با امضای قرارداد میان سازمان منطقه آزاد ماکو و شرکت آسیاتک انجام می‌شود:

منطقه آزاد ماکو در مسیر تبدیل شدن به یکی از قطب‌های دیتا‌سنتر کشور

قرارداد پروژه سرمایه‌گذاری و احداث بزرگترین دیتاسنتر شمال‌غرب کشور در منطقه آزاد ماکو، میان سازمان منطقه آزاد ماکو و شرکت آسیاتک با حضور قائم‌مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ويژه اقتصادی به امضاء رسید‌‌.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، قائم‌مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، امروز دوشنبه (۲۱شهریورماه) در آیین امضای قرارداد سرمایه‌گذاری و احداث مرکزداده هزار رکی (دیتاسنتر) در منطقه آزاد ماکو گفت: با توجه به سیاستگذاری‌های جدید و اقدامات و برنامه‌های دبیرخانه شورایعالی، در نظر داریم با همکاری معاونت اقتصادی دبیرخانه و همت مدیران سازمان‌های مناطق آزاد کشور، زیرساخت‌های مناسب و مطمئنی را در حوزه‌های مختلف به‌ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای سرمایه‌گذاران ایجاد نماییم.

حمید برومند اظهار داشت: برخورداری از مرکز داده قوی و مطمئن، پایه و اساس سرمایه‌گذاری‌ها در دیگر بخش‌های فناوری اطلاعات در مناطق آزاد کشور است و این قرارداد می‌تواند شروعی برای جذب سرمایه‌گذاران دیگر در حوزه فناوری اطلاعات در این مناطق باشد.

قائم‌مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان کرد: همکاران ما در دبیرخانه شورایعالی و سازمان‌های مناطق آزاد تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا زمینه لازم برای حضور بیش از پیش سرمایه‌گذاران را در بخش‌های مختلف فراهم کنند.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو:

احداث بزرگترین مرکز داده کشور در منطقه آزاد ماکو

همچنین، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در این آیین گفت: این رویداد آغازی است بر احداث یکی از بزرگترین مراکز داده موردنیاز برای شبکه ملی اطلاعات کشور و ارائه خدمات به شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف ارائه کننده خدمات در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات و منشایی برای صادرات خدمات دیتاسنتر و میزبانی داده در سطح کشورهای منطقه است‌‌.

محمدرضا عبدالرحیمی با اشاره به اهمیت مراکز داده برای امنیت اطلاعات و همچنین کاهش هزینه‌های شرکت‌های مختلف برای نگهداری داده‌ها در عصر اطلاعات و ارتباطات افزود: از این نظر سرمایه‌گذاری در این حوزه طبق سیاستگذاری‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور پیگیری می‌شد که بعد از مذاکرات صورت گرفته، شرکت آسیاتک به عنوان سرمایه‌گذار این طرح به دلیل موقعیت جغرافیای منطقه آزاد ماکو در دروازه مبادلات جمهوری اسلامی ایران با اروپا و ترکیه و دسترسی آسان به شبکه بین‌المللی با توجه به مزیت‌ها و مشوق‌های قانونی منطقه آزاد در حوزه مالیات و معافیت‌های گمرکی تجهیزات و ماشین‌آلات مورد‌نیاز پروژه، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند‌‌.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در پایان به اهمیت منطقه متبوع خود و مرز بازرگان به عنوان محل عبور فیبر بین‌الملل نوری نیز اشاره کرد و تاکید نمود: این مهم به همراه مزیت‌های قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و معافیت‌ها و مزایای واردات، شرکت آسیاتک را مجاب به سرمایه‌گذاری تا ۸۰۰میلیارد تومان کرد که می‌تواند به ارتقای سطح خدمات میزبانی داده در سطح ملی و صادرات این خدمات به کشورهای منطقه کمک کند.

 

مدیرعامل شرکت آسیاتک:

تبدیل منطقه آزاد ماکو به چهارمین قطب دیتاسنتر کشور

مدیرعامل شرکت آسیاتک نیز در این آیین گفت: با اجرای این طرح، منطقه آزاد ماکو به عنوان چهارمین قطب دیتاسنتر کشور مطرح خواهد بود‌‌.

محمدعلی یوسف‌زاده افزود: آسیاتک از سال‌۸۲ تا ۱۴۰۱ تغییراتی در صنعت و نوع مجوزها داشته و اصلی‌ترین تغییر آن دریافت پروانه اچ‌.سی‌.تی است.

وی به اهمیت توسعه شبکه ملی ارتباطات کشور اشاره کرد و اظهار داشت: طرح کلانی از شبکه ملی در لایه‌های مختلف در  شورای‌عالی فضای مجازی و نهادهای بالادستی بررسی شد و در نهایت به جمع‌بندی لایه‌های شبکه ملی رسیدیم. این شبکه هر چقدر به‌روز باشد، دیتای آن به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود.

یوسف‌زاده‌، از اجرای نسل سوم خدمات دیتاسنتر در ماکو ابراز امیدواری کرد و گفت: ما می‌توانیم در قطب بین‌المللی مرکز داده در ماکو، هم به سرزمین اصلی و هم سایر کشورهای همجوار خدمات ارائه دهیم.

مدیرعامل شرکت آسیاتک در پایان خاطرنشان کرد: برای مرکز داده نیازمند دسترسی به شبکه بین‌المللی و ملی ارتباطات و برق کافی یا دسترسی به گاز برای تولید برق هستیم که ماکو دارای این امکانات است و می‌تواند به عنوان هاب اصلی مرکز داده‌ها تبدیل شود.

گفتنی است، این پروژه با ظرفیت هزار رک در ۴فاز عملیاتی طراحی شده و بالاترین ضریب دسترسی به نقاط فیبر بین‌الملل را دارد‌‌.

همچنین، با ایجاد قطب دیتاسنتر ماکو، بستر برای شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات در این منطقه با استقبال چشم‌گیری مواجه می‌گردد.

شایان ذکر است، ایجاد قطب‌های مراکز داده، تحول بزرگی در ارائه خدمات پیشرفته فناوری اطلاعات و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را در پی دارد و باعث رونق گرفتن کسب‌وکارهای داخلی و افزایش مزیت‌های نسبی آنان در ارائه خدمات پیشرفته و نوین نسبت به رقبای خارجی می‌شود.