سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند تصریح کرد:

لازم‌الاجرا بودن مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید منطقه آزاد اروند

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند گفت: اجرای مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید لازم الاجراست و هر شخصی از آن تخطی کند، باید مورد پیگرد قرار گیرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حسین گروسی در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار خوزستان که در محل سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، تخطی از مصوبات این جلسه را شامل پیگرد قانونی دانست و افزود: در محدوده منطقه آزاد اروند واحدهای تولیدی فراوانی وجود دارند که شهرک‌های صنعتی در مساحتی به وسعت ۹۲۰۰هکتار خود گویای این مهم است.

وی، شهرک‌های صنعتی منطقه آزاد اروند را جزء بزرگ‌ترین شهرک‌های کشور عنوان کرد و تاکید نمود: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با هدف رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و مرتفع کردن آنها در همین نشست به ریاست استاندار و دبیری صنعت و معدن استان با حضور همه مجموعه‌هایشان انجام گرفت و مصوباتی که در این جلسه مقرر گشت، باید اجرایی شود و هر شخصی از آن تخطی کند، باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

گروسی ضمن اشاره به اینکه این جلسه معمولا در مرکز استان تشکیل می‌شد، اظهار کرد: از استاندار و مسئولین ستاد درخواست کردیم جهت رفاه حال تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی، این جلسه در منطقه آزاد تجاری-‌صنعتی اروند تشکیل گردد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند افزود: در این جلسه حدود ۲۰پرونده که با دستگاه‌های اجرایی مختلف ازجمله بانک‌ها و… اختلاف داشتند، مشکلات‌شان را مطرح کردند و مورد رسیدگی قرار گرفت که در نهایت مصوب و مقرر شد در یک بازه زمانی مشخص این موارد مرتفع شوند.

وی با تاکید براینکه اگر طبق ماده‌۶۵ احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، دستگاه‌های اجرایی اختیاراتشان را به مدیران مناطق آزاد تفویض می‌کردند، نیاز به حضور نمایندگان مجلس و استاندار در این جلسات نبود، اظهار داشت: چرا باید این همه مسئول از نمایندگان مجلس، استاندار و… برای ۲۰پرونده این مدت زمان وقت بگذارند، در حالی که قانون طبق ماده‌۶۵ احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور تکلیف مناطق آزاد صنعتی-‌تجاری را روشن نموده و قید کرده که تمام دستگاه‌های اجرایی به غیر از دستگاه‌های انتظامی و امنیتی که با تولید و صنعت سر و کار دارند، مکلف هستند اختیاراتشان را به مدیریت منطقه آزاد تفویض کنند تا اینکه نیازی به گرفتن وقت دیگر مسئولین در چنین جلساتی نباشد و تصمیم‌گیری‌ها صحیح و صریح انجام شوند.

گروسی تصریح کرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به جای اینکه وقتشان در چنین جلساتی گرفته شود، باید سرمنشأ را درست کنند و آنهایی که قانون را زیر پا گذاشته و تخطی کرده‌اند را متقاعد کنند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه هر کجا که تفویض اختیار انجام شده تصمیم‌گیری‌ها به سرعت صورت گرفته است، اذعان داشت: امیدوارم به جایی اینکه مسائل را موردی بررسی کنیم، برای اینکه کشور از لحاظ کسب و کار و رونق تولید و صادرات شکوفا و پویا شود؛ موانع را از سر راه برداریم و قانون را اجرایی کنیم؛ چراکه اگر قانون مناطق آزاد به طور کامل اجرایی شوند، بسیاری از مشکلات امروز را دیگر نخواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش از مشکلات سر راه مناطق آزاد از بدو شروع کار گفت و افزود: در شروع کار چند مانع داشتیم که یکی از آنها استقرار گمرک در مبادی خروجی بود که طی جلسات و مناظراتی که با گمرک داشته‌ایم، موظف هستند طبق قانونی که وجود دارد اختیارات را به مدیران مناطق آزاد تفویض کنند.

گروسی ادامه داد: ثبت سفارش یکی دیگر از مشکلات بر سر راه مناطق آزاد بود که با کمک دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و همکاری نمایندگان مجلس، در دیوان عدالت اداری لغو شد و ازجمله موانعی بود که برداشته شد و انتظارمان این است که در روزهای آینده اجرایی شود.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند، مبحث مهم کالاهای ملوانی که یکی از دغدغه‌های مهم فعالین این عرصه بود را حل شده دانست و اظهار داشت: از همینجا اعلام می‌کنم مشکل ورود کالاهای ملوانی و ته‌لنجی حل شده و فعالین و کسانی که در این عرصه اشتغال داشتند، می‌توانند به کار خود ادامه دهند و به عنوان کالای ملوانی از معبر بندر خرمشهر این کالاها را وارد نمایند.

وی یک بار دیگر بر تنقیح قوانین تاکید کرد و گفت: در سال تولید و برداشتن موانع، به دنبال آن هستیم با کمک دستگاه‌های اجرایی پیگیر تنقیح قوانین و حذف قوانین مزاحم و روان‌سازی قانون شویم تا کشور ما از لحاظ سهولت کسب و کار دارای رتبه قابل قبولی شود.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند در پایان فضای سبز، مبلمان و منظر شهری موجود در محدوده منطقه آزاد اروند را در شأن مردم منطقه ندانست و خاطرنشان کرد: در این راستا نباید از دیگر مناطق عقب‌تر باشیم، بلکه به خاطر قداست و خون شهدا که در این منطقه ریخته شده است، می‌بایست یک گام جلوتر از بقیه نیز باشیم.