تاریخ : شنبه, ۱ مهر , ۱۴۰۲ 9 ربيع أول 1445 Saturday, 23 September , 2023
2
نارضايتي فعالين اقتصادي از بي‌سامانی و هرج و مرج در منطقه آزاد انزلي:

منطقه آزاد انزلی، نیازمند مدیرانی از جنس منطقه آزاد است

  • کد خبر : 25440
  • 10 خرداد 1402 - 13:42
منطقه آزاد انزلی، نیازمند مدیرانی از جنس منطقه آزاد است
انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی طی نامه‌ای سرگشاده به وزیر امور اقتصادی و دارایی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی؛ وضعیت آشفته این منطقه را تشریح نموده و در رابطه با به‌کارگیری مدیران ناکارآمد و غیرآشنا به مناطق آزاد در سازمان منطقه آزاد انزلی گلایه کرده و از مسئولین درخواست نمودند تا با انتصاب افراد شایسته، بومی و آگاه به موضوعات و قوانین مترتب بر مناطق آزاد خصوصا انزلی، به شرایط نامطلوب و غیرقابل‌قبول جاری در این منطقه، پایان دهند.

جناب آقای سیداحسان خاندوزی، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

جناب آقای حجت‌الله عبدالملکی، دبیر محترم شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی

با سلام

احتراما به استحضار می‌رساند، سه هفته از برکناری عیسی فرهادی از مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد انزلی می‌گذرد. مدیری که از دوم مرداد سال گذشته بر مسند ریاست این سازمان تکیه زد تا روزهای اخیر که عمر کاری وی به یک‌سال نیز نرسید. فرهادی ازجمله مدیرانی بود که تا پیش از این، تجربه مدیریتی در حوزه مناطق آزاد را نداشت. علی‌رغم اذعان دولت به رونق مناطق آزاد از طریق انتصاب مدیران غیرسیاسی و غیرسفارشی، اما چنین نشد و علی‌رغم همدلی و همراهی مدیران و فعالان بخش خصوصی منطقه، با مدیر معزول و سابق، برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت این سازمان اقتصادی و زیربنایی سامان نیافت. مدیری که در طول یک‌سال گذشته با بخش‌های مختلف منطقه آزاد انزلی آشنا شد و در صوت تداوم کار می‌توانست هدایت امور منطقه را به‌دست گیرد.

با این حال تغییر فرهادی که نه به علت ناکارآمدی، که در پی نزاع‌های میانی قدرت شکل گرفت، تکاپوی گروه‌های مختلف برای جایگزینی وی را افزایش داد. اما نوع تعرفه افراد برای کسب مدیرعاملی این سازمان مهم اقتصادی، تکرار روندهای نامتعارف و غیراصولی گذشته اعم از فشارهای سیاسی و باندی بر عرضه افراد غیرمتخصص و ناآشنا به مباحث مناطق آزاد است. دولت که در ابتدای فعالیت خود وعده‌ی رونق اقتصادی و افزایش حمایت از تولید و اشتغال را داده بود؛ در عمل راه دولت‌های قبلی را بلکه با سرعت‌ بیشتر در تغییر و جابه‌جایی مدیران در پیش گرفت.

نگاهی به تجربه مدیران باسابقه در سازمان منطقه آزاد انزلی به ما می‌گوید این سازمان از نظر منابع انسانی، دارای مدیرانی است که برخی از آنان توانسته‌اند نه یک‌شبه، بلکه با گذراندن سال‌ها دانش‌اندوزی، راه توسعه منطقه آزاد انزلی را بیاموزند و آن را به نیروهای جوان‌تر تسری دهند. اما هم‌اکنون نام‌هایی برای احراز پست مدیرعاملی این سازمان تعرفه و شنیده می‌شود که حاوی پیام‌هایی است و نشان می‌دهد باز هم در آستانه‌‌ تکرار انتخاب غیرهوشمندانه مدیران و جایگزینی افرادی کم‌تجربه و در نهایت تغییر و آسیب به جایگاه مدیریتی این نهاد هستیم.

این درحالی است که شناسایی افراد متخصص و کارآزموده کار چندان سختی برای مجموعه دولت نیست. مدیرانی در حوزه‌های اقتصادی،  فرهنگی، توسعه مدیریت، بندری و.‌‌.. که فارغ از اختلاف‌نظر و سلیقه با انجمن کارآفرینان منطقه آزاد انزلی، دارای هوش، تخصص، تحصیلات و تجربه و کارآمدی  لازم بوده و با صرف هزینه همین منطقه آزاد، پرورش یافتند و خدمات شایسته‌ای در بخش‌های اقتصادی و بندری و مدیریتی داشتند و درواقع سرمایه‌های ارزشمندی این منطقه هستند. انتخاب چنین مدیران بومی که مورد حمایت ما قرار دارند، علاوه‌بر اینکه به‌صرفه و صلاح توسعه منطقه آزاد انزلی است، می‌تواند از هدررفت منابع و سرمایه نیروهای انسانی جلوگیری کند. مدیرانی که از جنس خود منطقه آزاد هستند و می‌توانند به رشد و پیشرفت منطقه کمک کنند. ضمن اینکه مدیران نام‌آشنا و با‌تجربه می‌توانند حلقه واسط برای آموزش مفاهیم مدیریتی برای کارشناسان جوان انقلابی باشند.

لازم به تاکید و توضیح دوباره است که تغییر پی‌در‌پی مدیران چه خسارات جبران‌ناپذیری را متوجه رونق اقتصادی منطقه، جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، راکد ماندن طرح‌ها و پروژه‌های تعیین شده و… خواهد کرد‌.

مجموعه‌ دولت خدمتگزار خود واقف است که اکنون جایگاه مناطق آزاد کجاست و ما چه اندازه از کشورهایی چون چین و امارات یا مالزی که قانون اداره مناطق آزاد کشور اتفاقا از همین کشورها نشات گرفته، عقب افتاده‌ایم! و چرا آنان توانستند در رقابت با سرزمین اصلی، صادرات چندبرابری را تجربه کنند، ولی ما نتوانستیم؟ بنابراین در کنار اصلاح یکسری قوانین و بروکراسی‌های اداری و قوانین جامع مربوط به مناطق آزاد، لازم است منطقه آزاد انزلی که از کریدورهای اصلی تجارت با کشورهای حاشیه خزر و جهان است دارای ثبات مدیریتی (با تاکید بر گزینش مدیر شایسته و کارآزموده) و در پی آن امنیت سرمایه‌گذاری باشد.

جناب آقای سیداحسان خاندوزی،

جناب آقای حجت‌الله عبدالملکی،

نیک می‌دانید که تغییر یک مدیر تنها تغییر آن مدیر نیست و در پی آن مدیران و معاونان بسیاری تغییر خواهند کرد که در نبود قانون جامع و استراتژیک، ما تنها شاهد آمد و شد انبوهی از مدیران کارنابلد و غیرمتخصص در منطقه آزاد انزلی خواهیم بود. تبعا این موضوع هزینه‌های بسیاری را ابتدا بر بیت‌المال و سپس هرگونه فعالیت اقتصادی و کارآفرینی خواهد کرد. درحالی که ما نیازمند انتصاب مدیرانی بومی و با‌تجربه که موردتایید دستگاه‌های نظارتی نیز باشند هستیم که دریچه‌های اقتصاد ملی و تحریم شده کشور را به روی اقتصاد جهانی باز کنند و راه آن را بلد باشد.

حال سوال این است اگر مدیران بومی و از بدنه منطقه آزاد انزلی مورد‌تایید دستگاه نظارتی برای احراز مدیرکلی این منطقه نیستند؛ چرا همچنان در بدنه این سازمان حضور و فعالیت دارند؟ و اگر مورد‌تایید هستند، چرا برای انتخاب افراد شایسته و مدیران باتجربه از جنس مناطق آزاد اقدامی نمی‌شود؟ چرا در دولت جدید همچنان شاهد ورود افرادی سفارشی و حتی غیرمتخصص در حوزه کارشناسی هستیم؟ بهتر نیست دولت محترم یکبار از خود سوال کند دستاورد دو هیات مدیره فعلی این سازمان که به سرعت هم تغییر کردند، برای رونق اقتصادی و تجاری گیلان و کشور چه بوده است؟ درحالی که دو عضو هیات مدیره قبلی با ۸سال سابقه کار، بدون دلیل کارشناسی کنار گذاشته شدند و افرادی بر سر کار آمدند که سابقه‌ حتی حضور در جلسات هیات مدیره را نداشتند! سوال این است که انتخاب این افراد چه منافعی را متوجه گیلان و کشور کرده‌اند؟ اگر منافعی هم داشته باشند، به ما مدیران بخش خصوصی آموزش بدهید که این منافع چگونه با دورکاری و بدون تخصص و تجربه ممکن است؟

واقعیت امر این است که وجود مدیران کم‌تجربه و ناهماهنگ با مجموعه‌ منطقه آزاد انزلی، این سازمان و مجموعه فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان و بازرگانان را با خسارت‌های متعددی مواجه می‌کند؛ درحالی که مدیران پی‌درپی می‌روند و می‌آیند، اما آنچه که بر جای می‌ماند فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان منطقه‌ با انبوهی از مشکلات زیرساختی چندین ساله و طرح و برنامه‌های بر زمین مانده است؛ موضوعی که خلاف تاکیدات مقام معظم رهبری برای توسعه اقتصادی و رشد اشتغال و شایسته‌گزینی مدیران است.

بنابراین مطالبه جدی ما انجمن کارآفرینان منطقه آزاد انزلی دوری از انتخاب سلیقه‌ای و سفارشی مدیران و تمرکز بر داشتن نقشه راه رونق اقتصادی آن است. ما اعضای انجمن کارآفرینان منطقه آزاد انزلی کما‌فی‌السابق به روال گذشته این آمادگی را داریم که برای معرفی مدیران شایسته و جهادی و باتجربه به دولت مشورت داده و حتی کارآمدی مدیر پیشنهادی را نیز تضمین کنیم. تقاضا و مطالبه جدی ما این است که اجازه ندهید منطقه آزاد انزلی به جای ایفای نقش در کریدور شمال-جنوب، به کریدور مدیران ناآشنا به مباحث منطقه آزاد تبدیل شود.

«انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی»

 

◀️ در پایان این رسانه اعلام می‌دارد، با توجه به شرایط اسفناک ایجاد شده در منطقه آزاد انزلی طی سال‌های اخیر و رفتارها و اقدامات خارج از عرف و قانون عوامل سازمان منطقه انزلی که نارضایتی‌های گسترده‌ای را در سطح منطقه اعم از بومیان و سرمایه‌گذاران به وجود آورده است؛ طی هفته‌های آتی سلسله مصاحبه‌ها و گزارش‌هایی را درخصوص این منطقه و سازمان منتشر خواهیم نمود تا بلکه به سمع و نظر مسئولین کشور برسد و اقدامات و تصمیماتی عاجل را برای جلوگیری نابودی هرچه بیشتر این منطقه اتخاذ نمایند.

لینک کوتاه : http://www.freezonesnews.com/?p=25440

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.