مشاور رئیس‌جمهور در نشست با فعالان فرهنگی جزیره کیش اظهار کرد:

لزوم قرارگیری مسائل فرهنگی و اجتماعی در صدر برنامه‌های مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری‌-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان این‌که کنگره ملی شهدای غواص یکی از اقدامات ارزشمند کیش در حوزه فرهنگی است، گفت: ساکنین و بومیان این مناطق باتقوا، فرهنگ‌دوست، متواضع، باادب و محترم هستند و یکی از مولفه‌های اقتدار در مرزهای کشور هم همین تعالی فرهنگی و معنوی است که در این مناطق وجود دارد‌.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حجت‌الله عبدالملکی در نشست با فعالان فرهنگی جزیره کیش، آشنا شدن با مسائل و مشکلات این منطقه را هدف از سفر دو روزه خود به جزیره کیش عنوان کرد و اظهار داشت: سه جلسه در کنار بازدیدهای عمرانی و سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی شده که نخستین نشست با فعالان حوزه فرهنگی و اجتماعی جزیره است و بر این مهم اعتقاد داریم که مسائل فرهنگی و اجتماعی در صدر برنامه‌های مناطق آزاد باید قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر پیشرفت اقتصادی سبب پیشرفت فرهنگی و حل معضل مسائل اجتماعی نشود هیچ ارزشی ندارد، بیان داشت: اگر صدبرابر در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، صادرات، گردشگری و انتقال فناوری پیشرفت داشته باشیم، ولی هیچ اتفاقی در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیفتد، پیشرفت‌های مذکور هیچ ارزشی ندارد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری‌-‌صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح کرد: با پیشرفت اقتصادی می‌توانیم اتفاقات مهم‌تری را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی رقم بزنیم؛ اما باید به این اصل در ادبیات اسلامی آگاه باشیم که فرهنگ اصل و اقتصاد مهم است؛ از باب مقدمه، منظور از فرهنگ، فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی و انقلابی است.

عبدالملکی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که ۲۴محور را مورد تاکید قرار دادند، افزود: محور یازدهم مربوط به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است؛ یعنی این‌که مناطق آزاد در چارچوب ادبیات اقتصاد انقلاب اسلامی جایگاه مهمی دارد که یکی از آنها فرهنگی است.

وی با اشاره به جایگاه مهم کیش در سطح کشور افزود: در بخش فرهنگی باید از ظرفیت‌های موجود بهره‌مند شد.

مشاور رئیس‌جمهور، ساکنان و بومیان این منطقه، گردشگران و مردم ایران را به عنوان مخاطبین کیش برشمرد و گفت: طراحی و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری متنوع و باکیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عبدالملکی در ادامه افزود: برای گردشگران که مخاطبین دوم کیش هستند، باید با برنامه مدون و تعریف رویدادهای فرهنگی از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم از این‌رو کنگره ملی شهدای غواص یکی از اقدامات ارزشمند کیش در حوزه فرهنگی است.

وی، نقش‌آفرینی کیش با یک راهبرد اساسی در زمینه گام دوم انقلاب اسلامی برای مردم ایران را حائز اهمیت دانست و بیان داشت: این امر مهم باید مورد‌توجه ویژه قرار گیرد.

عبدالملکی با تاکید بر پیگیری سرانه‌های فرهنگی و اجتماعی جزیره کیش، اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی مربوطه باید بودجه سرانه‌های بهداشتی، درمانی و زیرساخت‌ها را پرداخت کنند.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، بر نقش مهم سازمان منطقه آزاد کیش در زمینه تقویت و ارتقاء استانداردها در حوزه‌های مدارس، بهداشت و درمان و بخش‌های زیرساختی نیز تاکید کرد.

گفتنی است، حجت الله عبدالملکی سه‌شنبه (۱۵آذرماه) در سفری دو روزه به منطقه آزاد کیش، از روند پیشرفت پایانه جدید فرودگاه بین‌المللی کیش، بندر مسافری جزیره، شرکت همانند‌ساز بافت، شرکت تولید مبلمان صادرات‌محور کیش چوب و نخستین زمین چمن هیبریدی که برای نخستین بار در کشور با ترکیبی از چمن مصنوعی و طبیعی در جزیره اجرا شده است، بازدید کرد.