مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش اظهار کرد:

وجود سازمان‌های مناطق آزاد مقتدر و قوی، خواسته بخش خصوصی است

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش، موفقیت بخش خصوصی، رونق کسب و کارها و اقتصاد را در گرو وجود بخش حاکمیتی قدرتمند و مقتدر برشمرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، رحمان سادات‌نجفی در مراسم تکریم و معارفه رحیم سرهنگی مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد کیش؛ حضور مردم، کسبه، تولید‌کنندگان و سرمایه‌گذاران برای حمایت از مدیران و صیانت از این خاک پاره مرجانی را نشان از امیدواری آنها به بهبود وضعیت کسب و کارها عنوان کرد.

وی افزود: بدون تردید کیش یکی از موفق‌ترین و توسعه یافته‌ترین مناطق در میان مناطق آزاد ایران است که سهم قابل‌توجهی در اقتصاد ملی دارد.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش ضمن ابراز خرسندی از انتخاب مدیرعاملی جوان و دانشگاهی برای منطقه آزاد کیش اظهار داشت: امیدوارم مدیرعامل جدید با فعالیت‌های خلاق و نوآورانه، جزیره کیش را از برخی بحران‌ها رهایی بخشد.

سادات‌نجفی اظهار کرد: بدون تردید مناطق آزاد پروژه‌هایی ارزشمند در اقتصاد ملی کشور محسوب می‌شوند که متاسفانه مورد بی‌مهری و کم‌لطفی مدیران مرکزنشین قرار گرفته‌اند؛ امید دارم با پیگیری‌های مدیرعامل جدید و حمایت‌های دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، حقانیت این منطقه را ثابت و برای کمک به رونق اقتصاد کشور از این ظرفیت استفاده نماییم.

وی در ادامه با اشاره به نگرانی بخش خصوصی از رکود در کیش گفت: همه ما با یک همگرایی همدلانه به دنبال برپایی رویدادی تابستانه هستیم که بدون حمایت‌های مادی و معنوی سازمان منطقه آزاد کیش امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش با بیان این‌که مدل حاکمیتی مناطق آزاد در کشور تنها مدل منحصر‌به‌فردی است که بدون بودجه دولتی اداره می‌شود، اذعان نمود: مناطق آزاد به صورت درآمد-‌هزینه مدیریت می‌شوند و نمی‌توانند در تضاد با منافع بخش خصوصی عمل کنند؛ بنابراین بخش خصوصی موفق با رونق کسب و کار و اقتصاد موجب مدیریت مطلوب در منطقه می‌گردد.

سادات‌نجفی در ادامه، وجود سازمان‌های مناطق آزاد مقتدر و قوی را خواسته بخش خصوصی برشمرد و تصریح کرد: ما امیدوارانه به‌دنبال ارتقاء و پیشرفت این منطقه هستیم و در تمامی زمینه‌ها برای رونق کسب و کارها و اقتصاد در کنار سازمان خواهیم بود.

وی همچنین از زحمات سعید پورزادی در زمان سرپرستی و تیم مدیریتی وی در سازمان منطقه آزاد کیش قدردانی کرد.

اجرای قوانین اصلی مناطق آزاد، استفاده از ظرفیت‌های موجود، ایجاد مشوق‌ها و معافیت‌ها برای حفظ انگیزه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و تولید‌کنندگان، از دیگر موارد مطرح شده از سوی مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش در این مراسم بود.

 

دبیر مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش:

ضرورت تبدیل جزیره کیش به هاب پولی و مالی منطقه

دبیر مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش نیز در این مراسم با ابراز امیدواری از حصول توفیق در دوره مدیرتی جدید، آمادگی بخش خصوصی برای همکاری بیش‌از‌پیش با سازمان منطقه آزاد کیش را اعلام کرد.

طهمورث قاسمی گفت: بخش خصوصی، قدرت و قوت خود را از مدیرعامل سازمان جدا نمی‌داند و پیشرفت این منطقه را درگرو وجود سازمانی قدرتمند می‌داند؛ بنابراین سازمان قدرتمند نیز نیاز به بخش خصوصی بالغ و تکامل یافته برای افزایش معدل در راستای اجرای سیاست‌ها دارد.

وی، بر لزوم همکاری و همراهی سازمان و بخش خصوصی برای دستیابی به موفقیت تاکید کرد و اظهار داشت: قوانین خاص و نحوه اجرای آن در این منطقه آزاد مشخص است؛ سازمان‌های مناطق آزاد حدود ۸۰درصد وظایف‌شان حاکمیتی است و این اشتباهی از سوی تصمیم‌سازان منطقه است که کیش را با دید یک بنگاه اقتصادی می‌بینند؛ در صورتی که سازمان باید در منطقه آزاد کیش حاکمیت کند.

قاسمی، عدم‌درک صحیح و دقیق از ماهیت و قانون اداره مناطق آزاد را مانعی بر سر راه آنها در کشور برشمرد و بر جهاد تبیین در مجلس دولت و منطقه تاکید کرد.

دبیر مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش در پایان خاطرنشان کرد: تبدیل کیش به هاب پولی و مالی منطقه یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید موردتوجه قرار گیرد و این امر نیاز به اجازه قانونگذار در برنامه هفتم توسعه دارد تا یک نهاد مستقل ناظر مالی ایجاد و در راه‌اندازی بانک‌های فراساحلی موثر واقع شود.