وضعیت ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید مشخص نیست
وضعیت ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید مشخص نیست

آن طور که مسئولان در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کردند، در حال حاضر لایحه ایجاد 90منطقه ویژه و همچنین 8منطقه آزاد و 13منطقه ویژه در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی بوده و وضعیت آن مشخص نشده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که لایحه آن در سال گذشته در مجلس به تصویب رسید، توضیح داد: لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده بود شامل ایجاد ۸منطقه آزاد و ۱۰منطقه ویژه اقتصادی بود، اما مجلس در بررسی خود ۹۰منطقه ویژه اقتصادی را به آن اضافه کرد.

جعفر آهنگران گفت: بعد از بررسی لایحه در شورای نگهبان به مجلس برگشت و البته پیشنهادات جدا شد؛ به طوری که ۹۰منطقه ویژه به پیشنهاد مجلس و ۸منطقه آزاد و ۱۳منطقه ویژه اقتصادی با پیشنهاد دولت در مجلس نهایی شد.

وی با بیان اینکه لایحه پیشنهادی دولت و مجلس برای ایجاد مناطق جدید برای دریافت نظر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شد، گفت: به هر حال بررسی‌های کارشناسی در مجمع بسیار طولانی است و به نظر نمی‌رسد تا حداقل سه ماه آینده نتیجه آن نهایی و به مجلس اعلام شود.

معاون برنامه‌ریزی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین با اشاره به اینکه ایجاد مناطق جدید به طور حتم با محدودیت‌هایی ازجمله تردد و یا امور گمرکی مواجه خواهد شد، افزود: فعلا باید منتظر نظر مجمع بود و بعد از آن بررسی‌ها و ساز و کارهای تشکیل مناطق و زمان آن مشخص خواهد شد.

این در حالی است که با وجود اینکه هنوز مناطق آزاد و ویژه جدید تشکیل نشده حواشی با خود به همراه داشته، از سویی برخی ایجاد این مناطق را بدون توجیه اقتصادی دانسته و یا برخی معتقدند که مانعی برای توسعه تولیدات داخل خواهد بود. در همین رابطه چندی پیش اصناف حوزه پوشاک طی نامه‌ای به شورای نگهبان ضمن انتقاد از عملکرد ضدتولیدی برخی دستگاه‌ها خواستار جلوگیری از گسترش مناطق آزاد به دلیل مغایرت‌های قانونی طرح‌ها و لوایح افزایش این مناطق با اسناد بالادستی شده است.