دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار داشت:

فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب با همکاری مناطق آزاد ایران و روسیه

نشست مشترک فعال‌سازی کریدور بین‌المللی شمال-‌جنوب با محوریت مناطق آزاد ایران و روسیه با حضور «سعید محمد» دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی و جمعی از مدیران اقتصادی دولت روسیه در محل دبیرخانه شورایعالی برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این نشست به منظور ارئه راهکارها و پیشنهادات طرفین ایرانی و روسی به منظور تسریع در راه‌اندازی کریدور بین‌المللی شمال-‌جنوب و همچنین جذب سرمایه‌گذاری و توسعه هر چه سریع‌تر بندر کاسپین برگزار گردید.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست با تاکید بر همکاری طرفین بر تسریع روند راه‌اندازی کریدور شمال-‌جنوب گفت: با توجه به اهداف مشترک ایران و روسیه در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی، می‌توانیم در کنار هم به عنوان دو کشور همسایه روند تسریع این همکاری‌ها را پوشش دهیم.

سعید محمد، به ابعاد اقتصادی و ژئوپولتیکی  کریدور شمال-‌جنوب اشاره کرد و افزود: با راه‌اندازی این کریدور درخصوص مباحث اقتصادی کاهش هزینه، افزایش کیفیت حمل و نقل، کاهش زمان، صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی و در کنار آن ابعاد راهبردی و امنیتی را شاهد خواهیم بود. راه‌اندازی این کریدور نه تنها توسعه اقتصادی برای ایران و روسیه را به همراه دارد، بلکه سایر کشورهای منطقه خصوصا کشورهای چین و هند نیز از این همکاری‌های مشترک متنفع خواهند شد.

وی به ظرفیت‌های حمل و نقل ریلی و بندری در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و اظهار نمود: با توجه به مشخص بودن راهبرد، باید به دنبال راهکار باشیم. باید هر یک از وظایف کشورهای ایران و روسیه احصاء شوند و هر کدام با توجه به چارچوبی که دارند به انجام کارها سرعت ببخشند. با کمک ظرفیت‌های موجود در حوزه بندری می‌توانیم در زمینه ساخت شناور، تکمیل اسکله رو-‌رو، تکمیل موج‌شکن مجتمع بندری کاسپین و راه‌آهن رشت-‌کاسپین نیز همکاری مشترک بین مناطق آزاد دو کشور و وزارت راه و شهرسازی داشته باشیم.

این مقام عالی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پیشنهاد داد: این سرمایه گذاری‌ها می‌تواند از طریق شرکت‌های مشترک و بهره‌برداری مشترک از احداث بندر کاسپین انجام شود، البته این امر مستلزم لایروبی رودخانه ولگا است و در این‌صورت استفاده از کریدور شمال-‌جنوب توسعه جدی یافته و اقتصادی خواهد بود. ما در کشور بزرگترین تجهیزات لایروبی را در خلیج فارس در اختیار داریم و استفاده از توان شرکت‌های ایرانی می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود کارگروه مشترکی در این خصوص تشکیل گردد و موضوعات از طریق نمایندگان طرفین ایران و روسیه و نمایندگانی از وزارت راه و شهرسازی پیگیری و راهکارهایی به منظور سرعت بخشیدن به کار ارائه شود.

 

ایجاد دفاتر مشترک تجاری، اعمال تعرفه‌های گمرکی یکسان و تشکیل کنسرسیوم، راهکار فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب

همچنین، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست به ظرفیت‌ها و امکانات موجود در دو بندر انزلی و کاسپین اشاره کرد و گفت: با عنایت به اینکه تا پایان سال جاری منطقه آزاد انزلی به مسیر ریل سراسری کشور متصل می‌شود، آمادگی خود را نسبت به توسعه همکاری‌های دو‌جانبه با طرف روس در زمینه لجستیک و بخش حمل و نقل ریلی اعلام می‌کنیم.

علی اوسط اکبری مقدم، ایجاد دفاتر مشترک تجاری، اعمال تعرفه‌های گمرکی یکسان، تشکیل کنسرسیوم مشترک بانکی-‌بیمه‌ای و بخش خصوصی و عقد قراردادهای همکاری مابین شرکت‌های کشتیرانی دو کشور را مهم‌ترین راهکارهای پیشنهادی فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب عنوان کرد و افزود: در این مسیر می‌توان از توانمندی‌های بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و همپنین تشکیل شرکت‌های مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی و عملیاتی کردن توافقات، سازوکار جلوگیری از تضعیف کریدور شمال-‌جنوب توسط مسیرهای تجاری رقیب نیز بهره برد.

 

استفاده از ظرفیت مناطق آزاد در همگرایی اقتصادی و توسعه دوجانبه بین‌المللی ایران و همسایگان

در ادامه این نشست، عضو هیات مدیره اتاق ایران-‌روسیه گفت: کشور ایران و کشور روسیه وجه اشتراک و موقعیت ژئوپلیتیک زیادی دارند. ایران ۱۵کشور همسایه و روسیه ۱۴کشور همسایه دارد. ما نیازمند توسعه همگرایی سازمانی و بین سازمانی هستیم، مناطق آزاد کشورهای مرزی ما می‌تواند در این عرصه نقش‌آفرینی کنند.

سیدجلیل جلالی‌فر افزود: خوشبختانه دولت‌های ایران و روسیه مصمم به توسعه همکاری‌های اقتصادی و فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب هستند‌. در طی ۴سال گذشته منطقه آزاد انزلی در این خصوص همکاری‌های گسترده‌ای انجام داده است.

وی اظهار کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را داریم و در کشور روسیه سند راهبردی که چارچوب فعالیت مسیر کریدور شمال-‌جنوب را تعیین کرده است. کشور روسیه ماموریت سازمان‌های دولتی خود را سازماندهی می‌کند، ما نیز باید درخصوص مناطق آزاد اروند، چابهار، انزلی و سایر مناطق آزاد کشور ماموریت‌هایی را تعریف نماییم.

بنا بر این گزارش، در این نشست مدیران اقتصادی بخش‌های دولتی روسیه نیز با استقبال از طرح‌های ارائه شده از سوی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، بر لزوم ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل و نقل در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه، توسعه همکاری‌ها میان ذی‌نفعان کریدور به ویژه هندوستان، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و بوروکراسی اداری، بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری در چارچوب مناطق آزاد دو کشور تاکید و بر عزم جدی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به منظور توسعه فعالیت‌ها در کریدور شمال-‌جنوب تصریح نمودند.

گفتنی است؛ در پایان این نشست «علی اوسط اکبری مقدم» رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان نیز به عنوان نماینده کشور روسیه برای تشکیل کارگروه مشترک کریدور شمال-‌جنوب انتخاب شدند.