رئیس فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:

مناطق آزاد را در جذب سرمایه خارجی و داخلی در مقابل رقبا تضعیف نکنیم

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مناطق آزاد ایران در کشورهای دیگر رقبای قدری برای جذب سرمایه خارجی و حتی سرمایه و نیروی انسانی داخلی دارند و نباید با تصمیمات خلق‌‎الساعه که برای اقتصاد سم است آنها را تضعیف نکنیم‌‌‌.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، معصومه پاشایی‌بهرام در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد با بیان این مطلب گفت: پیشنهاد حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را چند تن از نمایندگان در مجلس مطرح کردند و فراکسیون خیلی تلاش کرد که این پیشنهاد رای نیاورد، ولی متاسفانه با بدبینی که از ابتدا نسبت به مناطق آزاد ایجاد کرده‌اند این طرح تصویب شد.

وی ادامه داد: با حفظ احترام به نظر همکاران در مجلس، باید اذعان داشت که در کل بعضی فکر می‌کنند باید هر روز برای اقتصاد یک تصمیم جدید بگیرند. در حالی که تصمیمات خلق‌الساعه برای اقتصاد کشور سم است؛ خصوصا مناطق آزاد که در مقابل آنها مناطق آزاد کشورهای دیگر به عنوان رقیب حضور دارند. آنها در قوانین اقتصادی خود ثبات دارند و قدرت رقابت ما با آنها نیز بسیار پایین‏تر است. با چنین تصمیماتی عملا قدرت رقابت را از مناطق آزادمان در برابر رقبا می‎‌گیریم و هر روز این مناطق بیشتر تضعیف می ‎شوند و فرصت جذب سرمایه خارجی و داخلی را به نفع کشورهای دیگر از دست می ‎دهند.

پاشایی‌بهرام با بیان اینکه تلاش کردیم که این طرح تصویب نشود، اما متاسفانه رای آورد، اظهار داشت: پیگیر هستیم بتوانیم برای حذف این مصوبه اقدام کنیم، اما برای ارائه طرح در مجلس باید شش ماه از تصویب قانون بگذرد و از این رو امیدواریم هر چه زودتر راه‌حلی پیدا کنیم‌‌.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی افزود: هر چند سعی بر این است که مناطق آزاد جدید را در بخش‌هایی بنا شود که مناطق مسکونی در اطرافش نباشد، اما در مناطق آزاد فعلی که در بافت مسکونی قرار دارند و از آنجا که مالیات بر ارزش افزوده را مصرف کننده پرداخت می‏‌کند اولین تاثیر این قانون، فشار بر مردم است که در این مناطق زندگی می‌کنند و دومین اتفاقی که می‎افتد قدرت رقابت در قیمت را از تولیدکنندگان در این مناطق می‌گیرد و فعالیت تولیدی در این مناطق جذابیت خود را از دست می‌دهد.

وی گفت: در حوزه گردشگری هم اگر مراکز اقامتی در مناطق آزاد مثل سایر نقاط کشور مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند دیگر این منطق ترجیحی به دیگر مناطق کشور نخواهند داشت.

پاشایی‌بهرام افزود: اینکه چرا ما مناطق آزاد را پایه‌‏گذاری کردیم برای این بود که می‌خواستیم مناطق صفر مرزی کشور را رونق بدهیم، چنانکه اکثر این مناطق در نقاط محروم کشور تاسیس شده‌اند و عملا با تصویب این نوع قوانین توجیه اقتصادی حضور سرمایه‏ گذاران و کارآفرینان در این مناطق از بین می‌رود.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه گفته شده این درآمد را به خود این شهرها بر می‌گردانیم هم نمی‌تواند از تبعات منفی این تصمیم جلوگیری کند، چراکه وقتی تولید و زندگی و کار را از اینها بگیریم، دیگر شاید درآمدی هم وجود نداشته باشد تا بخواهیم از این طریق به آنها برگردانیم‌‌.

پاشایی‌بهرام به یکی از دلایلی که نمایندگان به تصویب این قانون قانع شدند اشاره کرد و گفت: بدبینی که در مورد قاچاق کالا از مسیر مناطق آزاد وجود دارد باعث شده تا تلاش کنند جلوی این مشکل گرفته شود. یکی از راه‏‌های جلوگیری از قاچاق کالا از این مناطق محصور کردن کامل این مناطق است و صحبت‎ هایی که ما با کمیسیون اقتصادی داشته‌‎ایم قرار است این کمیسیون هر منطقه آزادی را که بتواند خودش را محصور کند و جلوی قاچاق را بگیرد آن منطقه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شود‌‌.

عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: طراحان این مصوبه در نظر داشتند بودجه آن شهرهای را که تحت پوشش مناطق آزاد هستند از این طریق تامین کنند. ولی در مقابل آسیبی که به سرمایه‎گذاری و تولید و اشتغال در این مناطق وارد می‎شود توجیه ندارد. وقتی سبک سنگین می‎کنیم می‏بینم این کار نسبت به آسیبی که وارد می‏کند به هیچ وجه قابل قبول نیست‌‌.