منطقه آزاد انزلی میزبان نشست کارگروه مدیران توسعه و تجارت مناطق آزاد کشور

نشست دو روزه مدیران و کارشناسان حوزه گمرک و ترانزیت مناطق آزاد هشت‌گانه کشور به ریاست ناصر خرمالی مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مرکز همایش‌‌ها و نمایشگاه‌های منطقه آزاد انزلی برپا شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، بررسی و تبادل نظر درخصوص مسائل و مشکلات گمرکی مربوط به صادرکنندگان و فعالین اقتصادی هر منطقه، بحث و گفتگو درباره تدوین شیوه‌نامه مشوق‌های صادراتی در مناطق و مدون ساختن دستورالعمل فرآیند نقل و انتقال خودرو با پلاک منطقه آزاد میان مناطق آزاد در چارچوب مزایا و معافیت‌های قانونی مناطق آزاد، به همراه بررسی ساز و کارهای رفع برخی مشکلات پیش آمده در حوزه مسافری در زمینه امور بانکی، از مهم‌ترین محورهای مورد بحث در کارگروه تخصصی فوق بود که در روزهای ۱۸ و ۱۹دی‌ماه سال جاری به میزبانی منطقه آزاد انزلی برگزار گردید.

بنا بر این گزارش، علاوه بر تدوین شیوه‌نامه مشوق‌های صادراتی و نقل و انتقال خودرو، در این نشست دو روزه، مقرر شد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در زمینه رفع مسائل بانکی حوزه مسافری، با پیگیری از بانک مرکزی، اقدامات لازم را معمول دارد.

مصوبات نشست مدیران توسعه تجارت مناطق بعد از تصویب در این کارگروه توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در راستای تسهیل و تسریع فرآیندهای اجرای قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، در تعامل با گمرک و سایر نهادهای مربوط به مقولات مرتبط با صادرات و واردات کالا مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

گفتنی است، بازدید از ظرفیت‌ها و امکانات بندری و ترانزیتی مجتمع بندری کاسپین، توانمندی‌های واحدهای تولیدی-صنعتی و حوزه‌های کاری خدمات‌رسانی گمرکی در بخش‌های مختلف منطقه از دیگر برنامه‌های کاری، کارگروه مدیران توسعه و تجارت مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد انزلی بود.