مشاور رئيس‌جمهور اظهار داشت:

مناطق آزاد، تسهیلگر توسعه استان سیستان و بلوچستان

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: با توجه به زیرساخت‌های فراهم شده در سیستان و بلوچستان و تصویب منطقه آزاد سیستان و وجود منطقه آزاد چابهار، مناطق آزاد تسهیلگر توسعه این استان هستند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در حاشیه بازدید از پایانه مرزی میرجاوه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در پی تصویب منطقه آزاد سیستان در مجمع تشخیص مصلحت نظام باید یک بازدید اتفاق می‌افتد تا برای پیشرفت کار و برنامه‌های در دست اقدام کارهای مشخصی تعیین شود‌‌.

وی با بیان اینکه در منطقه آزاد چابهار تجربیات خوبی داریم برای همین با هماهنگی‌های لازم در قالب یک کارگروه منطقه آزاد سیستان هر چه سریع‌تر کارهای اجراییش فراهم شود، افزود: در منطقه آزاد سیستان یکسری کارهای اولیه مثل تصویب اساسنامه، تهیه طرح جامع، بررسی‌های تامین مالی و ساختار اداری باید مشخص شود تا پایان این دولت این منطقه به عنوان اولین منطقه از هفت منطقه آزاد تصویب شده کارهای اجراییش آغاز شود‌‌.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه داریم که حدود ۳۸۰هکتار مساحت دارد که طرح جامع آن در مراحل نهایی و در شرف تصویب است، خاطرنشان کرد: در فاز اول طرح جامع این منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه حدود ۳۰هکتار زمین آماده شده که بتوانند اقدامات اجرایی و عمرانی را سریع‌تر آغاز کنند.

مومنی ادامه داد: اعتقاد داریم اگر طرح جامع خوبی برای میرجاوه تهیه شود، با توجه به ظرفیت اقتصادی خوب در پاکستان اشتغال، توسعه روابط اقتصادی و توسعه روابط با پاکستان تاثیر خواهد گرفت‌‎‌.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های منطقه اقتصادی میرجاوه این است که بخش خصوصی اداره کننده آن است اظهارداشت: انتظار داریم که بخش خصوصی با ارتقاء توانمندی‌های علمی و مالی و فنی خود این مسئولیت را به عهده بگیرد‌‌.

بنا بر این گزارش، حمیدرضا مومنی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سفر ۲روزه به سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه زاهدان شد و مورد استقبال احمدعلی موهبتی استاندار این استان، عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و سایر مسئولان قرار گرفت.

وی در این سفر از سایت صنعتی و محدوده منطقه آزاد سیستان واقع در شهر رامشار، پایانه مرزی میلک و محدوده منطقه آزاد سیستان در مرز جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اسلامی افغانستان دیدن کرد و همچنین از منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه و اقداماتی که در این بخش صورت گرفته دیدن کرد.

گفتنی است، ۱۵اردیبهشت سال جاری، مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بررسی گزارش‌های کمیسیون اقتصادی این مجمع ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری صنعتی جدید را به تصویب رساند خبری که در جزییاتش هفت منطقه آزاد تجاری-‌صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه-‌مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصرشیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه‌برون در استان گلستان را به جمع مناطق آزاد معرفی نمود.

لازم به ذکر است، منطقه آزاد سیستان منطقه‌ای در شمال سیستان و بلوچستان شامل بخش‌هایی از شهرستان‌های زابل، هامون، زهک، هیرمند و نیمروز است که ایجاد آن سال‌ها تدبیر نظری و شعاری مسئولان سیستان و بلوچستان و کشور بود که در نهایت در دولت تدبیر و امید پس از فراز و نشیب‌ها و گذر از سه دوره تصویب در سال‌های‌۹۷ و ۹۸ و رد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام توانست تقلای تلخ سیستان را برای زیستن در جغرافیای درگیر با معضلات خشکسالی را به آینده امیدوار کند.