مشاور رئیس‌جمهور در نشست با مدیران سازمان فرابورس اظهار داشت:

منطقه آزاد کیش؛ الگوی تامین مالی از بازار سرمایه

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: منطقه آزاد کیش می‌تواند تمرین و الگویی برای تامین مالی از بازار سرمایه باشد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی طی نشستی با مدیران سازمان فرابورس با اشاره به انتشار اوراق صکوک برای تامین مالی فرودگاه کیش اظهار داشت: مناطق آزاد کشور با توجه به ماموریت‌های ویژه‌ای که دارد، با چالش جدی در تامین مالی روبه‌رو هستند. نمی‌توان از بخش خصوصی انتظار داشت که همه مسئولیت‌ها را در حوزه‌های زیرساختی بخش خصوصی به عهده بگیرد. بلکه باید به تولید و صادرات کشور بپردازند.

وی ادامه داد: خوشبختانه ما در کشور کمبود منابع نداریم، اما راه‌های رسیدن به این منابع باید شناسایی شود که در دسترس و مفید باشد. این روش‌های جدید هنوز در کشور چندان تمرین نشده است و منطقه آزاد کیش می‌تواند تمرین و الگویی برای تامین مالی از بازار سرمایه باشد.

مومنی تاکید کرد: مناطق آزاد نقاط ضعفی درخصوص بورس بین‌الملل و بورس کالا دارند که باید در این زمینه‌ها نیز گام برداریم.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه شدیدا به دنبال تاسیس بانک تخصصی مناطق آزاد در کشور هستیم، گفت: خوشبختانه تاکنون موافقت‌های ضمنی از رئیس‌جمهور اخذ شده است.

وی ادامه داد: همچنین تاسیس بانک‌های آفشور مسئله جدی برای ما است که در این راستا در تلاش هستیم از منابع بین‌المللی نیز استفاده کنیم. در عین ‌حال بحث تامین مالی مناطق آزاد جدید برای ما خیلی مهم است. در حال حاضر مناطق آزاد فعلی کار‌هایی انجام داده‌اند و منابعی دارند، اما تامین مالی در مناطق آزاد جدید بسیار مسئله‌ای بسیار مهم است. اگر اینجا انتخاب است آنجا اجبار است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۷۷منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که ۳۲منطقه ویژه اقتصادی فعال و ۸منطقه آزاد نیز به زودی فعال می‌شوند و تامین مالی از بازار سرمایه برای این مناطق هم مهم است.

 

۳۰۰میلیارد تومان انتشار اوراق صکوک

معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست با اشاره به پتانسیل و ظرفیت فرابورس برای تامین مالی پروژه‌های مناطق آزاد کشور اظهار داشت: نه تنها پروژه‌های زیرساختی مناطق آزاد بلکه بخش خصوصی باید بتوانند از محل بازار سرمایه تامین مالی کنند که البته بهتر است با روش‌های راحت‌تر و نرخ کمتر باشد.

ناصر آخوندی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر بانک‌ها هم به این باور می‌رسند که مناطق آزاد از نظر خوش حساب بودن از همه سازمان‌ها اگر بهتر نباشند، بدتر نیستند. ما در منطقه آزاد کیش امیدوار هستیم تا بخش خصوصی نیز بتواند مسیر‌های تامین مالی از طریق فرابورس را در پیش بگیرد.

وی با اشاره به انتشار اوراق صکوک برای تامین مالی فرودگاه کیش بیان کرد: در این راستا با هماهنگی سازمان فرابورس مبلغ ۳۰۰میلیارد تومان اوراق صکوک منتشر می‌شود که در دو یا سه مرحله کنارش خواهد شد. در اولین مرحله ۱۰۰میلیارد تومان جهت تامین مالی فرودگاه کیش منتشر شده است. بر این اساس مدت آن ۳۲ماه تعیین شده است.

 

انتشار اوراق صکوک در راستای تامین مالی فرودگاه کیش

مدیرعامل فرابورس نیز از دیگر سخنرانان این نشست بود که با ارزیابی مثبت از همکاری سازمان فرابورس با مناطق آزاد کشور گفت: امروز اوراق صکوک در راستای تامین مالی فرودگاه کیش منتشر می‌شود و این مسئله می‌تواند شروع خوبی برای ادامه همکاری‌ها با کیش و دیگر مناطق آزاد کشور باشد‌‌.

امیر هامونی ادامه داد: تامین مالی از طریق بازار سرمایه این امکان را به دولت می‌دهد که بتواند به نوعی از جیب مردم قرض بگیرد. به اعتقاد من باید این فرهنگ را در کشور جا بیاندازیم و این نوع از تامین مالی را گسترش دهیم‌‌.

وی خاطرنشان کرد: این نوع قرارداد خرید دین که برای منطقه آزاد کیش انجام شد، بی‌نظیر است. برای اولین بار است که برای بنگاه‌های اقتصادی و پروژه‌های زیرساختی غیر از بانک این امکان فراهم شده است.

مدیرعامل فرابورس افزود: طراحی این قرارداد مبتنی بر فقه امامیه و آخرین دستاوردهای دانش روز دنیا انجام شده است‌‌.

در ادامه این نشست، سعید نظری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش در ارتباط با پذیره‌نویسی اوراق خرید دین این شرکت گفت: نرخ سود اوراق ۱۸درصد و مواعد پرداخت سود ۱۰دوره ۳ماهه و یک دوره دو ماهه و مدت اوراق ۳۲ماه است مبلغ اسمی اوراق ۱۰۰هزار تومان و تعداد اوراق یک میلیون ورقه است.

 

شرکت فرابورس، پیشرو در آشنا کردن شرکت‌ها با ابزارهای مالی

عضو شورای عالی بورس نیز با بیان اینکه شرکت فرابورس در آشنا کردن شرکت‌ها با ابزارهای مالی مختلف پیشرو بوده است، اظهار کرد: انتشار اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش دومین تجربه منطقه آزاد کیش در انتشار اوراق برای تامین مالی است که برای تامین مالی فرودگاهی انجام شد. عملیاتی شدن این تامین مالی پایلوتی است تا شرکت‌های دیگر در اجرایی کردن پروژه‌ها در منطقه آزاد کیش از آن استفاده کنند.

روح‌الله حسینی مقدم، در ارتباط با این تامین سرمایه افزود: باید اتکای شرکت‌ها در تامین سرمایه به بانک‌ها کمتر شود. اگر تامین سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش طولانی شد به خاطر مشکلات بانکی بود، امیدواریم با چنین ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه زمینه توسعه اقتصادی شرکت‌ها فراهم شود.

گفتنی است، نشست خبری پذیره‌نویسی اوراق خرید دین شرکت «سرمایه‌گذاری و توسعه کیش»  در فرابورس ایران برگزار شد.