دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح کرد:

لزوم اقدام عملیاتی جهت راه‌اندازی مناطق آزاد مشترک ایران و روسیه

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: یکی از ماموریت‌های دولت به بنده این است که با روسیه و کشورهای اوراسیا درخصوص مناطق آزاد مشترک اقدام ویژه و عملیاتی انجام شود.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، «حجت‌اله عبدالملکی» در دیدار با «سرگئی میلوشکین» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه و «الک ساو چنک‌و» نایب رئیس دومای روسیه، بر تشکیل اتحادیه مشترک مناطق آزاد با کشورهای حاشیه دریای خزر تاکید کردند.

وی درخصوص ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشور روسیه گفت: در نظر داریم منطقه آزاد مشترکی بین همه کشورهای حاشیه دریای خزر تشکیل دهیم تا این منطقه مشترک محلی برای حضور فعالین اقتصادی برای همه کشورها شود.

عبدالملکی همچنین بر تسهیل روند تشریفات گمرکی در مناطق آزاد دو کشور تاکید کرد و افزود: آمادگی خود را برای توافقات اولیه جهت تسهیل فرآیند گمرکی در مناطق آزاد دو کشور اعلام می‌کنیم و از سرمایه‌گذاران روسی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی در مناطق آزاد ایران هستند، استقبال می‌نماییم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان بر تشکیل کارگروه‌های تخصصی بین دو کشور تصریح کرد و اظهار داشت: دولت ایران اراده قطعی دارد تا در حوزه ترانزیت امن‌ترین، سریع‌ترین و به‌صرفه‌ترین مسیر را برای روسیه و سایر کشورهای فراهم کند و ماموریت ما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این است که زمینه‌های لازم را فراهم کنیم.

 

فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب، اولویت همکاری ایران و روسیه

همچنین، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه در این دیدار گفت: هدف ما توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورها است.

سرگئی میلوشکین، نقاط اصلی تعاملات دو کشور را مناطق آزاد، به‌ویژه انزلی و چابهار عنوان کرد و با اشاره به فرصت‌های همکاری در بسترهای لجستیکی و ترانزیتی، افزود: باید فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب در اولویت کاری دوطرف باشد و بهترین سازوکار برای عملیاتی‌سازی آن، ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل‌ونقل در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه است.

وی ادامه داد: ما تضمین می‌کنیم سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران و روسیه به تعامل هرچه بهتر این دو کشور کمک می‌کند. این مسئله مهمی است، از این تعامل برای ارائه خدمات به تمام شرکت‌های ایرانی و روسی استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه، به امضای موافقت‌نامه سه‌جانبه بین مناطق آزاد انزلی، چابهار و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه اشاره کرد و گفت: یکی از بندهای این موافقت‌نامه برای توسعه کریدور شمال-‌جنوب و حمل‌ونقل بار از این کریدور است.

سرگئی میلوشکین در پایان بر لزوم ایجاد پایگاه باری در ایران و روسیه برای ساماندهی تجارت باری تاکید کرد و خاطرنشان نمود: مهم است برای ارائه خدمات به فرستندگان حمل‌ونقل بارها، سیستم واحدی بین بنادر شمال و جنوب داشته باشیم که به آنها خدماتی همچون بیمه بار و ماشین‌های باربری ارائه شود.

در ادامه، نایب رئیس دومای روسیه در این نشست گفت: ما در چارچوب دستورات ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و همچنین توافقات صورت گرفته با رئیس جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنیم.

الک ساو چنک‌و، با بیان اینکه تجارت روسیه نیازمند دسترسی به اقیانوس هند هستند و باید شناخت کامل نسبت به مناطق آزاد ایران و شرکت‌های مشترکی که با دو کشور همکاری دارند وجود داشته باشد، افزود: در سفر اخیر ما به هندوستان و در مذاکره‌ای که با بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری هندی داشتیم، از همکاری با ایران و روسیه استقبال کردند.

نایب رئیس دومای روسیه اظهار کرد: پیشنهاد می‌شود مرکز هماهنگی با حضور منطقه آزاد لوتوس روسیه و مناطق آزاد انزلی و چابهار تشکیل شود تا بتوانیم با تعامل دو کشور، کریدور شمال-‌جنوب را هرچه سریع‌تر راه‌اندازی کنیم و به بهره‌برداری برسانیم.

گفتنی است، در این نشست هر یک از مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد انزلی و چابهار، به ارائه پیشنهاداتی برای همکاری‌های گسترده‌تر با مناطق آزاد کشور روسیه پرداختند.