مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار کرد:

نقش لجستیکی و ظرفیت ارتباطی؛ مهم‌ترین ویژگی ایران

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در آیین افتتاح نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور IFEEX2021 که با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و نمایندگان سازمان‌های مناطق آزاد در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد، با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار داشت: مرور اسناد تاریخی و توجه به گذشته‌های اقتصادی در طول تاریخ، بیانگر این است که مهم‌ترین ویژگی کشور ما، نقش لجستیکی و ظرفیت ارتباطی آن است و نگاه به نقشه‌ جهان و جغرافیای ایران و محوریت اتصال شمال و جنوب، موید همین مطلب است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، عبدالرحیم کردی با بیان این مطلب که در سده‌ گذشته با مرور زمان و شکل‌گیری حضور نفت در اقتصاد و منابع طبیعی، ماموریت و نقش اصلی ارتباطی کشورمان به فراموشی سپرده شده است، گفت: با توسعه‌ صنعت در دو، سه دهه‌ گذشته و یکسانی در تکنولوژی و شکاف‌های مرتبط با منابع طبیعی و نیروی کار، نقش و اهمیت لجستیک به کشور بازگشت.

وی با بیان این مطلب که در دیپلماسی اقتصادی منطقه، از کریدورهای جهات مختلف و اتصالاتی که می‌تواند از طریق ایران و همسایگان ما برقرار شود سخن زیاد به عمل می‌آید، افزود: در شرایطی که کشوری مانند چین برای تبدیل شدن به قدرت منطقه، ابتکار خود را «جاده و کمربند» عنوان می‌کند؛ تلاش کشور و بازگشت مزیت رقابتی آن به معنای اهمیت یافتن دسترسی بازارها، فصل جدیدی از حضور در بازار رقابتی را رقم می‌زند که همزمان با آغاز دهه‌ سوم نسل اول مناطق آزاد «کیش، قشم و چابهار» است.

کردی با اشاره به لقب «گنج پنهان» که از سوی مقام معظم رهبری به چابهار اطلاق شده است، اظهار کرد: چابهار امروزه در شرایطی موردتوجه اقتصاد دنیا می‌باشد که اهمیت کریدورهای ارتباطی آن هم از تنها بندر اقیانوسی ایران با توجه به بحران‌ها و تهدیدهای خلیج‌فارس، اهتمام دولت‌ها را در یک دهه‌ گذشته برای توسعه‌ این بندر متوجه خود ساخته است تا به نقطه‌ تلاقی دو سند مهم: «سند توسعه‌ محور شرق با ماموریت تجارت و لجستیک و ارتباط جنوب به شمال» و «سند توسعه‌ سواحل مکران» که شکوفایی این گنج را نوید می‌دهد، بیانجامد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با تاکید بر اینکه می‌توان به چابهار به عنوان یکی از ۴شهر مهم لجستیکی کشور در اسناد بالادستی پرداخت، اذعان نمود: ماموریت‌هایی که در توسعه‌ صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به این منطقه سپرده شده است نیز در همین حوزه قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر پایه‌گذاری سومین هاب انرژی کشور در چابهار گفت: هم‌اکنون اولین شهرک پتروشیمی در چابهار با وسعت ۱۲۰۰هکتار، پذیرای همه‌ سرمایه‌گذاران در حوزه‌های پتروشیمی می‌باشد و سه مجموعه تولید متانول در این راستا در حال استقرار هستند.

کردی افزود: اولین مجموعه در پایان‌۱۴۰۱ و متعاقب آن واحدهای دیگر به بهره‌برداری خواهند رسید.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار، میانگین قیمت واردات محصولات پتروشیمی را حدود ۱۷۰۰دلار در تن و میانگین صادرات این محصولات را ۴۷۰دلار در تن عنوان کرد و افزود: این بدان معناست که ما در حوزه پتروشیمی که ماموریت ما در هاب سوم پتروشیمی در چابهار می‌باشد، همچنان در حال خام‌فروشی هستیم و ظرفیت ارتقای بیش از سه‌برابری این مقدار را دارا هستیم.

وی با تاکید بر کمترین ارزش افزوده‌ متانول در زنجیره‌ محصولات نفتی و گازی در حوزه‌ پتروشیمی، اظهار داشت: تکمیل این زنجیره و رسیدن به محصولات نهایی، با تمرکز بر جغرافیای ارزشمندی که ما را به بازار منطقه متصل می‌کند؛ فرصتی مهم برای حضور در بازارهای منطقه‌ای است.

کردی با تاکید بر برخورداری مزیت رقابتی انرژی و منابع نفت و گاز ایران در مقایسه با کشوری مانند پاکستان با بیشترین جمعیت میان همسایگان، تصریح کرد: سهم تجارت با پاکستان در بین تجارت با همسایگان در ایران، یک‌درصد است و نیمی از جمعیت همه‌ همسایگان ما، یک‌درصد تجارت ما را به خود اختصاص داده است و این رویکردی ‌است که با طرح توسعه‌ منطقه آزاد چابهار و تخصیص حدود شش هزار و سیصد هکتار در مرز پاکستان و با تمرکز با بازار نیاز پاکستان فراهم شده است.

وی با تاکید بر تامین بستر مناسبی که در حوزه زیرساختی و تامین گاز فراهم شده، اظهار امیدواری کرد که بتوانیم زنجیره‌ تولیدات محصولات پتروشیمی را در چابهار را کامل کرده و به صادرات محصول نهایی آن برسیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار همچنین توسعه‌ بندر شهید بهشتی با ظرفیت پذیرش نامحدود ناوکشتی و بهره‌برداری خط ریل در نیمه سال۱۴۰۱ و اتصال خط گاز در ماه‌های آینده را بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های کلان در حوزه‌ پتروشیمی و تخصصی در حوزه‌های نفتی و گازی عنوان نمود.