مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اظهار داشت:

فعالسازی کریدور شمال-‌جنوب با احیای قطار جلفا-‌نخجوان و پل خداآفرین

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در گفت‌وگوی ویدئویی با سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان گفت: زیرساخت‌های ریلی موجود در منطقه آزاد ارس و جلفا بزرگترین مزیت برای احیای کریدور شمال‌-‌جنوب است.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، مجید کیانی در گفت‌وگو با سفیر ایران در باکو با بیان اینکه جلفا تنها نقطه دارای زیرساخت‌های ریلی در مسیر کریدورهای کشور است، اظهار داشت: انتظار می‌رود به ظرفیت‌های موجود ارس توجه شود و با احیای قطار جلفا-‌نخجوان، کریدور شمال-‌جنوب فعال شود.

وی با اعلام اینکه اتصال قطار ایران به نخجوان باعث افزایش ترانزیت کالا و ایجاد درآمد برای هر دو طرف می‌شود، تصریح کرد: این ظرفیت در منطقه آزاد ارس موجود بوده، ولی از آن استفاده کافی نشده است. با احیای این ظرفیت ارس قابلیت تبدیل به هاب ترانزیتی و صادراتی کشور را دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود با توسعه زیرساخت‌های موجود ازجمله پل و گمرک مستقر در محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس، ارتباط مرزی ایران و جمهوری آذربایجان را در بازه زمانی کوتاه و باسرعت بیشتر فراهم نماییم.‌

کیانی ادامه داد: محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس بستر بسیار خوبی برای تولید محصولات کشاورزی و باغی کشور است و بزرگترین پروژه کشاورزی و کشت‌ و صنعت کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس در دست اجراست و مقرر است ۲۴هزار هکتار زمین در این محدوده زیرکشت برود که این تولیدات فراتر از نیاز مصرفی داخلی است و عمده آنها صادر خواهد شد. فعالسازی پل خداآفرین می‌تواند کمک شایانی به بحث صادرات و رشد اقتصادی این منطقه و کشور داشته باشد.

وی به زیرساخت‌های حوزه آموزش‌عالی  در منطقه آزاد ارس اشاره کرد و بیان داشت: پردیس ارس دانشگاه تهران فعال‌ترین و موفق‌ترین واحد پردیس کشور می‌باشد که درحال حاضر بیش از ۸۰دانشجوی خارجی در آن تحصیل می‌کنند و انتظار داریم سفارت ایران در جمهوری آذربایجان در جذب دانشجویان خارجی پردیس ارس همکاری‌های لازم را داشته باشد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس یادآور شد: طی ماه گذشته مرکز آموزش بین‌المللی فنی و حرفه‌ای ارس راه‌اندازی شده است که امکان برگزاری دوره‌های حرفه‌ای کارآموزی در بستر صنعتی و صدور مدارک معتبر بین‌المللی را دارد. این موضوع می‌تواند مورد استقبال کارآموزان جمهوری آذربایجان و نخجوان قرار گیرد.

کیانی تاکید کرد: باتوجه به تجربیات خوبی که در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و حوزه گلخانه‌ای در ارس وجود دارد، آماده‌ایم در قالب مرکز بین‌المللی آموزش فنی و حرفه‌ای ارس دوره‌های پودمانی در عرصه گلخانه‌ای را برای کشورهای همسایه برگزار کنیم.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های خوب در حوزه صنعت و به‌ویژه صنعت خودرو در منطقه آزاد ارس گفت: ظرفیت تولید خودرو از سال‌ها قبل در ارس وجود دارد و از طرفی واحدهای صنعتی تبریز پشتیبان خوبی در حوزه تولید خودرو در ارس هستند. درحال حاضر یک کارخانه تولید خودرو در ارس وجود دارد و دو کارخانه نیز در آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در پایان خاطرنشان کرد: از سرمایه‌گذاران حوزه تولید خودرو در جمهوری آذربایجان حمایت می‌کنیم تا ضمن حضور در منطقه آزاد ارس و استفاده از مزایا و پتانسیل‌های این منطقه، خط تولید مشترک خودرو را در ارس راه‌اندازی کنیم.