رسانه جامع مناطق آزاد
۞ آخرین اخبار و اتفاقات روز ایران و جهان را با ما همراه باشید ۞
Monday, 16 December , 2019
امروز : دوشنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۸ - 19 ربيع ثاني 1441
شناسه خبر : 8001
  پرینت تاریخ انتشار : 16 ژوئن 2019 - 15:00 |

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون؛ کانون مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: این منطقه به عنوان بزرگ‌ترین منطقه ویژه اقتصادی کشور کانون مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان است.
منطقه ویژه اقتصادی دوغارون؛ کانون مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سیدحسین آقایی در جمع مدیران منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد افزود: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در زمینی به مساحت ۸۷۰۰هکتار در سال‌۸۷ به تصویب هیات دولت و در سال‌۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شرکت توسعه و عمران دوغارون به عنوان سازمان مسئول تعیین شد.

آقایی گفت: این منطقه از نظر مساحت بزرگ‌ترین منطقه ویژه اقتصادی کشور بوده که عمده زیرساخت‌های آن در سال‌۸۶ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شده است. منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان و در فاصله ۱۸کیلومتری شهرستان تایباد و در ۲۲۰کیلومتری مرکز استان (شهرستان مشهد) واقع شده، قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم و کریدورهای بین‌المللی و وجود گمرک دوغارون با بیش از ۱۰۰سال قدمت، تنها مرز رسمی کشورمان با کشور افغانستان بوده که این منطقه را از دیگر مناطق متمایز نموده است.

وی افزود: از دیگر مزایای این منطقه فاصله نزدیک (۱۲۰کیلومتری) با ولایت هرات که کانون مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی افغانستان است، است. از مساحت آن پنج هزار و ۶۰۰هکتار به قسمت صنعت و انبارداری شامل برق، شیمیایی، غیر فلزی، نساجی و… تعلق دارد؛ همچنین سه هزار هکتار مربوط به مساحت مسکونی است که برای زنان ایرانی که به ازدواج مردان افغانستانی درآمده‌اند، پیش‌بینی شده است.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با اشاره به سهم صادرات به افغانستان از نظر وزن و ارزش ریالی مطرح گفت: صادرات ایران به افغانستان چهار میلیون تن، کل استان ۲میلیون تن و صادرات استان خراسان‌رضوی به افغانستان یک میلیون تن است؛ همچنین سهم استان خراسان ‌رضوی به افغانستان از نظر ارزش دلاری صادرات ۸۹۵میلیون دلار است.

در ادامه مدیرعامل شرکت پایبار مستقر در مرز دوغارون تایباد گفت: اگر نگاهمان برای توسعه بنادر و گمرکات که در کشور وجود دارد با هم متمرکز باشد قطعا در زمینه اقتصاد شاهد رشد خوبی خواهیم بود، مناطق ویژه اقتصادی فرصت مناسبی برای توسعه اقتصاد کشور است.

جمشید علیپور افزود: مرز دوغارون پل ارتباطی بین ایران و افغانستان است و اگر کشور همسایه در مسیر ترانزیت قرار گیرد رشد اقتصادی را شاهد خواهد بود و این امر در رونق ترانزیت و صادرات کشور ما تاثیرگذار است.

علیپور گفت: افغانستان برخلاف ایران بیشتر در حوزه واردات فعالیت دارد و اندک کالاهایی را صادر می‌کند و همین مهم سبب شده بیشتر کالاهای اساسی و مورد نیاز خود را از طریق ایران فراهم نماید.

در ادامه این نشست مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد نیز گفت: بندر امیر آباد تنها بندر کانونی و نسل سوم شمال کشور حلقه طلایی کریدور شمال-‌جنوب و پایلوت ترانزیت غلات در شمال کشور است. این بندر در واقع در دریای خزر و به دلیل وجود کارخانه‌های تولید فولاد، گچ، کاغذ و… با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی حلقه طلایی کریدور شمال-‌جنوب و بهترین راه دسترسی به بازارهای کشورهای حوزه CIS برای ترانزیت انواع کالا، سوخت و انرژی است و قابلیت پهلو دهی کشتی با تناژ ۶۵۰۰تن را داراست.

سیاوش رضوانی افزود: همچنین این بندر پتانسیل پذیرش و نگهداری انواع کالا با ظرفیت بارانداز و انبارهای روباز به مساحت ۲۰۰ هکتار، وجود انبار مسقف به مساحت ۷۰۵هکتار، وجود کارخانه‌های سورتینگ و بسته‌بندی با ظرفیت ۴۵۰۰تن و امکان صادرات انواع محصولات کشاورزی و نیز نگهداری انواع غلات به ظرفیت ۲۳۰هزار تن و ظرفیت نهایی ۴۰۰هزار تن را دارد.

رضوانی گفت: استفاده از تکنولوژی روز برای عملیات تخلیه و بارگیری، پذیرش و نگهداری انواع کامل کالا، ظرفیت نگهداری روغن خوراکی ۴۰هزار تن، ظرفیت و نگهداری مواد نفتی ۲۸هزار متر مکعب و تجهیزات استراتژیک بندری از دیگر امکانات این بندر است.

وی از نظر زیرساخت‌های ریلی این منطقه را تنها بندر شمالی متصل به شبکه ریلی و امکان برخورداری از زیرساخت حمل و نقل چندوجهی دارای ۲۵کیلومتر شبکه ریلی داخلی ذکر کرد و افزود: طرح جامع بندر امیرآباد ظرفیت عملیاتی بندر هفت و نیم میلیون تن با ۱۵پست اسکله، بزرگ‌ترین بندر در شمال کشور با ۱۰۶۰هکتار اراضی پشتیبانی و لجستیکی است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد ادامه داد: موقعیت ممتاز جغرافیایی بندر امیرآباد به دلیل فاصله ۳۵ کیلومتری تا فرودگاه بین‌المللی ساری، فاصله چهار کیلومتری تا نیروگاه ۲۱۰۰مگاواتی نکا، فاصله سه کیلومتری تا صنایع دریایی صدرا و فاصله ۲کیلومتری تا پایانه نفتی است. همچنین ظرفیت‌های بالقوه منطقه در حوزه ترانزیت غلات فرصت سرمایه‌گذاری در زمینه ترانزیت غلات شامل مازاد تولید غلات در کشورهای CIS حدود ۴۰میلیون تن و نیاز مصرفی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به میزان ۲۰میلیون تن را داراست.

رضوانی با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری تبدیلی این منطقه گفت: احداث صنایع تبدیلی مرتبط با چوب و کاغذ، مخازن و صنایع تبدیلی روغن خوراکی، مخازن برای ترانزیت فراورده‌های نفتی و سایر خدمات ایجاد ارزش افزوده تولیدی تبدیلی و مونتاژی وابسته به حمل و نقل دریایی است.

وی افزود: اقدامات حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مرحله ساخت شامل احداث سیلوی غلات به ظرفیت ۲۰۰هزار تن، احداث کارخانه تولید ام‌دی‌اف، کارخانه تولید تخته، فیبر، در سنگین و کفپوش، احداث مخازن روغن خوراکی است. همچنین خدمات حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال بهره‌برداری شامل احداث سیلوی غلات به ظرفیت ۲۳۰هزار تن، احداث ۶باب انبار، مخازن روغن خوراکی، احداث مخازن نگهداری مواد نفتی، نیروگاه به ظرفیت ۵۸مگاوات و احداث سایت ضدعفونی کامیون‌هاست.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد بیان کرد: میزان سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسیده در بندر امیرآباد ۶۷۸۹میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری در حال ساخت ۶۸۲۱میلیارد ریال و کل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بندر ۱۳،۶۱۰میلیارد ریال است.

بازدید از نقاط مختلف منطقه ویژه اقتصادی دوغارون شامل ورود و خروج کامیون‌های ترانزیت، ایستگاه‌های فرگاز، سالن تشریفات اختصاصی CIS و مجموعه خدماتی پایبار از برنامه‌های این سفر یک روزه بود.

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.