رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:

منطقه آزاد چابهار، یکی از مناطق راهبردی کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تا یکسال و نیم آینده گاز به مجتمع پتروشیمی چابهار می‌رسد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، علی لاریجانی در پایان نشست کمیته ویژه پیگیری مصوبات توسعه‌ای استان سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران و در تشریح جلسه خود با وزرا در این زمینه، با اشاره به مشکلات اجرایی پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار گفت: وزیر نفت در نشست پیگیری مصوبات توسعه استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد که موضوع انتقال گاز به مجتمع‌های پتروشیمی چابهار به سرعت پیگیری شده و ظرف یک سال و نیم آینده گاز به این منطقه خواهد رسید.

وی افزود: چندی پیش جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با دستورکار بررسی مشکلات این استان و راه‌های توسعه آن برگزار شد، لذا لازم بود در نشستی با مسئولان اجرایی این مسائل مورد رسیدگی قرار گیرد.

لاریجانی، منطقه آزاد چابهار را یکی از مناطق راهبردی کشور خواند و افزود: در این نشست و با حضور وزرای دولت، موضوع توسعه این منطقه و تقویت زیرساخت‌های کل استان سیستان و بلوچستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی این استان یکی از محور‌های گفتگو بود، در حوزه توسعه زیرساخت‌های ریلی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و اخیرا نیز حدود ۳۰۰میلیون یورو از صندوق توسعه ملی با اذن مقام معظم رهبری برای اجرای طرح راه‌آهن چابهار به زاهدان در نظر گرفته شده است.

لاریجانی ادامه داد: همچنین موضوع فاینانس یک میلیارد دلاری روسیه برای پروژه ریلی زاهدان به بیرجند نیز مورد پیگیری قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در توسعه حمل و نقل ریلی استان سیستان و بلوچستان گام‌های اساسی برداشته شده است که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، تحولی بزرگ در این بخش انجام خواهد شد.

وی موضوع پروژه‌های توسعه بزرگراه‌های استان سیستان بلوچستان را یکی از دیگر محور‌های گفتگو در این نشست عنوان کرد و افزود: در این بخش اعتبارات قابل توجهی در لایحه بودجه سال‌۹۹ در نظر گرفته شده است؛ البته استاندار در این حوزه خواستار افزایش اعتبار بود، لذا مقرر شد به صورت مکتوب این موضوع از طریق وزارت راه و شهرسازی پیگیری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور وزیر راه و شهرسازی در نشست کمیته پیگیری مصوبات استان سیستان و بلوچستان گفت: موضوع توسعه راه‌های روستایی این استان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مقرر شد که اعتبارات این بخش در لایحه بودجه سال‌۹۹ افزایش یابد تا مشکل راه‌های روستایی استان سیستان و بلوچستان مرتفع شود.

لاریجانی با اشاره به پیگیری موضوعات مربوط به اجرای پروژه‌های پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: یکی از مشکلات اجرای این پروژه‌ها، بحث انتقال گاز به مجتمع‌های پتروشیمی است که وزیر نفت در این نشست تاکید کرد که این مسئله مورد پیگیری قرار گرفته است و ظرف یک سال نیم آینده گاز به این منطقه خواهد رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی به موضوع سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پتروشیمی استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: برخی بانک‌ها و همچنین وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از این رو در این نشست مقرر شد این موضوع با سرعت بیشتری پیگیری شود.