معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد:

واکسیناسیون دانش‌آموزان، زمینه‌ساز بازگشایی مدارس در جزیره کیش

دبیر ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا، اولویت نخست بازگشایی مدارس کیش را واکسیناسیون دانش‌آموزان در رده‌های سنی 12تا 18سال عنوان کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سعید پورعلی در جلسه‌ای با اعضا این ستاد، بازگشایی مدارس کیش را مستلزم واکسیناسیون دانش‌آموزان در رده‌های سنی ۱۲تا ۱۸سال عنوان کرد و گفت: تا آغاز طرح واکسیناسیون دانش‌آموزان، سال تحصیلی جدید به صورت مجازی در جزیره کیش برگزار می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: عادی‌انگاری در رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی مراکز تجمیعی مدارس موجب نگرانی خانواده‌ها خواهد شد.

پورعلی با بیان این که در پیک پنجم کرونا بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش به مرز تاب‌آوری خود رسیده بود، اظهار داشت: کادر بهداشت و درمان با تمام توان در راستای ارائه خدمات مطلوب به ساکنان کیش تلاش کردند تا از بروز مشکلات جدی در این منطقه جلوگیری گردد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، ارائه خدمات رایگان به بیماران کرونایی به مدت ۲ماه را سیاستی برای مراجعه تمام مبتلایان به بیمارستان کیش عنوان کرد و گفت: ممکن بود برخی افراد با در نظر گرفتن هزینه‌های درمان دیر مراجعه کنند، اما همکاری بخش خصوصی با سازمان منطقه آزاد کیش موجب دسترسی آسان مردم به خدمات درمانی شد که بازتاب خوبی در سطح ملی و میان خانواده‌ها در این منطقه داشت.

وی بر اهمیت تسریع در واکسیناسیون ساکنان جزیره را یکی از ابزار‌های کنترلی و جلوگیری از گسترش بیماری کرونا در کیش تصریح کرد و افزود: با توجه به موقعیت حساس و گردشگر‌پذیر بودن جزیره کیش، سیاست توسعه و تسریع در انجام واکسیناسیون تمام صنوف همچنان در حال انجام است.

پورعلی در ادامه خاطرنشان کرد: تسریع در اجرای طرح واکسیناسیون با هدف حمایت از فعالیت و رونق اقتصادی در اولویت کار قرار گرفته است.

دبیر ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا تصریح کرد: تامین واکسن از وزارت بهداشت و دیگر مراجع توسط سازمان منطقه آزاد کیش، انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان جزیره با جدیت در حال پیگیری است تا واکسن دیگری نیز به سبد واکسیناسیون کشور وارد شود و ساکنان جزیره و دیگر هموطنان از آن بهره‌مند شوند.

به گفته پورعلی، واکسیناسیون اتباع بیگانه نیز باید طبق شیوه‌نامه‌ها انجام شود و هیچ‌گونه مماشاتی در اعمال قوانین نخواهد بود.

وی، تکرار واکسیناسون را یکی از محور‌های فعالیت برای کنترل کرونا در جزیره برشمرد و بر حفظ و ارتقاء رعایت مسائل بهداشتی و عدم امنیت کاذب واکسیناسیون در کنار این امر مهم تاکید کرد.

دبیر ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا، تنظیم و تسریع در زمان‌بندی واکسیناسیون و تامین واکسن از سوی مرکز توسعه سلامت را امری ضروری عنوان کرد که می‌تواند کمترین تعطیلی و عدم وقفه فعالیت‌ها را به دنبال داشته باشد.

پورعلی همچنین با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان ماموریتی برای اعضا ستاد و رسانه‌ها برای آگاهی‌بخشی دقیق باید مورد توجه قرار گیرد و نظارت حداکثری نیز اعمال شود، گفت: بازنمایی‌هایی که در شرایط شیوع کرونا از جزیره در رسانه‌ها شکل گرفت موضوع مهمی است که متاسفانه در برخی بخش‌ها به گونه‌ای عنوان شد که تبعاتی چون ترس از سفر به جزیره کیش را به دنبال داشت و برخی تیتر‌ها مناسب انتخاب نشده بود.

وی همچنین بر لزوم دقت و صحت در بازنمایی تصویر جزیره در رسانه‌های مکتوب و برخط و شبکه‌های اجتماعی برای جلوگیری از ایجاد ترس در جامعه تاکید کرد و اظهار داشت: رسانه‌ها نقش مهمی در ایجاد آرامش، اطمینان، اعتماد و کاهش اضطراب در چنین شرایطی دارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و دبیر ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا در کیش در پایان اظهار داشت: عدم ایجاد ترس در مردم و  مراقبت از رونق اقتصادی باید در تیتر اخبار مد‌نظر اصحاب رسانه قرار گیرد.

همچنین، سخنگوی اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا در کیش با تاکید بر مجازی بودن آغاز سال تحصیلی جدید عنوان کرد: با توجه به اینکه واکسنی برای رده سنی ۱۲ تا ۱۸سال معرفی نشده است و تا‌کنون هیچ‌گونه ابلاغیه‌ای نیز مبنی بر تاییدیه تزریق واکسن این گروه دریافت نکرده‌ایم، آغاز سال تحصیلی به صورت مجازی برگزار می‌شود تا کمترین آسیب را داشته باشیم.

دکتر محمدرضا رضانیا در ادامه افزود: امید است که با بحران یا سویه جدیدی مواجه نباشیم و تدابیری در نظر بگیریم که در صورت شایع شدن نوع جدید ویروس، این موضوع را با کمترین آسیب اجتماعی و اقتصادی پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به مدیریت هوشمند کنترل بیماری در کل کشور اظهار داشت: این موضوع را مد‌نظر داریم تا از اواسط آبان‌ماه که به میزان قابل قبولی از واکسیناسیون رسیده باشیم، خدمات با شرط تزریق دو دوز واکسن در جزیره کیش ارائه شود و حضور در هرگونه همایش نیز منوط به رعایت این موضوع باشد.

گفتنی است، تشدید نظارت‌ها و مراقبت‌های پیشگیرانه جدی در ۶ماهه دوم سال به دلیل سفر کارگران فصلی و خانه دومی‌ها به کیش، ارائه پیشنهاد الزام مسافران در ارائه کارت تزریق ۲دوز واکسن و تست PCR منفی به عنوان شرط سفر به کیش، ارائه لیست افراد در اولویت تزریق واکسن از سوی روسای مجامع، افزایش تعداد پرواز‌ها به جزیره کیش در روزهای آتی، از دیگر مسائل مطرح شده از سوی اعضا ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا در کیش بود.