سرپرست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد:

همکاری ایران و روسیه برای ایجاد مناطق آزاد مشترک

سرپرست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی از همکاری ایران و روسیه برای تشکیل مناطق آزاد مشترک در شانزدهمین نشست اقتصادی ایران و روسیه خبر داد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، نصرالله ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی شانا به روسیه، درباره حضور دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در شانزدهمین نشست کمیسیون اقتصادی روسیه و ایران گفت: حضور این شورا به ‌منظور ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشترک بین دو کشور است.

وی درخصوص مشروح مذاکرات این شورا با طرف روس اظهار کرد: دو سند مادر برای اقدام ایجاد مناطق آزاد مشترک و صنعتی وجود دارد؛ یکی عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای ایجاد مناطق آزاد مشترک بین کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا شامل قرقیزستان، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس، روسیه و ایران که بر این اساس دو کشور به توافق رسیدند هر دو کشور در بین مناطق آزاد، منطقه آزاد مشترک یا ناحیه سرمایه‌گذاری مشترک بین مناطق آزاد دو کشور ایجاد کنند تا بتوانند سطح تعاملات و همکاری‌های اقتصادی، تجاری و صنعتی را در هاب‌های انرژی، صنعت، گردشگری، ترانزیت و لجستیک، حمل‌ونقل و موسسات پولی، بانکی، مالی، بورس بین‌الملل و تماما ارزی توسعه دهند.

سرپرست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی درباره دومین سند شانزدهمین نشست کمیسیون دائمی کشورهای عضو نیز تصریح کرد: این سند بین جمهوری اسلامی ایران و کشور فدراسیون روسیه منعقد می‌شود که در این زمینه نیز بر ایجاد مناطق آزاد مشترک تاکید شده است  و در سفر معاون اول رئیس‌جمهوری ایران و هیات همراه به‌ویژه در حوزه دریای خزر به این موضوع پرداخته شد. در این اجلاس یادداشت تفاهمی را با «آلکسی اولیوکایف» وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه مبنی بر ایجاد منطقه آزاد مشترک امضا می‌کنیم.

گفتنی است، شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه از هشتم آبان‌ماه تا روز سه‌شنبه دهم آبان‌ماه به میزبانی روسیه برگزار می‌شود.

شایان ذکر است، جواد اوجی وزیر نفت ریاست هیات ایرانی این کمیسیون مشترک و الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه هم رئیس کمیسیون مشترک ایران و روسیه از سوی روسیه را برعهده دارد.