فعال‌سازی راه‌آهن تبریز-نخجوان در دستورکار دولت
فعال‌سازی راه‌آهن تبریز-نخجوان در دستورکار دولت

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، از پایانه مرزی جلفا بازدید و با مقامات جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در  نشستی که با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، شاهین مصطفی‌اف معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان و محسن نریمان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس برگزار شد، بر راه‌اندازی هرچه سریع‌تر راه‌آهن تبریز-نخجوان و گسترش همکاری‌های تجاری و لجستیکی در قالب کریدور شمال-جنوب در منطقه تاکید کرد.

همچنین، وزیر راه و شهرسازی نیز در این نشست گفت: در بازدید از مناطق مختلف مرز ایران، آذربایجان و ارمنستان، ارزیابی‌های مشترکی انجام شد. در این ارزیابی‌ها، فرصت‌های توسعه تبادلات و زیرساخت‌های حمل و نقل به صورت موثر برای ایجاد قابلیت همکاری‌های تجاری و لجستیکی در قالب کریدور‌هایی شمال-‌جنوب، علاوه بر کریدور آستارا، مورد سنجش قرار گرفت.

محمد اسلامی اظهار داشت: با توجه به تحولات منطقه و تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان، فعال کردن راه‌آهن تبریز-‌نخجوان به سمت آذربایجان و روسیه در برنامه است که از این طریق در تلاش هستیم تا ظرفیت‌های تجاری دو کشور و همچنین کشور‌های منطقه را گسترش دهیم.

گفتنی است، حمیدرضا مومنی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، به همراه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به منظور بازید از پایانه مرزی جلفا، به منطقه آزاد ارس سفر کردند‌‌.

پایانه مرزی جلفا، مرز مشترک بین ایران و جمهوری نخجوان است که در سال‌۱۳۷۳ افتتاح شد.

این پایانه مرزی با قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد ارس، مزیت‌های فراوانی برای تاجران و تولیدکنندگان ایجاد کرده و ساماندهی آن در مرز نخجوان و سطح مبادلات و ترانزیت خارجی فی‌مابین، به این پایانه مرزی اهمیت ویژه‌ای بخشیده است.