تاریخ : دوشنبه, ۷ فروردین , ۱۴۰۲ 6 رمضان 1444 Monday, 27 March , 2023
1

قشم در مسیر تبدیل شدن به نخستین شهر هوشمند در کشور

  • کد خبر : 4662
  • 02 آبان 1397 - 11:29
قشم در مسیر تبدیل شدن به نخستین شهر هوشمند در کشور

در نشست سیاست‌گذاری شهر هوشمند-‌قشم که با حضور حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در دفتر تهران این سازمان برگزار شد، بر اهمیت تبدیل این جزیره به نخستین شهر هوشمند کشور با توجه به ظرفیت‌های موجود و قرار گرفتن این منطقه در همسایگی کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، […]

در نشست سیاست‌گذاری شهر هوشمند-‌قشم که با حضور حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در دفتر تهران این سازمان برگزار شد، بر اهمیت تبدیل این جزیره به نخستین شهر هوشمند کشور با توجه به ظرفیت‌های موجود و قرار گرفتن این منطقه در همسایگی کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان منطقه آزاد قشم هم در ابتدای این همایش با خوشامدگویی به شرکت‌کنندگان اعلام کرد: امیدوارم با جمع‌بندی مباحث این  نشست بتوانیم همایش مهم شهر هوشمند قشم را دهه آخر آذرماه در پارک زیست فناوری خلیج فارس با حضور محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و اطلاعات، مرتضی بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مسئولان برگزار کنیم.

محمدرضا عباسی با اعلام اینکه پروژه‌های مختلفی همچون طرح شهروند الکترونیک، فیبر نوری و شفاف‌سازی خدمات در بخش‌های مختلف سازمان منطقه آزاد ایجاد شده است، افزود: میز خدمت به عنوان یکی از مطالبات شهروندان در قشم با هدف بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در زمان، انرژی و منابع در دستور کار این سازمان قرار دارد.

وی ادامه داد: در همایش آذرماه قرار است نقشه راه و دورنمای خدمات شهر هوشمند را به مردم جزیره و همه فعالان اقتصادی و صنعتی معرفی نماییم.

مدیر اجرایی این نشست هم درباره مباحث هوشمندسازی شهر الکترونیک و اهمیت آن در کشور، گفت: برای داشتن شهر هوشمند باید استراتژی مشخص داشته باشیم.

محمد باقر علایی اعلام کرد: برای داشتن شهری هوشمند به حدود ۱۰۰شاخص نیاز داریم که در آن به مباحث مختلف ازجمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، صنعتی، ورزشی، مسکن، آلودگی‌ها، بهداشت آب، زباله‌های جامد، حمل و نقل، مدیریت شهری و خدمات، ارتباطات، محیط زیست و موارد دیگر پرداخته شود.

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس هم در این همایش گفت: قشم باید نقش خود را در مسیرهای جدید که کشور به آن نیاز دارد، به خوبی ایفا نماید.

سیدمحمود رضا آقامیری بیان داشت: قشم به دلیل شرایط ویژه می‌تواند به قطب اقتصادی بزرگ کشور و همچنین با توجه به وجود مراکز مهم دانشگاهی و آموزش عالی به قطب مهم علمی ایران تبدیل شود.

وی گفت: با فراهم کردن ساز و کارهایی همچون نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، ذهنی و جامعه‌شناسی و کارهای روانی که باید انجام دهیم می‌توان نخستین شهر هوشمند کشور را در قشم ایجاد کرد.

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس تاکید کرد: اتفاقات مثبتی طی چند سال اخیر در این جزیره افتاده است و با انجام بررسی نیازها، تدوین ساز و کارهای لازم برای داشتن شهر هوشمند و ایجاد زمینه و امکان نقش‌آفرینی گروه‌های مختلف می‌توانیم قشم را به پایلوت شهر هوشمند در کشور تبدیل کنیم.

در این نشست همچنین عضو هیات علمی گروه فناوری دانشگاه دالیان چین هم بر داشتن نقشه راه با هدف بررسی علمی تبدیل قشم به شهر هوشمند تاکید کرد.

دکتر نصیری گفت: در نقشه راه باید اولویت‌های هر بخش برمبنای استراتژی و نیاز اهداف مشخص، تعیین گردد.

دکتر هادی حق‌شناس قائم مقام سازمان بنادر و دریانوردی نیز تاکید نمودند: خوشبختانه در قشم نخستین پروژه هوشمند‌سازی بین بندر پهل و لافت علی‌رغم تردد بالای خودرویی توسط شناورهای لندینگ کرافت و در دوره زمانی تعطیلات پایان سال با موفقیت انجام شد.

عضو ستاد اجرایی این همایش و نماینده وزارت علوم در حوزه مدیریت پارک‌های علمی و فناوری هم از اهمیت بکارگیری توان مالی و علمی ایرانیان خارج از کشور تحت عنوان شورای عالی ایرانیان برای اجرای طرح‌های مهم همانند شهر هوشمند در قشم تاکید کرد.

دکتر شریعتمداری اعلام کرد: با ایجاد شورای عالی ایرانیان هم‌اینک با بیش از ۵۰کشور دنیا ارتباطات بسیار خوب بین‌المللی برقرار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: براساس این ارتباطات می‌توانیم کارگروهایی مثل ITIC که مجموعه‌های مثل  استند‌آپ‌ها و شرکت اسنپ را ایجاد کرده‌اند و همچنین امکاناتی همچون پارک زیست فناوری خلیج فارس در قشم و ۴۰پارک که بهترین آن با ۲۰۰هکتار در اصفهان است و تعداد زیادی شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان ظرفیت‌های بسیار ارزشمند در زمینه ایجاد شهر هوشمند استفاده کنیم.

شریعتمداری افزود: شرکت‌های ایرانی خارج از کشور آماده‌اند سرمایه و دانش خود را برای کارهای مهم به داخل ایران بیاورند.

در این همایش همچنین بر ایجاد بانک‌های آف‌شور در مناطق آزاد ازجمله قشم که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به جد در پی آن است و گرفتن مجوز بانک‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری خارجی‌ها و ایرانیان خارج از کشور برای ایجاد طرح‌های مهم تاکید شد.

شرکت‌کنندگان این همایش اعلام کردند که در قشم و در حوزه میگو و ماهی و ماهی در قفس بررسی‌های علمی خوب انجام شده است و مطالعات بسیار خوبی در حوزه بانکرینگ به صورت علمی صورت گرفته است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم هم در این نشست گفت: اتفاقات بسیار ارزشمندی در صنعت جزیره قشم در دوره مدیرعاملی حمیدرضا مومنی ازجمله انعقاد بزرگترین قرارداد تاریخ کشور در پروژه پتروشمی با ۱۴میلیارد دلار سرمایه‌گذاری رقم خورده است.

مرتضی شیخ‌زاده افزود: سیاست سازمان منطقه آزاد قشم توسعه همه‌جانبه در این جزیره با محوریت جوامع محلی است و با توجه به خدمات انجام شده ازجمله آبرسانی به بیش از ۶۰روستای جزیره در دو سال گذشته، ایجاد بیش از ۳۰۰کیلومتر آسفالت در نقاط مختلف، پروژه ایجاد ۱۲۰کیلومتر بزرگراه، انتقال فیبر نوری به بخش مهمی از روستاها و موارد دیگر ارتباط بسیار مستحکمی بین جوامع محلی و سازمان منطقه آزاد قشم ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: شفاف‌سازی در ارائه خدمات در بخش‌های مختلف ازجمله میزان درآمدهای سازمان، نحوه واگذاری زمین و موارد دیگر هم موجب ارتباط قوی‌تر مردم با سازمان منطقه آزاد قشم شده است.

به گفته مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، تمام اقدامات تردد خودرویی در بندر پهل به بندر لافت در جزیره قشم شامل نوع خودروها، تعداد سرنشینان هر خودرو و هزینه‌های دریافتی و سهم هر بخش از این درآمدها به صورت شفاف در سایت سازمان منطقه آزاد قشم نمایش داده شده است.

وی گفت: براساس سیاست‌های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اهداف بزرگی همچون فراهم کردن امکانات مختلف برای بازی‌های جام‌جهانی‌۲۰۲۲ کشور قطر در این جزیره در حال برنامه‌ریزی است تا همزمان با برگزاری این تورنومنت جهانی بتوانیم خدمات شایسته‌ای در بخش‌های مختلف به گردشگران ارائه کنیم.

شیخ‌زاده با اعلام اینکه طبق قانون، مناطق آزاد باید براساس فناوری‌ها همطراز کشورهای همسایه خودشان باشند، افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار است چهل هزار میلیارد ریال در بخش فیبر نوری و زیرساخت‌های ارتباطی در قشم هزینه کند تا به آنچه قانون بر آن تاکید کرده برسیم.

لینک کوتاه : http://www.freezonesnews.com/?p=4662

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.