مشاور رئیس‌جمهور مطرح کرد:

قوانین دست و پاگیر، مانع حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور

به گفته مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بروز مشکلاتی ازجمله قانونین دست و پاگیر و بوروکراسی‌های پیچیده مانع حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور شده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام البرز با اشاره به بروز تحریم‌ها اظهار داشت: باید بپذیریم که تحریم ‌حداکثر ۳۰درصد در روند فعالیت‌های ما خلاء ایجاد می‌کند و این در حالی است که بیش از ۴۰سال است که ایران مورد تحریم قرار گرفته اما با این وجود در حال اداره کشور هستیم.

وی افزود: البته در پار‌ه‌ای از موارد با  مضیقه مواجه می‌شویم، اما بدین معنی نیست که مملکت ققل شده؛ به عبارتی تحریم‌ها تاثیرگذار بوده، اما اینکه ما را متوقف نماید به هیچ عنوان صحیح نیست.

مومنی تاکید کرد: انرژی موجود در کشور، نیروی کار و زیرساخت‌هایی که در کشورمان وجود دارد برای اینکه یک سرمایه‌گذار تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور ما را داشته باشد، کافی است.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: بوروکراسی پیچیده که به صورت مرتب در حال تغییراست نیز سبب شده تا سرمایه‌گذار خارجی تمایلی برای حضور در کشور ما نداشته باشد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه با بیان اینکه یکسری کم‌کاری‌هایی در کشور در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد‌، تصریح کرد: این در حالی است که برای شرکت‌های دانش‌بنیان خودمان نیز در صورتی که موانع بر سر راهشان برداشته شود می‌توانیم چشم‌انداز خوبی را متصور شویم.

وی در ادامه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی اشاره و عنوان کرد که این فرمان رهبری در دو بخش که یکی از این بخش‌ها پشتیبانی واحدهای تولیدی است در دبیرخانه در حال پیگیری هستیم.

مومنی ادامه داد: یکی از مهم ترین مشکلات تولیدکنندگان ما مربوط به نقدینگی است که به همین منظور مذاکراتی با بانک‌ها انجام شده و از سوی دیگر تاکید ما براین است که واحدهای تولیدی به بازارهای مالی و سرمایه‌ای به خوبی ورود کنند.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: مناطق آزاد و ویژه ما از مزیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری بهره‌مند هستند، اما این در حالی است که اگر این موانع را برطرف نکنیم سرمایه‌گذاران دیگر انگیزه‌ای برای حضور در این مناطق نخواهند داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات صورت گرفته در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام طی سه سال اخیر گفت: مجموع این تحولات موجب شده تا پیام ظرفیت تبدیل شدن به منطقه آزاد را داشته باشد.

مومنی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت بالقوه در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام که بسیاری از آنها به حالت بالفعل درآمده‌اند، خاطرنشان کرد: به ثمر رساندن این مزیت‌ها موجب شده تا پیام ظرفیت تبدیل شدن به منطقه آزاد را داشته باشد.

گفتنی است؛ حمیدرضا مومنی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و هیات همراه، به منظور بازدید از واحدهای تولیدی مستقر در منطقه، ترمینال فرودگاه مسافری پیام و نشست با فعالان اقتصادی به این منطقه ویژه اقتصادی سفر کرد.