقد شده است که مطابق برنامه در یک بازه زمانی ۱۸ماهه تا دو ساله کارخانه‌ها را سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌سازند و خط تولید آنها راه‌اندازی می‌شود.

به‌گفته مدیرعامل فرودگاه بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام، بیش از ۲هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این شهر جذب شده است که از لحاظ آورد و سرانه تولید ناخالص داخلی به کشور کمک قابل توجهی می‌کند و این روند ادامه خواهد داشت.

 

شهرICT ایران ایجاد می‌شود

کریدور بزرگ ملی فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این ناحیه در حال بنا شدن است. مدیرعامل فرودگاه بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام می‌گوید که شهر فناوری‌های نوین پیام در قالب این کریدور در حال شکل‌گیری است و نقطه کانونی آن مجموعه پیام است.

ثناگومطلق توضیح می‌دهد: ایجاد فضای ابری اطلاعات در ایران همسو با توسعه خیلی مهم است. با همکاری سازمان فناوری اطلاعات به این منظور چند نقطه را شناسایی کرده‌ایم که اولین و اصلی‌ترین آن پیام است.

وی ادامه می‌دهد: مطالعه‌ای که مشاور سنگاپوری پیام انجام داده، نشان می‌دهد که این شهر اکوسیستم خوبی برای اقتصاد دیجیتال است و پایه‌ای برای مرکزیت اطلاعات و همین‌طور توسعه خدمات تجاری، بازرگانی و تولید سخت افزار است. شرکت‌های حوزه‌ «آی‌سی‌تی» می‌توانند در این منطقه تولید و مونتاژ انجام دهند و با استفاده از گمرک تخصصی، آزمایشگاه و کارشناسان آی سی تی این شهر و نیروی کار منطقه البرز صادرات رقابتی نیز داشته باشند.

 

اتصال شقوق حمل و نقلی در پیام

پیام تنها منطقه ویژه‌ای است که به فرودگاه دسترسی دارد.

مدیرعامل فرودگاه بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام می‌گوید: این منطقه قرار است در کریدور شمال-‌جنوب کشور واقع شود و به زودی به خط راه‌آهن نیز متصل خواهد شد تا به این ترتیب به انواع شقوق حمل و نقلی دسترسی داشته باشد.

ثناگومطلق در این باره با اشاره به امکان اتصال مجموعه راه‌آهن که در فاصله ۹کیلومتری این فرودگاه است و فاز اول مطالعات آن انجام شده، می‌گوید: اگر این منطقه به راه‌آهن متصل شود، امکان ایجاد بندر خشک و پارک لجستیک نیز وجود دارد. پیام اولین فرودگاه و منطقه اقتصادی است که به راه‌آهن، فرودگاه و جاده زمینی دسترسی دارد. اکنون ۴لکه‌گذاری عمده در شورای عالی مناطق آزاد مصوب شده و با اجرای آن اتفاق خوبی برای اقتصاد می‌افتد.

به گفته وی: ایجاد شهر لجستیک و راه‌آهن مورد نیاز ۲۰۰میلیارد تومان سرمایه می‌خواهد که بخش خصوصی باید آن را تأمین کند.

 

پیام چه زمانی هاب می‌شود؟

شروع ساخت فرودگاه پیام به دهه‌۱۳۷۰ بازمی‌گردد. قرار بود این فرودگاه با یک دید بلندنظرانه منطقه‌ای شود بنام هاب پستی، باری و هوایی منطقه. به این منظور ۱۰هزار هکتار زمین به آن اختصاص یافت. یعنی به اندازه مساحت جزیره کیش که فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی در این زمین‌ها شکل گرفت.

مدیرعامل فرودگاه بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام در پاسخ به این سوال که چه زمانی پیام تبدیل به هاب منطقه می‌شود، توضیح می‌دهد: برای نشست و برخاست هواپیماهایی که قرار است مسافت طولانی از شرق آسیا به غرب را طی کنند، ایران بهترین نقطه و فرودگاه پیام دارای زیرساخت‌های لازم است. همه این را می‌دانند اما باید برای تبدیل شدن به هاب منطقه روابط بین‌المللی بهتر شود. امارات سال‌هاست که از این ظرفیت استفاده کرده است و ما نیز باید برای رسیدن به این جایگاه تلاش کنیم.

لینک کوتاه : http://www.freezonesnews.com/?p=8788

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.