هشدار؛ پاییز و موج سوم شیوع کرونا در کیش
هشدار؛ پاییز و موج سوم شیوع کرونا در کیش

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: رعایت نکردن ضوابط بهداشتی، موجب شتاب گرفتن شیوع بیماری کرونا میان کیشوندان، گسترش اندازه اپیدمی، فشار مضاعف بر نظام بهداشت و درمان و در نهایت شکست تاب‌آوری بیمارستان کیش خواهد شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در جلسه اضطراری کمیته نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی که با حضور مسئولین سازمان منطقه آزاد کیش و دستگاه‌های اجرایی در سالن اجتماعات  این سازمان برگزار شد، مصطفی خانزادی رئیس کمیته نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی از اعمال قانون درخصوص کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند خبر داد و تاکید کرد: با فرا رسیدن فصل پائیز، ۹۵درصد کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و حلقه کرونا در کیش تنگ شده است. از این رو، تخلف در اجرای ضوابط و مقررات وضع شده برای حفظ سلامت و بهداشت، منجربه تعطیلی پروژه‌های عمرانی و فعالیت‌های اقتصادی در این منطقه خواهد شد. بر این اساس، افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، متخلف شناخته شده و با آنان برخورد قانونی می‌شود.

وی در خصوص بومی‌سازی دستورالعمل فرآیندهای نظارت بر اقدامات پیشگیرانه از شیوع بیماری کرونا و به خصوص آغاز فصل پاییز که سلامت آحاد جامعه را تهدید می‌کند، اظهار داشت: با فرهنگ‌سازی و نظارت‌های حداکثری بر اجرای ضوابط بهداشتی میان اقشار مختلف جامعه و تداوم بر اجرای طرح قرنطینه، می‌توانیم با موفقیت از این بحران نیز عبور کنیم.

همچنین، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این جلسه با بیان این که سرعت شیوع بیماری کرونا در جزیره کیش در حال افزایش است، گفت: برای کاهش سرعت این بیماری باید ضوابط بهداشتی در این منطقه رعایت شود. در غیر این صورت، اندازه این همه‌گیری، بزرگ و موجب فشار مضاعف بر سیستم بهداشت و درمان و در نهایت شکست تاب‌آوری بیمارستان کیش خواهد شد.

سعید پورعلی بر مهم‌ترین اقدامات سازمان منطقه آزاد کیش با هدف مقابله با عادی‌سازی شرایط در افکار عمومی، جامعه، مراکز، نهادها و دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و افزود: نباید اجازه داد در جزیره کیش نسبت به موضوع کرونا که موج سوم این بیماری آغاز شده است و جان همه ساکنین جزیره کیش را تهدید می‌کند، عادی‌سازی صورت گیرد.

وی نگرانی‌های کرونا را ناشی از سرعت شیوع آن میان اقشار مختلف جامعه عنوان کرد و افزود: تاثیر مخرب این بیماری در افراد متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی است و مردم باید با استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نظارت‌های حداکثری دستگاه‌های اجرایی، نسبت به کاهش سرعت شیوع بیماری کرونا اقدام کنند، در غیر این صورت شاهد قطع ارتباطات اجتماعی خواهیم شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که کانون شیوع بیماری‌های کرونا برخی از دستگاه‌های اجرایی را نیز تحت تاثیر قرارداده، تصریح نمود: باید نظارت‌های حداکثری بر دستگاه‌های اجرایی تقویت شود و مدیر آن دستگاه نیز مسئول نظارت بر حوزه مدیریت خود هستند. همچنین تمام بازارها، دستگاه‌های اجرایی، رستوان‌ها، مراکز تفریحات دریایی، ناوگان حمل و نقل عمومی، موظف به تکمیل و ارائه فرم بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی «الزامات سلامت محیط و کار» هستند.

پورعلی در رابطه با فرهنگ‌سازی رعایت پروتکل‌های بهداشتی میان عموم جامعه؛ تقویم رسانه‌ای را به عنوان هشدارهای مداوم درخصوص آغاز موج سوم این بیماری حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: تقویم رسانه‌ای در قالب «گزارش‌های خبری و تصاویر، تبلیغات محیطی» می‌تواند با عادی‌سازی شرایط میان مردم مقابله کند.

همچنین، رئیس مرکز توسعه سلامت کیش نیز از ۳۰مورد جدید مبتلا به کووید۱۹ در روز گذشته در کیش خبر داد و گفت: از آغاز اپیدمی تاکنون؛ ۱۶۶۴بیمار مثبت شناسایی شده که از این تعداد متاسفانه ۱۷فوتی داشتیم و در حال حاضر دو بیمار بد حال در بیمارستان کیش بستری شده است.

محمدرضا رضانیا افزود: بر‌اساس بازدیدهای میدانی از اماکن عمومی و بخش‌های مختلف در این منطقه، متاسفانه رعایت نکات بهداشتی در سطح عمومی جامعه ۵۰درصد کاهش یافته است.

وی درخصوص تاب‌آوری بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش اظهار داشت: به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی ساکنین جزیره کیش، روزانه شاهد افزایش روند ابتلا به ویروس کرونا و همچنین افزایش فوتی‌های ناشی از این بیماری خواهیم بود و در نتیجه خط تاب‌آوری بیمارستان کیش نیز خواهد شکست.

رضانیا درخصوص عدم رعایت ضوابط بهداشتی از سوی ساکنین جزیره کیش که موجب افزایش بیماران مثبت به ویروس کرونا خواهد شد، اظهار نمود: شناسایی ۳۰بیمار مثبت در یک روز نشان دهنده این است که در هفته‌های آینده حداقل روزانه بیش از ۲۰۰بیمار مثبت رو به افزایش خواهد بود.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش درخصوص طراحی و اجرای ضوابط بهداشتی در سطح کیش گفت: ارائه خدمات به افرادی که نسبت به رعایت ضوابط بهداشتی بی‌اهمیت هستند و از ماسک استفاده نمی‌کنند، ممنوع است و مدیران بازارها نیز باید با جدیت تمام بر اجرای ضوابط بهداشتی در این مجموعه‌ها نظارت داشته باشند.

شایان ذکر است، کمیته نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی پنجشنبه هر هفته برگزار می‌شود، همچنین تشدید نظارت‌ها بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بانک‌ها، مراکز تجاری، تفریحی و گردشگری، ناوگان حمل و نقل عمومی، پمپ بنزین‌ها، دورکاری کارمندان مجموعه‌های دولتی و خصوصی ازجمله مباحث مطرح شده در این جلسه بود.