مجلس امتیازات مناطق آزاد را کاهش ندهند
مجلس امتیازات مناطق آزاد را کاهش ندهند

رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه (25دی‌ماه) در چهل و یکمین هفته از افتتاح طرح‌های ملی و توسعه‌ای کشور، پس از افتتاح 60طرح زیربنایی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به ارزش حدود 9هزار و 500میلیارد تومان، خاطرنشان کرد: از آغاز دولت یازدهم تاکید من این بوده است که مناطق آزاد نباید محل واردات کالا باشد و باید به محلی برای صادرات تولیدات و محصولات کشور تبدیل شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: از ابتدا بنا بر این بوده که در مناطق آزاد محصولاتی قابل رقابت با دنیا با استانداردهای قابل قبول تولید شود و این مناطق بتواند به مراکز صادراتی تبدیل شود که هم به اقتصاد منطقه و هم به اقتصاد کل کشور کمک کند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: با ریل‌گذاری‌های انجام شده، امروز آمارها نشان می‌دهد که در مسیر تبدیل مناطق آزاد از واردکننده کالا به صادرکننده تولیدات و محصولات کشور موفق بوده‌ایم و صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور رقمی بالغ بر ۱۳۸میلیارد دلار است و در برابر واردات ما در این مناطق درمجموع ۴۷میلیارد دلار بوده است.

دکتر روحانی با اشاره به راه‌اندازی پنجره واحد خدمات الکترونیک در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گفت: امروز به اعتبار توسعه و گسترش دولت الکترونیک مسیر راه‌اندازی کسب و کارها شفاف، کوتاه و عادلانه شده و به دلیل حذف مراجعات حضوری، فساد احتمالی از این روند نیز تا حدود زیادی رفع شده است.

رئیس‌جمهور افزود: امروز حدود ۷۰درصد روند انجام کارهای لازم برای کسب مجوز فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد در بستر دولت الکترونیک انجام می‌شود که تا پایان دولت فرآیند الکترونیک به صددرصد ارتقا یافته و زمان لازم برای کسب مجوز نیز از ۳۰روز به ۲۰روز کاهش خواهد یافت.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مناطق آزاد در شرایط تحریم می‌توانند کمک حالِ اقتصاد کشور باشند، اضافه کرد: در سال‌۹۷ و همزمان با آغاز جنگ تمام عیار و تروریسم اقتصادی علیه کشورمان تاکید کردم که مناطق آزاد باید به کمک کشور برای مقابله با تحریم بیایند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز این خبر خوشحال‌کننده را شنیدیم که در همین شرایط فشار و تحریم‌های گسترده اقتصادی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسبت به سال گذشته در مجموع ۵۶درصد افزایش جذب سرمایه‌ داخلی و خارجی داشته‌اند که نشان از رشد و بهبود جذابیت‌های این مناطق و عملکرد موفق دولت در این زمینه است.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز تقریبا در همه کشورهای منطقه، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حال فعالیت هستند، اظهار داشت: امروز رقابت برای جذب سرمایه سخت‌تر شده و لذا باید روز به روز جذابیت و امتیازهای معقول مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور را برای موفقیت در این رقابت افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت علاوه بر وعده‌هایی که برای ایجاد رونق در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داده است، در لایحه بودجه نیز تمهیداتی برای این منظور اندیشیده که از نمایندگان محترم مجلس می‌خواهم این مسائل را در بررسی لایحه بودجه سال آینده مدنظر قرار دهند و توجه داشته باشند که باید برای ایجاد رونق در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وعده‌ها را عملی کنیم.

 

تسریع در بررسی لوایح ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید

دکتر روحانی همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که لوایح ارائه شده دولت برای ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید در کشور را سریع‌تر بررسی و تصویب کنند تا بتوان از ظرفیت‌های مناطق مختلف کشور برای جذب سرمایه داخلی و خارجی و ایجاد و سرعت بخشیدن به رونق اقتصادی بهره برد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی علاوه بر جذابیت‌های موجود برای فعالیت‌های اقتصادی در زمینه گردشگری نیز جذابیت‌های زیادی دارند، خاطرنشان کرد: بسیاری از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، چه در جنوب و چه در شمال کشور ظرفیت و امکان جذب گردشگر و رونق فعالیت‌های مرتبط را دارند که این امکان، ضرورت همکاری و هماهنگی دستگاه‌ها و قوای مختلف برای تسهیل فعالیت مناطق آزاد کشور را بیش از پیش اثبات می‌کند.