مناسبات تجاری مناطق آزاد ماکو و مرسین ترکیه گسترش می‌یابد

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با استاندار مرسین و مدیرعامل منطقه آزاد مرسین در ترکیه، با معرفی منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد جهان در همسایگی کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان گفت: در راستای تحقق تجارت ۳۰میلیارد دلاری ایران با ترکیه و موقعیت استراتژیک منطقه آزاد […]

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با استاندار مرسین و مدیرعامل منطقه آزاد مرسین در ترکیه، با معرفی منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد جهان در همسایگی کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان گفت: در راستای تحقق تجارت ۳۰میلیارد دلاری ایران با ترکیه و موقعیت استراتژیک منطقه آزاد ماکو با داشتن گمرک بازرگان با صدسال سابقه تاریخی به عنوان دروازه ورودی به ترکیه و اروپا بهترین موقعیت برای همکاری‌های دوجانبه با ترکیه است.

غلامرضا سلیمانی با اشاره به اینکه همکاری تجاری، اقتصادی و گردشگری با ترکیه برای منطقه آزاد ماکو الزام است، تصریح کرد: ما از حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ترکیه‌ای در روند پیشبرد پروژه‌های خود استقبال می‌کنیم.

 

در منطقه آزاد ماکو فرصت خوبی برای فعالیت تجار ترکیه‌ای فراهم شده است

وی افزود: مزیت‌های مشترک منطقه آزاد ماکو و ترکیه می‌تواند مکمل هم و در جهت توسعه هر دو کشور به کار گرفته شود و انرژی، نیروی کار ارزان و دشت‌های وسیع با منابع طبیعی فراوان در منطقه فرصت خوبی است تا فعالان اقتصادی ترکیه‌ای از این منابع عظیم استفاده کنند.

سلیمانی با اشاره به وجود جمعیت ۳۰۰میلیونی در کشورهای همسایه منطقه آزاد ماکو افزود: کالاهایی که از ترکیه به صورت زمینی به عراق و ایران از ترکیه وارد می‌شود، از مرز بازرگان ترانزیت می‌شوند و احداث دهکده لجستیک به وسعت ۷۰۰هکتار و با توجه به ترانزیت سالانه ۴میلیون تن بار از مرز بازرگان در دستور کار سازمان است.

 

حجم ترانزیت از مرز بازرگان تا ۴سال آینده به ۱۰میلیون تن افزایش می‌یابد

وی با اشاره به هدف‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو برای ۴سال آینده تصریح کرد: با توسعه زیرساخت‌ها حجم ترانزیت مرز بازرگان به ۱۰میلیون تن افزایش می‌یابد.

سلیمانی با اشاره به اینکه می‌توانیم از ظرفیت‌های بندر مرسین برای ایجاد زیرساخت‌های لجستیک منطقه آزاد ماکو به عنوان بندر خشک استفاده کنیم، اظهار داشت: ماکو به عنوان هاب توزیع بار برای ترانزیت کالاهای بندر مرسین به کشورهای حوزه قفقاز و آسیای میانه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: ما می‌دانیم کشور ترکیه در حوزه لجستیک ازجمله کشورهای پیشرفته و فعال است، لذا با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه آزاد ماکو زمینه همکاری در حوزه لجستیک فراهم است.

 

همکاری ترکیه با ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا حیاتی است

سلیمانی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه دوکشور دوست ایران و ترکیه، همکاری‌های دوجانبه را با اهمیت‌تر خواند و گفت: در صورت توافق دوجانبه می‌توان برای تامین مایحتاج و مواد اولیه صنایع تولیدی از بندر مرسین کمک گرفت.

وی به صادرات مواد پتروشیمی و فرآوری‌های نفتی ایران از طریق منطقه آزاد مرسین اشاره کرد و تصریح کرد: ایران می‌تواند در بانکرینگ کشتی‌های مرسین همکاری داشته باشد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: در زمینه کشت و صنعت و کشت گلخانه‌ای و گیاهان دارویی علاقه‌مندیم از تجربیات و امکانات طرف ترک استفاده کنیم و با توجه به وجود ۱۴۰هزار هکتار اراضی کشاورزی با آب و دشت و شبکه آبیاری در منطقه آزاد ماکو، همکاری در این حوزه برای هردو طرف سودآور است.

 

استاندار مرسین:

بستر همکاری مشترک بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد مرسین فراهم است

استاندار مرسین ترکیه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی مرسین به عنوان بزرگترین منطقه آزاد ترکیه گفت: منطقه آزاد مرسین دومین بندر تجاری و توریستی پس از استانبول است که رتبه نخست در تکنولوژی و فعالیت‌های صنعتی و صادراتی در ترکیه را دارد.

علی احسان سو با اشاره به اینکه این استان در بحث کشاورزی از مناطق پررونق ترکیه است افزود: مرسین با پلاژهای زیبا و آثار گرانبها مثل غار اصحاب کهف، دره و غار جهنم و بهشت، آبشارهای فراوان مثل تارسوس،کلیسای آنتیک جانبازلی، کانلی دیوانه نکروپول، مسجد موغدات، کیز کاله سی یا همان قلعه دختر، قلعه سیلیفکه، کایا آداملاری، چاغری آنیتی، مناطق هتل‌های مرسین تموک، آلاهان و قبر دانیال پیامبر ازجمله شهرهای هدف گردشگری در ترکیه است.

وی افزود: مرسین یک مرکز مهم اقتصادی ترکیه است و بزرگترین بندر ترکیه در این شهر واقع شده و یک تولید‌کننده عمده روغن پنبه دانه است. منطقه روستایی در اطراف مرسین برای مرکبات و تولید پنبه معروف است. موز، زیتون و میوه‌های مختلف نیز تولید می‌شود.

وی با ابراز علاقه‌مندی به همکاری مشترک با منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: در زمینه‌های مختلف بستر همکاری مشترک بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد مرسین فراهم است.