مشارکت سازمان منطقه آزاد ماکو در اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام منطقه
مشارکت سازمان منطقه آزاد ماکو در اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام منطقه

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از آمادگی این سازمان برای اتمام و تسریع پروژه خط دوم انتقال آب به تصفیه‌خانه آب ماکو خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدرضا عبدالرحیمی در جلسه بررسی طرح‌های نیمه‌تمام منطقه آزاد ماکو با حضور مدیران ارشد استانداری و ادارات کل استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: نیاز است در اتمام این پروژه دستگاه‌های متولی جدیت لازم را داشته باشند و سازمان نیز به سهم خود در اتمام آن مشارکت می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت ارتقای زیرساخت‌ها و امور زیربنایی و عمرانی منطقه به سطح استاندارد افزود: تکمیل تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب ماکو و خط انتقال آن ازجمله پروژه‌هایی است که اتمام آن مطالبه عمومی و جزء خواسته‌های به حق مردم و همچنین وظیفه قانونی ما در راستای حفظ سلامت مردم و بهداشت محیط زیست منطقه است که متاسفانه پروژه به دلیل محدودیت‌های مالی طی سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت.

عبدالرحیمی با بیان اینکه اواخر سال گذشته با پیگیری‌های به عمل آمده سازمان برنامه و بودجه کشور با استفاده از ظرفیت قانونی ماده‌۵۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای تکمیل پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب ماکو موافقت کرد، اضافه کرد: بر‌اساس این موافقت تکمیل شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب ماکو با تسهیلات هزار میلیارد ریالی با تضمین بازپرداخت آن از سوی دولت به سرعت قابل انجام خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو بر لزوم اجرای خط انتقال ثانویه آب شرب ماکو که شهرستان شوط نیز از آن بهره‌مند است، تاکید کرد و ادامه داد: اجرای خط دوم آب شرب نیاز به ۳۷۰میلیارد ریال اعتبار دارد که سازمان منطقه آزاد ماکو آماده مشارکت ۳۰درصدی است.

وی، منبع آب شرب شهر مرگنلر را فاقد اثربخشی و مستلزم اصلاح جدی دانست و اذعان کرد: سازمان منطقه آزاد ماکو با تامین مالی آبرسانی به ۲۱روستای شهرستان ماکو توانست مشکل آب شرب روستاهای واقع در مسیر را حل کند، ولی هنوز روستاهایی در شهرستان پلدشت و شهر مرگنلر نیاز مبرم به تامین آب شرب دارند.

عبدالرحیمی به مشکل عدم تکمیل آسفالت و اتمام پروژه جاده مرگنلر-‌پلدشت از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اشاره کرد و اجرای تعهدات این اداره کل در نصب علائم و تابلوهای ایمنی و اجرای نیوجرسی بزرگراه ۵۱کیلومتری گیت تا ماکو، تکمیل آسفالت پروژه راه روستایی ۴۴کیلومتری حد فاصل قره‌تپه و قوری شکاک که توسط سازمان منطقه آزاد ماکو احداث شده را خواستار شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین به تقویت پوشش آنتن‌دهی شبکه مخابرات و اینترنت در محدوده منطقه اشاره کرد و خاطرنشان نمود: شرایط حاضر به هیچ وجه مطلوب مسیر ترانزیتی بین‌المللی و البته مراکز صنعتی و خدمات لجستیک منطقه نبوده و مستلزم پیگیری‌های جدی از سوی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و البته همکاری جدی شرکت‌های اپراتور مخابرات و موبایل است.

 

مهم‌ترین برنامه دولت در آذربایجان‌غربی اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: طی ۲سال گذشته مهم‌ترین برنامه دولت در کشور و استان، اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام بوده که در آخرین روزهای فعالیت دولت نیز بر اتمام این پروژه‌ها تاکید داریم.

آیدین رحمانی افزود: با توجه به تفاوت‌هایی که در قیمت‌های تمام‌شده پروژه‌های عمرانی اتفاق افتاده، دولت در جهت ایجاد امید برای مردم همه سعی خود را به کار گرفته تا پروژه‌های نیمه‌تمام را به پایان برساند.

وی اضافه کرد: با تعاملی که بین دستگاه‌های اجرایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان غربی وجود دارد، اولویت‌بندی پروژه‌ها انجام شده و این موضوع نیز تحت مدیریت مقام عالی استان راهبری می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی‌، بهره‌مندی از ماده‌۵۶ در اجرای پروژه‌های مختلف با حمایت سازمان برنامه و بودجه را که توانسته بخشی از گره‌های پروژه‌های عمرانی متعدد را بازگشایی کند، اضافه کرد: این یک فرصت ارزنده است تا پیش از پایان کار دولت، بخش عظیمی از پروژه‌های عمرانی در سطح استان به ویژه منطقه آزاد ماکو به اتمام برسد.

همچنین، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با اشاره به اقدامات این اداره کل در حوزه پوشش اینترنتی روستاهای منطقه قول مساعد داد نسبت به موضوع پوشش تلفن همراه و اینترنت منطقه پیگیری جدی‌تری داشته باشد.

گفتنی است؛ در این جلسه مقرر شد هر کدام از دستگاه‌ها نسبت به ایفای تکالیف و تعهدات خود در ارتباط با پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه آب و فاضلاب و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سازمان برنامه و بودجه استان نیز نسبت به تقویت اعتبارات پروژه‌های مذکور و هرگونه هماهنگی لازم در این خصوص اقدام کنند.